Před 25 lety zaplavil celý svět virus ILOVEYOU. Virus se šířil e-mailem, jenž nesl přílohu s názvem I Love You. Příjemci, zvědavému, kdo se do něj zamiloval, pak program spuštěný otevřením přílohy načetl z adresáře e-mailové adresy a na ně pak „milostný vzkaz“ poslal dál. Škody vznikaly jak zahlcením e-mailových serverů, tak i druhou činností viru, kterou bylo přemazání souborů uložených v napadeném počítači.
Byla vydána nová major verze 5.0.0 svobodného multiplatformního nástroje BleachBit (GitHub, Wikipedie) určeného především k efektivnímu čištění disku od nepotřebných souborů.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Společnost Nylas v dubnu letošního roku vydala verzi 2.0 poštovního klienta Nylas Mail (původně Nylas N1), která již plně podporovala Linux. V září ale společnost oznámila, že s vývojem Nylas Mail končí a zdrojové kódy přelicencovala na MIT. Následně vznikly 2 forky: Nylas Mail Lives a Mailspring. Článek na OMG! Ubuntu! představuje Mailspring.
Tiskni
Sdílej:
Navíc, když tam propagují v první řadě funkce jako:
tak to na mě nepůsobí zrovna seriózně.
Ano a běžně fungují tak, že uživatel musí potvrdit její odeslání – tzn. nemusí to dělat, když nechce dát vědět, že e-mail dostal/četl.
A proto šmíráci a spameři vymýšlejí způsoby, jak to udělat uživateli za zády a sledovat ho, aniž by o tom věděl nebo tomu mohl zabránit. A to jsou právě ty různé obrázky 1×1 pixel stahované z internetu nebo odkazy se sledovacím kódem.
Další věc: když jsem si stáhl zdrojáky a zkoumal, v čem je to napsané, CLOC nenašel jediný řádek v C++. A přitom to údajně do C++ přepsali. Zjistil jsem, že ten „sync engine“ by měl být v gitovském submodulu – jenže ten nejde stáhnout:
$ git submodule update Cloning into 'mailsync'... Warning: Permanently added the RSA host key for IP address '192.30.253.112' to the list of known hosts. Permission denied (publickey). fatal: Could not read from remote repository. Please make sure you have the correct access rights and the repository exists. fatal: clone of 'git@github.com:Foundry376/Mailspring-Sync.git' into submodule path 'mailsync' failed
Ani přes webové rozhraní GitHubu se tam nejde prokliknout – tam to píše HTTP 404.