Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
Americký výrobce čipů Nvidia získal od vlády prezidenta Donalda Trumpa souhlas s prodejem svých pokročilých počítačových čipů používaných k vývoji umělé inteligence (AI) H20 do Číny. Prodej těchto čipů speciálně upravených pro čínský trh by tak mohl být brzy obnoven, uvedla firma na svém blogu. Americká vláda zakázala prodej v dubnu, v době eskalace obchodního sporu mezi oběma zeměmi. Tehdy to zdůvodnila obavami, že by čipy mohla využívat čínská armáda.
3D software Blender byl vydán ve verzi 4.5 s prodlouženou podporou. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Videopředstavení na YouTube.
On to Andrej Konovalov v jednom z těch mailů píše:
Anyway, my bet was that DCCP is poorly tested and maintained and I decided to try fuzzing it specifically with syzkaller. I found a few bugs, one of them is an exploitable double free.
Pokud vím, DCCP se opravdu v praxi moc nepoužívá. SCTP někde ano, ale zaslechl jsem nějaké zmínky, že tam, kde se používá ve větším měřítku, často nepoužívají implementaci z linuxového jádra, ale nějakou jinou. Někde se ale určitě používá i ta linuxová implementace, protože už jsem na to měl nareportované nějaké bugy.
V případě téhle chyby je ale situace horší, protože ke zneužití lokálním uživatelem stačí to, že je modul nainstalovaný (naloaduje se automaticky, pokud někdo zkusí vytvořit DCCP socket).
Což není zase až tak překvapivé, pokud víte něco o tom, jak ten proces funguje. Jestli o to tak moc stojíte, ten patch se IIRC aplikuje naprosto hladce na cokoli přinejmenším od 3.0 (IIRC i na 2.6.32) a i na 2.6.16 byla potřeba minimální úprava, ke které není ani potřeba rozumět tomu kódu.
Pokud DCCP nepoužíváte - a to téměř jisté nepoužíváte - stačí ten modul smazat a je po problému (případně odloadovat, pokud by náhodou byl už naloadovaný).
Len ma prekvapuje že dochádza k zbytočnému oneskoreniu schválenia bezpečnostnej záplaty priamo v prípade vanilla jadra.
Tam k žádnému zpoždění nedošlo. Patch byl poslán do netdev listu 16.2., 19.2. už byl v mainline a téhož dne vyšla 4.10 i s ním. (Mimochodem, embargo na detailní informace o té chybě oficiálně skončilo až ve středu 22.2.)
Co se týká stable updatů, viz první větu mého minulého příspěvku. Proces přípravy a vydávání stable updatů není optimalizován na to, aby opravy vážnějších bezpečnostních chyb byly ve vydaném updatu v minimálním možném čase. Pokud chcete tohle, používejte distribuční jádro.
Tak ještě jeden zoufalý pokus. Proces vydávání stable updatů funguje svým víceméně pravidelným tempem a nebere ohled na to, že se v některé jeho fázi (v tomto případě den před vydáním) nějaká bezpečnostní chyba stala mediální hvězdou. (Občas vyjde mimořádný opravný update jen s jedním fixem, ale to se stává spíš v případech, že se bezprostředně po vydání updatu přijde na to, že přináší regresi, která je buď hodně kritická nebo se týká hodně uživatelů.) Pokud tomu chcete dál říkat "plánované zdržení", tak si to užijte, to je váš problém.
Nezbývá mi než zopakovat: pokud chcete mít kritické security fixy ASAP, nepoužívejte Gregova jádra, od toho jsou tady distribuce.
Tiskni
Sdílej: