OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
hmm, že by od 2007.1 zase alepoň trochu funkční mandriva?
Hmm, ja jsem si včera upgradnul 2009.1, včetně xorg z main testing a do toho KDE 4.3.1 z kde.org, což podle odborníků na slovo vzatých připravuje Mandriva team a výsledek mě nenadchnul.
Nastalo znatelné zpomalení KDE 4. Asi jsem poprvé uviděl to na co si tady tolik lidí stěžuje ohledně výkonnosti kwin :( Přitom až do 4.2.4 jsem si neměl na co stěžovat.
Jen doufám, že oficiální finální Madriva balíčky KDE 4.3 a Xorg na tom budou lépe..
Kdyby jste raději nejdříve četl a pak upgradoval a nadával, udělal by jste lépe ;)
Please do not use this RC1 version to upgrade an existing Mandriva Linux installation. There are unresolved issues with KDE, GNOME and maybe other windows managers which are likely to result in any system upgraded from any stable release to this alpha being unable to start a desktop, rendering it useless for most people. Please only use this beta as a clean installation, and, as always, do not expect to be able to use it as a day-to-day workstation; keep an installation of a stable Mandriva release (or other operating system or distribution, of course) for this purpose. Final design is still not integrated.
Kdyby jste raději nejdříve četl a pak upgradoval a nadával, udělal by jste lépe ;)
2009 != 2010
jo, moje chyba.
Moje osobní zkušenost s KDE 4.3 z kde.org je velmi špatná. V Mandrivě 2010 to KDE jede o 100% lépe ;)
Přesně tohle jsem chtěl a doufal slyšet :)
Rozhodně jsem nenadával, jen informoval, varoval, no možná si trochu postěžoval. Já když nadávám, to vypadá jinak.
Stejně, není to paradox, že stabilní verze distribuce se stabilní verzí kde KDE dává horší výsledky než vývojová (testovací) verze obojího?
David Watzke, David Watzke, tohle jméno už jsem někde slyšel. Není to místní guru pro distribuci Gentoo Mám si to nějak speciálně vykládat ;)
a finančním magnátem byses stát nechtěl? :)
Coz o to. Syn bude po mne uhlobaronem. Ale o dceru se bojim.
.... cha cha cha cha cha cha ....
Stačí. Já so to myslel. Buď je v tom aura nebo prachy. Nebo ženská :) třeba nějaká právě s Mandrivou :))
Kdybys skutečně zmenil distribuci, to by tady asi vyvolalo zemětřesení a leckomu by se otřásl systém hodnot .
Novú Mandrivu používam už od verzie beta kôli NB kde je nový HW.
Všetko funguje dobre. Mám nainštaloané XFCE a som spokojný.
Dokonca fungujú aj všetky HW tlačítka, výstupy a komplet ACPI.
Vyskitli sa len nasledovné dve chyby:
1: Pri inštalícii beta verzie sa "zabudla" nainštalovať mesa a intel ovládač takže to nenabehlo do grafiky - ale ot už snáď opravily.
2: Po prebratí so suspend2ram wifi ide ale nedá sa pripoiť na žiadnu sieť. Po normálnom štarte wifi funguje full.
tomolc
No já to snad kvůli tobě vyzkouším. Teda jestli najdu HDMI kabel. HD TV sice nemám, ani blue ray, ale pro test zvuku to snad vadit nebude.
Co je myšleno "s připojeným adaptérem"?
prečo niektorý nadávajú na kernelovský plánovač nechápemMožno preto, lebo im ten plánovač nefunguje tak dobre, ako očakávajú.
Ne, Mandriva by měla mít 1000 Hz už nějaký čas, min od 2009.x? Alespoň podle bibriho, to je na Mandrivu v ČR uznávaná (nej?) kapacita :)
http://www.abclinuxu.cz/blog/pht/2009/7/distribucni-desktop-krapojadro#9
1000 HZ bohužel moc neřeší. Viz zajímavá diskuse pod tím blogem a podobné na root.cz.
Myslíte CPU nebo IO scheduler? Zatímco ten první by snad už vcelku obstál tak IO je na tom výrazně hůř. Kromě scheduleru se mluví se o i například nevhodné strategii diskové cache, stránkování. No nějaké pozitivní reference padly právě v souvislosti, s novým jádrem 2.6.30 a ext4. Minimálně by mělo jít o relativní zlepšení.
Nenadávám, je to plně použitelné, ale konkurence je prostě o něco lepší a srovnávání svádí
Nevýhoda distribucí je, že se někdy snaží protlačit nedodělky do releasu, asi aby zabodovali v tabulkách aktuálnějši verzí, bez ohledu - kaffenine, kerry, a tak trochu celé KDE. Nejhorší je, že se někdy nenamáhají ani nechat původní funkční verzi. Jako u kerryho. Ten z 2009.1 je nepoužitelný, úplně, ani nenaběhne. (bugreport je, hlásilo to víc lidí, včetně mě). Pro 2009.1 je alspoň stále přítomná poslední plně funkční verze, pro KDE3.
Má vůbec 2010 KDE3 alespoň v contrib repozitáři?
Jo mam obavu ze jsem to taky cetl a to na vice mistech. To zbyde leda tak doinstalovat Kde 3.510 z 2009.1. Uz takhle to muim delat s kmix, kerry a powermanagementem. Systematicke to moc neni ale fungovat by to melo. Bohuzel KDE i 4.3 ma stale vuci 3.5.10 regrese.
Zpresneni: Do sve aktualni 2009.1 jsem si donstaloval nejake balicky z 2008.1. Normalne jsem si ji pridal do zdroju. Momentalne to mam deaktivovane ale stale pritomne. Zatim jsem na problem nenarazil.
> Dokonca fungujú aj všetky HW tlačítka
Mě fungují i v 2009.1, multemidiální u Dellu, jen jsem o tom zezačátku nevěděl. Snačilo na ně navěsit akce v KDE control menu a bylo to (klávesové zkratky - kmix - editovat).
> 2: Po prebratí so suspend2ram wifi ide ale nedá sa pripoiť na žiadnu sieť. Po normálnom štarte wifi funguje full.
Tohle blbne i na 2009.1, driver rt61pci (z hlavy) zatimco na Dellu (Intel karta, iwlcore driver) je vše OK. Na deskptopu jsem to s rt61pci vyřešil, stačí po resume odebrat a zase přidat driver, tedy rt61pci, stačí jen odebrat, znovuzavede se sám, a pak se to rozjede samo. Mám na to ikonu na ploše Snažil jsem se zautomatizovat přes pm-utils ale marně, úplně mě to ignoruje.
Tiskni
Sdílej: