Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Již tuto středu proběhne 50. Virtuální Bastlírna, tedy dle římského číslování L. Bude L značit velikost, tedy více diskutujících než obvykle, či délku, neboť díky svátku lze diskutovat dlouho do noci? Bude i příští Virtuální Bastlírna virtuální nebo reálná? Nejen to se dozvíte, když dorazíte na diskuzní večer o elektronice, softwaru, ale technice obecně, který si můžete představit jako virtuální posezení u piva spojené s učenou
… více »Český statistický úřad rozšiřuje Statistický geoportál o Datový portál GIS s otevřenými geografickými daty. Ten umožňuje stahování datových sad podle potřeb uživatelů i jejich prohlížení v mapě a přináší nové možnosti v oblasti analýzy a využití statistických dat.
Kevin Lin zkouší využívat chytré brýle Mentra při hraní na piano. Vytváří aplikaci AugmentedChords, pomocí které si do brýlí posílá notový zápis (YouTube). Uvnitř brýlí běží AugmentOS (GitHub), tj. open source operační systém pro chytré brýle.
Ve skutečnosti jsou data pravděpodobně bezpečněji uložena na zařízeních s ChromeOS, Android, Windows nebo MacOS než v běžných linuxových distribucích".hm měl pravdu
Začíná kontroverzněZačíná uprimně;
Jejich nastavení ale ve většině linuxových distribucí pokulhává.
cryptsetup --type luks2 --cipher aes-xts-plain64 --hash sha512 --key-size 512 --pbkdf argon2id luksFormat device
Two more interesting attack scenarios go something like this:oba jsou fantasmagoricke, mozna tak v am. filmech nebo ve velkych korporacich viz autor. Domaci bez hodne tajnych dat, tomu ten LUKS bohate staci. Kdyz o techto scenarich chce ale nekdo psat, kdyz ho to treba pri tom vzrusuje, citi napeti, budiz. Me treba otravovaly i vyskakovaci zpravy Selinuxu ve Fedore, jestli me to melo pred necim chranit, me to spis omezovalo, aniz bych vedel co to chce, vetsinou jsem zvlolil tlacitko ignorovat, toho asi chtel autor toho okenka docilit, nebo fakt nevim.
Ve skutečnosti jsou data pravděpodobně bezpečněji uložena na zařízeních s ChromeOS, Android, Windows nebo MacOS než v běžných linuxových distribucíchTo platí jen za předpokladu, že projdete správně tím minovým polem - což je dost složité. I pokud nebudeme předpokládat zlý úmysl výrobce uzavřeného OS (ať už přidání backdooru, nebo extrakci různé „telemetrie“ pro prodej reklamním společnostem), tak třeba u TPM + Windows + Bitlocker to ještě nedávno fungovalo tak, že TPM vydalo automaticky klíč při bootu na základě ověření systému - jenže TPM byla separátní součástka na desce, připojená sběrnicí, která šla triviálně sniffovat. I dneska s TPM v procesorech je to problematické, protože sice nejde extrahovat klíč přímo z TPM, ale protože se klíč nahraje automaticky při každém bootu, tak máte nekonečně pokusů na coldboot útok -- zatímco jinak máte buď jeden (našli jste ho zapnutý) nebo nula (vypnutý). Pokud navíc TPM neprovádí kryptografické ověření modulů RAM, můžete je vyměnit za nějaké, u kterých víte, že coldboot u nich dobře funguje. U Androidu se to pak dá zase zkazit třeba tím, že USB port podporuje různé alternativní módy, a na některém z nich je vystrčený neautentizovaný debug. A pak samozřejmě různými doprasenými a backdoornutými programy, kterých je to plné.
Tiskni
Sdílej: