Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Laboratože CZ.NIC dnes představily první verzi webového testovacího nástroje, který uživateli ukáže detaily jeho připojení k internetu. Widget umožňuje otestovat, zda uživatelův DNS resolver umí používat DNSSEC a jestli je jeho připojení připraveno na protokol IPv6. Software také změří rychlost připojení v obou směrech a na obou protokolech, tedy i na IPv4. Více na stránkách projektu nebo v novinkách na webu Laboratoří.
Tiskni
Sdílej:
Že by to bylo už opraveno?Potvrzuji, že také u mě už to, na rozdíl od včerejška, dává čísla, která jsou myslím v pořádku, resp. podstatně blíže výsledkům jinými testy. S drobnou výhradou, že mi výsledky download/upload připadají být obráceně než ve skutečnosti. Konkrétně speedtest.net hlásí down/up 89/76, widget hlásí 67/76 (na IPv4, IPv6 pak widget 47/61, speedtest.net o 4/6 nic neříká pokud vidím). To vše tedy za předpokladu že šipka (malý trojúhelník) ve widgetu otočená směrem dolů skutečně znamená download a obráceně.viz. příloha
Nicméně je pravda, že zrovna CZ.NIC by to mohl zkusit, když už propaguje DNSSEC a IPv6.Což je myslím samo o sobě dost dobrým důvodem, aby příliš neexperimentovali.