OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
DM = device mapper (LVM, dm-crypt apod.)
MD = multiple devices (a.k.a. software RAID)
V tomto případě jde o experimentální podporu writeback cache pro RAID5. Viz jeden z odkazů ve zprávičce:
This release implements a raid5 writeback cache in the MD subsystem (Multiple Devices). Its goal is to aggregate writes to make full stripe write and reduce read-modify-write. It's helpful for workload which does sequential write and follows fsync for example.
Tyhle věci se začaly objevovat v době, kdy ani třeba Windows NT 4 Workstation nenabízely podporu RAID1 (na to byla potřeba (dražší) verze Server), natož nějaké Win98. Nevím, jak jsou na tom Windows dnes, a odhaduju, že když už se stalo zvykem tuhle funkci na desce mít, neměl nikdo odvahu s tím najednou přestat.
nemožnost dát pole dohromady bez správného řadiče
Obávám se, že tohle je featura primárně cílená na svět, kde je počítač vnímán jako atomický objekt (nejlépe včetně OS - viz kampaň proti "nahatým PC").
14E mesačne. To sú za mesiac náklady vo výške jedného obedu v reštaurácii … A to rátam východoeurópske ceny.
A to jsem si myslel, že je v Karlíně draho…
A nájdeš v Karlíne reštauráciu bez polotovarov kde je to lacnejšie?
Samozřejmě. Nemám zapotřebí dát za oběd 380 Kč jen pro ten pocit, že si to můžu dovolit.
To si docela pospíšili, vezmu-li v úvahu, že v době napsání vašeho příspěvku uplynulo méně než 22.5 hodiny od vytvoření tagu v4.10
v gitu…
Smysl podobných "kdo vejš" výkřiků mi poněkud uniká.
na odkazu pod ~24 je videt amd64 2017-02-19 23:41
A určitě ten server ukazuje informace v naší časové zóně?
takze ano, pospisili kdyz to meli 14minut po zatagovani
Je mi líto, ale pokud to tak je, tak spíš než "to jsou ale borci" mne napadá "jestlipak to zkusili aspoň nabootovat, než to vyvrhli ven".
0006-configs-based-on-Ubuntu-4.10.0-6.8.patch 2017-02-19 23:32ma v hlavicce:
Date: Sun, 19 Feb 2017 18:32:03 -0500"to jsou ale borci" sem nepsal, ty si psal (vyznivajic)ironicky "To si docela pospíšili" ja na to jen reagoval ;)
nejspis ti unika take to ze nasobne vice vykriku bejva "ubuntu ma stare jadro", "kdyz bys pouzil Arch misto *buntu tam nemas historicke jadro" apod ;)To ctu poprve, asi se dostatecne nepohybuju v Ubuntu komunite.
Tiskni
Sdílej: