OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
I patch 4.11 pro Il-2 Šturmovik byl umístěn na megauploadu ... tolik k legálnosti uložených dat. Hry máme koupené, patche dělají nadšenci ve svém volném čase a distribuují je volně a zdarma. Mívají velikost od několika set MB do několika GB.
ad 1. Tohle by se týkalo žaloby vůči megaupload, jenže tady jde o akci vlády, která dopadla i na nezúčastněné třetí osoby a každý civilizovaný právní řád obsahuje něco ve smyslu "nikdo záměrně nesmí působit škodu jiným". To, že je dobrý zálohovat je hezký, ale není to zákonem daná povinnost. Pokud přijdete o data něčí aktivitou, tak je on za to odpovědný.
ad 2. Ti legální uživatelé používali službu zcela v souladu s právem, co dělá někdo jiný není jejich problém, není to důvod proč by jim měli být data ukradena/znárodněna/znepřístupněna. Kromě to ho těch 99%... spousta z toho jsou zašifrované soubory a archivy a z toho se moc zjistit nedá jestli to je ok nebo ne. Lze leda hledat jestli je na internetu někde odkaz na ten soubor a na stejné stránce heslo, jenže to se chrabrý ochránce práv dostává do komické situace, kdy sám bude používat vyhledávač, aby našel, to co chce pomocí SOPA a PIPA tomu vyhledávači zakázat
I on má snad nějaká práva, ne?ne ještě nějaké otázky?
Schválně, kdybych zavolal na policii a řekl jim, že mě a všechny okolo soused okrádá, jestli by mu okamžitě sebrali prachy, odvezli auta...No, obávám se, že kdyby vás opravdu okrádal, tak v ČR by se při vyšetřování zjistilo, že mu dlužíš něco přes dva melcky, máš na krku čtyři vraždy, bral jsi úplatky (to je hodně oblíbené hlavně u politických špiček) a neplatíš alimenty... A pak by se to ještě týden probíralo na Nově.
Hackeři vyřadili web amerického ministerstva spravedlnosti, RIAA a Universal Music.hm, tak když jsem koukal, jak "vyřadili", tak dostávám neodbytný pocit, že ta věta měla znít spíš "Script kiddies zablokovali web ..."
Tiskni
Sdílej: