Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Již tuto středu proběhne 50. Virtuální Bastlírna, tedy dle římského číslování L. Bude L značit velikost, tedy více diskutujících než obvykle, či délku, neboť díky svátku lze diskutovat dlouho do noci? Bude i příští Virtuální Bastlírna virtuální nebo reálná? Nejen to se dozvíte, když dorazíte na diskuzní večer o elektronice, softwaru, ale technice obecně, který si můžete představit jako virtuální posezení u piva spojené s učenou
… více »Český statistický úřad rozšiřuje Statistický geoportál o Datový portál GIS s otevřenými geografickými daty. Ten umožňuje stahování datových sad podle potřeb uživatelů i jejich prohlížení v mapě a přináší nové možnosti v oblasti analýzy a využití statistických dat.
ani automatické testy nepodchytí to, co se ještě nestalo a nikoho nenapadloTo uznávám, ale čekal bych, že automatický test na sestavení různých variant RAID polí - pokud je teda MD nějakým testováním vůbec pokryté - už někoho napadl.
To je právě to, co už jsem psal: uživatel, které se chyba dotkne, má automaticky pocit, že na to přece musel narazit každý, kdo to zkusil otestovat. ("Vždyť to vůbec nefunguje.") Ale už nevidí, že se ta chyba třeba projevuje jen za specifických okolností, které zrovna nikdo netestoval.
Viděl jsem třeba chyby v linuxové implementaci IPv6 nebo glibc resolveru, které tam vydržely 5-10 let, než jeden z našich zákazníků začal používat IPv6 v takovém rozsahu a takovým způsobem, že na ně nevyhnutelně narazil. Taky jsem si říkal, jak je možné, že si toho celou tu dobu nikdo nevšiml. A odpověď byla jednoduchá: prostě to v takovém měřítku nebo s takovou kombinací featur zatím nikdo nepoužil.
V tomhle konkrétním případě to sice vypadá, že to šlo o triviální fix na warning při překladu, který všichni brali jako "obviously correct", ale stejně bych si netroufl tvrdit, že to žádnými testy neprošlo a že by na to jakýkoli test musel narazit.
Tiskni
Sdílej: