Masivní výpadek elektrického proudu zasáhl velkou část České republiky. Hasiči vyjížděli k většímu počtu lidí uvězněných ve výtazích. Výpadek se týkal zejména severozápadu republiky, dotkl se také Prahy, Středočeského nebo Královéhradeckého kraje. Ochromen byl provoz pražské MHD, linky metra se už podařilo obnovit. Výpadek proudu postihl osm rozvoden přenosové soustavy, pět z nich je nyní opět v provozu. Příčina problémů je však stále neznámá. Po 16. hodině zasedne Ústřední krizový štáb.
Po více než roce vývoje od vydání verze 5.40 byla vydána nová stabilní verze 5.42 programovacího jazyka Perl (Wikipedie). Do vývoje se zapojilo 64 vývojářů. Změněno bylo přibližně 280 tisíc řádků v 1 500 souborech. Přehled novinek a změn v podrobném seznamu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.5 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 138. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Sniffnet je multiplatformní aplikace pro sledování internetového provozu. Ke stažení pro Windows, macOS i Linux. Jedná se o open source software. Zdrojové kódy v programovacím jazyce Rust jsou k dispozici na GitHubu. Vývoj je finančně podporován NLnet Foundation.
Byl vydán Debian Installer Trixie RC 2, tj. druhá RC verze instalátoru Debianu 13 s kódovým názvem Trixie.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za červen (YouTube).
Libreboot (Wikipedie) – svobodný firmware nahrazující proprietární BIOSy, distribuce Corebootu s pravidly pro proprietární bloby – byl vydán ve verzi 25.06 "Luminous Lemon". Přidána byla podpora desek Acer Q45T-AM a Dell Precision T1700 SFF a MT. Současně byl ve verzi 25.06 "Onerous Olive" vydán také Canoeboot, tj. fork Librebootu s ještě přísnějšími pravidly.
Licence GNU GPLv3 o víkendu oslavila 18 let. Oficiálně vyšla 29. června 2007. Při té příležitosti Richard E. Fontana a Bradley M. Kuhn restartovali, oživili a znovu spustili projekt Copyleft-Next s cílem prodiskutovat a navrhnout novou licenci.
Svobodný nemocniční informační systém GNU Health Hospital Information System (HIS) (Wikipedie) byl vydán ve verzi 5.0 (Mastodon).
Open source mapová a navigační aplikace OsmAnd (OpenStreetMap Automated Navigation Directions, Wikipedie, GitHub) oslavila 15 let.
Vyšla nová verze Lightning - kalendáře pro Mozilla Thunderbird 3.0. Až doposud byl tento add-on pouze pro Thunderbird nižších verzí.
Tiskni
Sdílej:
byl přímo součástí zdrojových kódů ThunderbirduNemluvil jsem o binárním balíčku, ale o zdrojových kódech. Ujišťuji tě, že tam 100% je.
Ne tak docela.To se vztahuje k
fungoval v pohodě.? Pravda je, že ho nepoužívám, takže když se mi tam znenadání po instalaci čerstvě sestavené verze 3 objevil, byl jsem rád, že jde vypnout, takže jsem ho důkladně netestoval. Ale co jsem něco málo zkusil, tak fungoval :)
To není tak úplně pravda. Funkční Lightning byl přímo součástí zdrojových kódů Thunderbirdu, takže pokud ho distributor v balíčku nezakázal, fungoval v pohodě. (měsíc starý screenshot)V gentoo je součástí TB 3.0rc1, bohužel byl tam nějaký bug s timezone, takže používat nešel. Po různých úpravách jsem momentálně ve stavu, kdy je LT o hodinu pozadu a čekám na další verzi TB.
bohužel byl tam nějaký bug s timezone, takže používat nešelAha, tak to jsem si nevšimnul, jelikož (jak jsem napsal o příspěvek výše) Lightning nepoužívám. Jen jsem ho zběžně vyzkoušel, když už se mi tam nastěhoval, a tohle jsem úplně přehlédnul.
[Exception... "Component returned failure code: 0x80004005 (NS_ERROR_FAILURE) [mozIStorageStatement.reset]" nsresult: "0x80004005 (NS_ERROR_FAILURE)" location: "JS frame :: file:///home/marian/.thunderbird/kp6v5apo.default/extensions/%7Be2fda1a4-762b-4020-b5ad-a41df1933103%7D/modules/calStorageUpgrade.jsm :: ensureUpdatedTimezones :: line 420" data: no]
proto "očekávám", že bude jak 32-bitová, tak 64-bitová verze.To je fajn, jenže by další mohli očekávat, že to vydají i pro FreeBSD, NetBSD, QNX, Mac OS 9, či třeba pro Linux na PowerPC… Ono je to dáno asi setrvačností z doby velmi nedávné, kdy skoro všichni používali 32bitový systém. Ono vlastně i teď bych tipoval, že minimálně 90 % desktopů používá 32bitovou šmejďárnu, jak by napsal Jarda. Prostě to kompilují pro nejrozšířenější platformy a asi nepostřehli, že na linuxových desktopech už možná nadpoloviční většina používá 64bit. Dodávat zdroják pouze v deb či rpm je podle mne úplně jiný problém (který si zaslouží kritiku mnohem více).