Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
M4 Pro podporuje až 64 GB rychlé jednotné paměti s propustností 273 GB/s, což je masivní 75procentní nárůst proti M3 Pro a dvojnásobek propustnosti jakéhokoli AI PC čipu.3 Ve spojení s rychlejším Neural Enginem čipů rodiny M4 to umožňuje modelům Apple Intelligence na zařízení běžet závratně rychle.Zdroj Znamená závratně rychle rychleji než konkurence? Výkon AI u M4(M4 Pro má snad stejný NE) se v době jeho uvedení (iPad Pro M4) zmiňoval v hodnotě 38 TOPS, což je méně než udávaný výkon 48TOPS u Intelího 258V a 50TOPS u AMD 370HX. Vzhledem k tomu, že Apple vyzdvihuje memory bandwidth a nikoli samotný AI výkon budí to dojem, že "AI ztráta" asi nebyla dohnána (např. vyššími takty NE při nasazení M4 mimo tablet).
Nová úroveň grafického výkonu. Hra může začít.Netušíte o jakou konkrétní hru by mělo jít?
Srovnej si nekdy prodeje jinych notebookuNo ale tady jsi sám uvedl, že tohle není dobrá metrika - většina notebooků je s Windows, a asi se shodneme, že to není nic moc.
Cena neodpovídá užitné hodnotě.AFAIK to má největší paměťovou propustnost a přitom nejnižší spotřebu z toho co je na trhu. Takže i nějaká inženýrská metrika je "nejlepší". Asi teda škoda že to není dostupné jako modul/SoC pro integraci do jiných zařízení - mohl by to být z uvedených důvodů nejlepší AI akcelerátor tam kde jsi omezen spotřebou.
Tiskni
Sdílej: