Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Již tuto středu proběhne 50. Virtuální Bastlírna, tedy dle římského číslování L. Bude L značit velikost, tedy více diskutujících než obvykle, či délku, neboť díky svátku lze diskutovat dlouho do noci? Bude i příští Virtuální Bastlírna virtuální nebo reálná? Nejen to se dozvíte, když dorazíte na diskuzní večer o elektronice, softwaru, ale technice obecně, který si můžete představit jako virtuální posezení u piva spojené s učenou
… více »Český statistický úřad rozšiřuje Statistický geoportál o Datový portál GIS s otevřenými geografickými daty. Ten umožňuje stahování datových sad podle potřeb uživatelů i jejich prohlížení v mapě a přináší nové možnosti v oblasti analýzy a využití statistických dat.
Kevin Lin zkouší využívat chytré brýle Mentra při hraní na piano. Vytváří aplikaci AugmentedChords, pomocí které si do brýlí posílá notový zápis (YouTube). Uvnitř brýlí běží AugmentOS (GitHub), tj. open source operační systém pro chytré brýle.
Jarní konference EurOpen.cz 2025 proběhne 26. až 28. května v Brandýse nad Labem. Věnována je programovacím jazykům, vývoji softwaru a programovacím technikám.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Po pravde je ten design ešte lepší ako vo väčšine tých wm, lebo používa stromy, nie je to len jednoduchý zoznam vedľajších okien + hlavné okno (takto to má napríklad dwm a je to, aspoň pre mňa, najužitočnejšie rozostavenie) ani to nie su stĺpce ako v ion/wmii, ale je to všetko naraz To je nápad, ktorý som mal už tak pred dvomi rokmi a chcel som už písať patch do dwm, ale vtedy niekedy vznikol aj xmonad s podporou úplne ľubovoľného rozostavenia, takže už nebol dôvod robiť v dwm. V každom prípade je to paráda, že KDE bude mať konečne nejakú správu okien
Ono ale to sledovanie jedného okna je skôr dané tým, že štýl v práce v "bežnom pracom prostriedku", ehm, WM, je taký, že človek má na ploche bordel, okná cez seba, a tak samozrejme nič nevidí
Ja inak tiež často používam stratégiu jedno okno = jednak maximalizovaná aplikácia (napríklad pre browser je to ideálne), ale keď človek potrebuje dostať browser vedľa konzoly (napríklad keď sa chce riadiť nejakým tutoriálom), tak v tiling móde je to pohodlné a človek nemá na ploche bordel. A hlavne je to dynamické, takže si proste strom z plochy 1 pripnem k stromu k ploche 2, atď. Veľmi užitočné a návykové, odporúčam skúsiť. Tak isto pri vývoji, kde chce človek vidieť viac súborov so zdrojákmi, je to fajn. Ale ako hovoril thingie, zíde mať v okne len obsah (tj. len 1px okraj, alebo ani to nie) a nie 20% jeho plochy zabranej nepotrebnými "user-friendly" ovládacími prkami ako menu, titlebar a ďalšími...
No, lenže čo si budeme nahovárať, ako taby, tak splitting nevznikol zo žiadneho iného dôvodu ako neschopnosti bežných WM rozumne spravovať okná a je zrejmé, že to má kopu nevýhod -- jednak to nepodporuje skoro žiadny program, jednak to nerobia poriadne a väčšina funkcionality chýba a tiež treba pre každý program špeciálne skratky, hoci nikdy nejde o nič iné, ako o obyčajné prepínanie okien, ďalej nemôžem kombinovať rôzne programy, atď... Našťastie sa už blížia lepšie časy.
Jo, to zní jako velice praktická věc. Často potřebuji vidět současně spoustu malých terminálů a automatický tiling s možností přesunu na jinou plochu by se hodně hodil.
Do tabbaru (a ideálne by sa aj ten mal dať vypnúť)
Já jsem si to prohlídnul a líbí se mi to. Pro běžné použití to asi moc vhodné není, ale třeba pro nějaký dohledový systém (konzole, terminál) by to mohlo být zajímavé… Každopádně jsem rád, že něco takového existuje.
Nicméně co se kvality a možností samotné správy oken týče se s KWin nedá srovnávatKWin je oproti Compizu vyspělý zralý WM s dlouholetou historií. A ta architektura Compizu, to je přímo odpornost (navíc je napsán v obyčejném C, ugh
). No a samozřejmě chybí dobrá integrace s KDE. Prostě to shrňme - Compiz se KWinu jednoduše nemůže rovnat (jediný důvod proč ho lidi začli používat byly kompozitní efekty, a ty má už i KWin, navíc psané mnohem čistším způsobem a povětšinou fungující i přes XRender, nejen OpenGL).
Tiskni
Sdílej: