Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Již tuto středu proběhne 50. Virtuální Bastlírna, tedy dle římského číslování L. Bude L značit velikost, tedy více diskutujících než obvykle, či délku, neboť díky svátku lze diskutovat dlouho do noci? Bude i příští Virtuální Bastlírna virtuální nebo reálná? Nejen to se dozvíte, když dorazíte na diskuzní večer o elektronice, softwaru, ale technice obecně, který si můžete představit jako virtuální posezení u piva spojené s učenou
… více »MP3 není navržené pro 32 kb/s. Jeho použitelnost začíná na 96 kb/s. Že ho výrobci používali i jinde, bylo neexistencí jiného komerčního kodeku. Opus je ve skutečnosti obálka pro SILK v nízkých tocích (6 až 40 kb/s) a CELT ve vyšších tocích. Lyra míří ještě níže. Nejbližší srovnání tudíž nabízí AMR (7 kb/s) či GSM-HR (6 kb/s) nebo Speex (teoreticky od 2 kb/s).
Nicméně Lyra funguje v principu jinak: aplikace si sebou nese rozsáhlý slovník, který vznikl trénováním neuronové sítě na určité množině hlasů. Tudíž logicky bude v porovnání s algoritmickými kodeky značně paměťově (a možná i výpočetně) náročnější a především bude dávat věrohodné výsledky jen pro hlasy zahrnuté do tréningu. V ostatních případech uslyšíte slova (pokud se podaří kódování), ale hlas bude patřit cizímu člověku. A pokud rezignujeme na složitost a na autorství hlasu, kvalitnějších výsledků v poměru k datovému toku by mohla dosahovat analýza/syntéza řeči s přenosem textu a intonace. Ale asi za cenu značného zpoždění.
Deje se to, Hangouts to dela a funguje to dobre kdyz jde o pokles bandwidthu kvuli saturaci uplinku nebo shapingu. Tam ti konektivita zustane a daji se s tim delat "chytristiky".
Naopak kdyz jde o vypadky na sitove vrstve, treba kdyz prsi nebo se hybe antena, tak tam tohle nepomuze.
Tiskni
Sdílej: