OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Ak sa dobre pamätám, tak to bolo asi takto:
Barnes&Noble: Ani náhodou.Je to u soudu...Ak sa dobre pamätám, tak to bolo asi takto:
Barnes&Noble: Ani náhodou.
Microsoft: Ok, tak nič.
A pokud ne, tak chodil do robotyRobota byla něco úplně jiného. Zjednodušenně řečeno to byla povinnost poddaných odpracovat zadarmo určený počet dní pro svého pána. Takže do roboty se nechodilo dobrovolně a už vůbec z toho robotník nic nemíval.
Uvědomuje si někdo, že ještě v devatenáctém století (možná i na začátku dvacátého) bylo naprosto normální, že otec rodiny byl také její živitel? A že to stačilo? Dnes musí dělat minimálně obě půlky manželství, leckde včetně dětí.No, jak bych to řekl - nemáte pravdu
1800 Počátkem 19. století tvořili dětští pracovníci až třetinu všech dělníků v amerických továrnách.
1860 V Británii pracuje 50 procent všech dětí, mnohé z nich pracují až 80 hodin týdně.
rozvojovka.cz
Zaměstnanec je otrokem firmy a ta mu za jeho dílo platí bez ohledu na výnosnost díla a na vůli autora díla je plně komercionalizovat.Autorská práva na dílo vytvořené zaměstnanci má firma. Nemusí se ptát zaměstnanců, jestli s tím dílem může něco udělat, prostě může.
Tiskni
Sdílej: