Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Již tuto středu proběhne 50. Virtuální Bastlírna, tedy dle římského číslování L. Bude L značit velikost, tedy více diskutujících než obvykle, či délku, neboť díky svátku lze diskutovat dlouho do noci? Bude i příští Virtuální Bastlírna virtuální nebo reálná? Nejen to se dozvíte, když dorazíte na diskuzní večer o elektronice, softwaru, ale technice obecně, který si můžete představit jako virtuální posezení u piva spojené s učenou
… více »Český statistický úřad rozšiřuje Statistický geoportál o Datový portál GIS s otevřenými geografickými daty. Ten umožňuje stahování datových sad podle potřeb uživatelů i jejich prohlížení v mapě a přináší nové možnosti v oblasti analýzy a využití statistických dat.
Kevin Lin zkouší využívat chytré brýle Mentra při hraní na piano. Vytváří aplikaci AugmentedChords, pomocí které si do brýlí posílá notový zápis (YouTube). Uvnitř brýlí běží AugmentOS (GitHub), tj. open source operační systém pro chytré brýle.
Jarní konference EurOpen.cz 2025 proběhne 26. až 28. května v Brandýse nad Labem. Věnována je programovacím jazykům, vývoji softwaru a programovacím technikám.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Před 25 lety zaplavil celý svět virus ILOVEYOU. Virus se šířil e-mailem, jenž nesl přílohu s názvem I Love You. Příjemci, zvědavému, kdo se do něj zamiloval, pak program spuštěný otevřením přílohy načetl z adresáře e-mailové adresy a na ně pak „milostný vzkaz“ poslal dál. Škody vznikaly jak zahlcením e-mailových serverů, tak i druhou činností viru, kterou bylo přemazání souborů uložených v napadeném počítači.
Byla vydána nová major verze 5.0.0 svobodného multiplatformního nástroje BleachBit (GitHub, Wikipedie) určeného především k efektivnímu čištění disku od nepotřebných souborů.
On to Andrej Konovalov v jednom z těch mailů píše:
Anyway, my bet was that DCCP is poorly tested and maintained and I decided to try fuzzing it specifically with syzkaller. I found a few bugs, one of them is an exploitable double free.
Pokud vím, DCCP se opravdu v praxi moc nepoužívá. SCTP někde ano, ale zaslechl jsem nějaké zmínky, že tam, kde se používá ve větším měřítku, často nepoužívají implementaci z linuxového jádra, ale nějakou jinou. Někde se ale určitě používá i ta linuxová implementace, protože už jsem na to měl nareportované nějaké bugy.
V případě téhle chyby je ale situace horší, protože ke zneužití lokálním uživatelem stačí to, že je modul nainstalovaný (naloaduje se automaticky, pokud někdo zkusí vytvořit DCCP socket).
Což není zase až tak překvapivé, pokud víte něco o tom, jak ten proces funguje. Jestli o to tak moc stojíte, ten patch se IIRC aplikuje naprosto hladce na cokoli přinejmenším od 3.0 (IIRC i na 2.6.32) a i na 2.6.16 byla potřeba minimální úprava, ke které není ani potřeba rozumět tomu kódu.
Pokud DCCP nepoužíváte - a to téměř jisté nepoužíváte - stačí ten modul smazat a je po problému (případně odloadovat, pokud by náhodou byl už naloadovaný).
Len ma prekvapuje že dochádza k zbytočnému oneskoreniu schválenia bezpečnostnej záplaty priamo v prípade vanilla jadra.
Tam k žádnému zpoždění nedošlo. Patch byl poslán do netdev listu 16.2., 19.2. už byl v mainline a téhož dne vyšla 4.10 i s ním. (Mimochodem, embargo na detailní informace o té chybě oficiálně skončilo až ve středu 22.2.)
Co se týká stable updatů, viz první větu mého minulého příspěvku. Proces přípravy a vydávání stable updatů není optimalizován na to, aby opravy vážnějších bezpečnostních chyb byly ve vydaném updatu v minimálním možném čase. Pokud chcete tohle, používejte distribuční jádro.
Tak ještě jeden zoufalý pokus. Proces vydávání stable updatů funguje svým víceméně pravidelným tempem a nebere ohled na to, že se v některé jeho fázi (v tomto případě den před vydáním) nějaká bezpečnostní chyba stala mediální hvězdou. (Občas vyjde mimořádný opravný update jen s jedním fixem, ale to se stává spíš v případech, že se bezprostředně po vydání updatu přijde na to, že přináší regresi, která je buď hodně kritická nebo se týká hodně uživatelů.) Pokud tomu chcete dál říkat "plánované zdržení", tak si to užijte, to je váš problém.
Nezbývá mi než zopakovat: pokud chcete mít kritické security fixy ASAP, nepoužívejte Gregova jádra, od toho jsou tady distribuce.
Tiskni
Sdílej: