Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
Americký výrobce čipů Nvidia získal od vlády prezidenta Donalda Trumpa souhlas s prodejem svých pokročilých počítačových čipů používaných k vývoji umělé inteligence (AI) H20 do Číny. Prodej těchto čipů speciálně upravených pro čínský trh by tak mohl být brzy obnoven, uvedla firma na svém blogu. Americká vláda zakázala prodej v dubnu, v době eskalace obchodního sporu mezi oběma zeměmi. Tehdy to zdůvodnila obavami, že by čipy mohla využívat čínská armáda.
3D software Blender byl vydán ve verzi 4.5 s prodlouženou podporou. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Videopředstavení na YouTube.
Po pravde je ten design ešte lepší ako vo väčšine tých wm, lebo používa stromy, nie je to len jednoduchý zoznam vedľajších okien + hlavné okno (takto to má napríklad dwm a je to, aspoň pre mňa, najužitočnejšie rozostavenie) ani to nie su stĺpce ako v ion/wmii, ale je to všetko naraz To je nápad, ktorý som mal už tak pred dvomi rokmi a chcel som už písať patch do dwm, ale vtedy niekedy vznikol aj xmonad s podporou úplne ľubovoľného rozostavenia, takže už nebol dôvod robiť v dwm. V každom prípade je to paráda, že KDE bude mať konečne nejakú správu okien
Ono ale to sledovanie jedného okna je skôr dané tým, že štýl v práce v "bežnom pracom prostriedku", ehm, WM, je taký, že človek má na ploche bordel, okná cez seba, a tak samozrejme nič nevidí
Ja inak tiež často používam stratégiu jedno okno = jednak maximalizovaná aplikácia (napríklad pre browser je to ideálne), ale keď človek potrebuje dostať browser vedľa konzoly (napríklad keď sa chce riadiť nejakým tutoriálom), tak v tiling móde je to pohodlné a človek nemá na ploche bordel. A hlavne je to dynamické, takže si proste strom z plochy 1 pripnem k stromu k ploche 2, atď. Veľmi užitočné a návykové, odporúčam skúsiť. Tak isto pri vývoji, kde chce človek vidieť viac súborov so zdrojákmi, je to fajn. Ale ako hovoril thingie, zíde mať v okne len obsah (tj. len 1px okraj, alebo ani to nie) a nie 20% jeho plochy zabranej nepotrebnými "user-friendly" ovládacími prkami ako menu, titlebar a ďalšími...
No, lenže čo si budeme nahovárať, ako taby, tak splitting nevznikol zo žiadneho iného dôvodu ako neschopnosti bežných WM rozumne spravovať okná a je zrejmé, že to má kopu nevýhod -- jednak to nepodporuje skoro žiadny program, jednak to nerobia poriadne a väčšina funkcionality chýba a tiež treba pre každý program špeciálne skratky, hoci nikdy nejde o nič iné, ako o obyčajné prepínanie okien, ďalej nemôžem kombinovať rôzne programy, atď... Našťastie sa už blížia lepšie časy.
Jo, to zní jako velice praktická věc. Často potřebuji vidět současně spoustu malých terminálů a automatický tiling s možností přesunu na jinou plochu by se hodně hodil.
Do tabbaru (a ideálne by sa aj ten mal dať vypnúť)
Já jsem si to prohlídnul a líbí se mi to. Pro běžné použití to asi moc vhodné není, ale třeba pro nějaký dohledový systém (konzole, terminál) by to mohlo být zajímavé… Každopádně jsem rád, že něco takového existuje.
Nicméně co se kvality a možností samotné správy oken týče se s KWin nedá srovnávatKWin je oproti Compizu vyspělý zralý WM s dlouholetou historií. A ta architektura Compizu, to je přímo odpornost (navíc je napsán v obyčejném C, ugh
). No a samozřejmě chybí dobrá integrace s KDE. Prostě to shrňme - Compiz se KWinu jednoduše nemůže rovnat (jediný důvod proč ho lidi začli používat byly kompozitní efekty, a ty má už i KWin, navíc psané mnohem čistším způsobem a povětšinou fungující i přes XRender, nejen OpenGL).
Tiskni
Sdílej: