V repozitáři AUR (Arch User Repository) linuxové distribuce Arch Linux byly nalezeny a odstraněny tři balíčky s malwarem. Jedná se o librewolf-fix-bin, firefox-patch-bin a zen-browser-patched-bin.
Dle plánu by Debian 13 s kódovým názvem Trixie měl vyjít v sobotu 9. srpna.
Vývoj linuxové distribuce Clear Linux (Wikipedie) vyvíjené společností Intel a optimalizováné pro jejich procesory byl oficiálně ukončen.
Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Ve skutečnosti jsou data pravděpodobně bezpečněji uložena na zařízeních s ChromeOS, Android, Windows nebo MacOS než v běžných linuxových distribucích".hm měl pravdu
Začíná kontroverzněZačíná uprimně;
Jejich nastavení ale ve většině linuxových distribucí pokulhává.
cryptsetup --type luks2 --cipher aes-xts-plain64 --hash sha512 --key-size 512 --pbkdf argon2id luksFormat device
Two more interesting attack scenarios go something like this:oba jsou fantasmagoricke, mozna tak v am. filmech nebo ve velkych korporacich viz autor. Domaci bez hodne tajnych dat, tomu ten LUKS bohate staci. Kdyz o techto scenarich chce ale nekdo psat, kdyz ho to treba pri tom vzrusuje, citi napeti, budiz. Me treba otravovaly i vyskakovaci zpravy Selinuxu ve Fedore, jestli me to melo pred necim chranit, me to spis omezovalo, aniz bych vedel co to chce, vetsinou jsem zvlolil tlacitko ignorovat, toho asi chtel autor toho okenka docilit, nebo fakt nevim.
Ve skutečnosti jsou data pravděpodobně bezpečněji uložena na zařízeních s ChromeOS, Android, Windows nebo MacOS než v běžných linuxových distribucíchTo platí jen za předpokladu, že projdete správně tím minovým polem - což je dost složité. I pokud nebudeme předpokládat zlý úmysl výrobce uzavřeného OS (ať už přidání backdooru, nebo extrakci různé „telemetrie“ pro prodej reklamním společnostem), tak třeba u TPM + Windows + Bitlocker to ještě nedávno fungovalo tak, že TPM vydalo automaticky klíč při bootu na základě ověření systému - jenže TPM byla separátní součástka na desce, připojená sběrnicí, která šla triviálně sniffovat. I dneska s TPM v procesorech je to problematické, protože sice nejde extrahovat klíč přímo z TPM, ale protože se klíč nahraje automaticky při každém bootu, tak máte nekonečně pokusů na coldboot útok -- zatímco jinak máte buď jeden (našli jste ho zapnutý) nebo nula (vypnutý). Pokud navíc TPM neprovádí kryptografické ověření modulů RAM, můžete je vyměnit za nějaké, u kterých víte, že coldboot u nich dobře funguje. U Androidu se to pak dá zase zkazit třeba tím, že USB port podporuje různé alternativní módy, a na některém z nich je vystrčený neautentizovaný debug. A pak samozřejmě různými doprasenými a backdoornutými programy, kterých je to plné.
Tiskni
Sdílej: