OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
protoze podle me jen neprekrocitelna bariera a musi byt bna mape vyrazna a v mensich zvetsenich je takovy dlouhy plot dulezitejsi nez budova, protoze budovu obejdete snaze nez kilometr dlouhy plot.Na druhou stranu se plot dá často relativně dobře přelézt, což se o většině budově říct nedá.
Ad 3) Bohuzel sem na dane adrese nenasel tunel skrz budovu (omlouvam se nehledal jsem moc dlouho), nicmeme obecne bych musel testovat prunik cesty a tunelu, coz je vzhledem k poctu budov ponekut komplikace.Chápu, že to může být komplikovanější - možná by se dalo inspirovat jinde. Posílal jsem vám soukromě stylový soubor pro mapnik, který na Prahu a Brno použili Svobodní Bednáři. Tam to měli vyřešené. Mimochodem dostal jste ho? Nenašel jsem odpověď... Také by šlo určitě požádat o styl z osb.cc . Proč mi to přijde důležité je vidět na http://alpha.map1.eu/#zoom=17&lat=50.08115&lon=14.42698&layers=BTT Nevím, jestli jste Pražák, ale věřte, že Pražák by v tom Prahu nepoznal a zabloudil by. Velká část těch zdánlivých ulic na tomto výřezu mapy jsou totiž pasáže a ty zvláštní šedé kousky jsou ve skutečnosti části domů, které patří spojit (nad pasážemi). Myslím, že nepomůže jen volba méně nápadné barvy. V některých případech si myslím, že by to chtělo kreslit s alpha kanálem, aby se objekty nepřekrývaly (byť světlejší barvou). Na to je další příklad: http://alpha.map1.eu/#zoom=17&lat=50.07713&lon=14.43413&layers=BTT prostředkem tohoto výřezu jde mnohakolejná železnice překrývající spoustu domů, takže už nejsou ani zřetelné ulice. Přitom v praxi je to železnice v tunelu a tudíž by v mapě neměla překrývat objekty na povrchu. Byť nenápadnou barvou.
Tiskni
Sdílej: