Byla vydána nová verze 25.05.11 svobodného multiplatformního video editoru Shotcut (Wikipedie) postaveného nad multimediálním frameworkem MLT. Nejnovější Shotcut je již vedle zdrojových kódů k dispozici také ve formátech AppImage, Flatpak a Snap.
Svobodný elektronický platební systém GNU Taler (Wikipedie, cgit) byl vydán ve verzi 1.0. GNU Taler chrání soukromí plátců a zároveň zajišťuje, aby byl příjem viditelný pro úřady. S vydáním verze 1.0 byl systém spuštěn ve Švýcarsku.
Spolek OpenAlt zve příznivce otevřených řešení a přístupu na 209. brněnský sraz, který proběhne tento pátek 16. května od 18:00 ve studentském klubu U Kachničky na Fakultě informačních technologií Vysokého učení technického na adrese Božetěchova 2/1. Jelikož se Brno stalo jedním z hlavních míst, kde se vyvíjí open source knihovna OpenSSL, tentokrát se OpenAlt komunita potká s komunitou OpenSSL. V rámci srazu Anton Arapov z OpenSSL
… více »GNOME Foundation má nového výkonného ředitele. Po deseti měsících skončil dočasný výkonný ředitel Richard Littauer. Vedení nadace převzal Steven Deobald.
Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
To bylo v Linux Mintu naposled (asi 15) vazne rozkopano a k pouziti to nebylo. Nicmene s prichodem Cinnamon 2.0 se (doufejme) vsechny zastarale komponenty presunou do svych specialnich cinnamon-balicku pod jinym jmenem, takze sance, ze Mint nebude rozbijet Gnome je vyssi.
Vzhledem k omezenym zdrojum Mintu/Cinnamonu (1 developer?), si myslim, ze na Gnome spin muzeme zapomenout. Coz je tak nejak skoda, protoze Mint a Gnome je neco, co bych i byl schopen doporucit zacatecnikum.
V minule verzi jsem Gnome Shell na Mintu v poradku pustil, takze uz tehdy tam byl. Nicmene nektere komponenty byli zmrseny nebo ponechany zastarale, a tak dochazelo k havariim.
Gnome Shell se od doby, kdy vzniknul Cinnamon, vyvynul a mnoho "detskych" nemoci vylecil, coz se neda jednoznacne rict o Cinnamonu, ktery se svymi problemy bude kdo vi jak dlouho potykat.
poradte mi prosim nejakou blbuvzdornou distribuci s co nejlehcim GUIXubuntu? Lubuntu?
starani se o sys. mi zabiralo moc casu a to si nemuzu dovolit.Co konkrétně dělalo takové problémy? Nechci to nijak zpochybňovat, jen mě zajímá, s čím mají lidi od jiných distribucí problémy. Osobně mám několik počítačů, do kterých prostě nevrtám a tam mi Fedora běží bezúdržobě. Jen jednou za půl roku spustím FedUp. Může to být i nezvykem. Když jsem používal Ubuntu, taky mi byl mnohem bližší Debian a chvíli mi trvalo, než jsem se sžil s Fedorou. Dnes to mám tak, že v Debianu už se moc neorientuju a raději dávám přednost CentOS.
No, hodně těch problémů je způsobeno právními omezeními. V tom mají výhodu projekty jako Mint, na kterých si nikdo nic nevezme a tak na to můžou kašlat. Debian a Fedora už jsou ale dost velké projekty na to, aby si na nich nebo na subjektech, které je používají, patentoví trollové něco vzali, takže se musí držet hodně zkrátka.
U Fedory je to taky hodně ovlivněné prostředím. GNOME a KDE jsou oficiálně podporované. Red Hat platí vývojáře, aby ty prostředí udržoval a vyvíjel, řeší se tam usability, blokující chyby. Xfce a ostatní prostředí jsou ve Fedoře čistě záležitostí komunity, takže tam hodně záleží, jak si to daná komunita udělá a kolik mají dobrovolníků. Podle toho se může kvalita a odladěnost dost lišit.
Tiskni
Sdílej: