Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
Americký výrobce čipů Nvidia získal od vlády prezidenta Donalda Trumpa souhlas s prodejem svých pokročilých počítačových čipů používaných k vývoji umělé inteligence (AI) H20 do Číny. Prodej těchto čipů speciálně upravených pro čínský trh by tak mohl být brzy obnoven, uvedla firma na svém blogu. Americká vláda zakázala prodej v dubnu, v době eskalace obchodního sporu mezi oběma zeměmi. Tehdy to zdůvodnila obavami, že by čipy mohla využívat čínská armáda.
3D software Blender byl vydán ve verzi 4.5 s prodlouženou podporou. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Videopředstavení na YouTube.
Open source webový aplikační framework Django slaví 20. narozeniny.
V Brestu dnes začala konference vývojářů a uživatelů linuxové distribuce Debian DebConf25. Na programu je řada zajímavých přednášek. Sledovat je lze online.
Před 30 lety, tj. 14. července 1995, se začala používat přípona .mp3 pro soubory s hudbou komprimovanou pomocí MPEG-2 Audio Layer 3.
Diskuse byla administrátory uzamčena.
Nástroj příkazového řádku WinGet umožní instalovat aplikace přímo z příkazového řádku. usage: winget [command] [options] K dispozici jsou následující příkazy: install Nainstaluje danou aplikaci show Zobrazuje podrobnosti o aplikaci source Spravovat zdroje aplikací search Najít a zobrazit základní informace o aplikacích hash Pomocník pro instalační soubory validate Ověří soubor manifestu Pokud chcete získat podrobnosti o konkrétním příkazu, předejte ho do argumentu help. [-?] K dispozici jsou následující možnosti: -v,--version Zobrazit verzi nástroje --info Zobrazuje obecné informace o nástroji More help can be found at: https://aka.ms/winget-command-help
Ani vypsat nainstalované, odinstalovat, off-line režim a další zcela běžné operace. Podívejte se do otevřených chyb. Tohle je parodie.
A pak tu jsou problémy vyplývající z reality Windows, jako například když nainstalujete program a ten nelze z toho samého shellu spustit, protože ve Windows se přeci neinstaluje do standardní vyhledávací cesty, takže v PATH aktuálního běžícího shellu nebudete mít cestu k nové nainstalovanému programu.
Microsoft announced they will be supporting Linux GUI applications with WSL2 and that there will be GPU-accelerated support available. In H2'2020, Microsoft will be offering GPU compute support for WSL2 software with a focus on AI / machine learning workloads. Linux graphical applications will also be natively supported on WSL2 although the technical details are light at the moment. At least with how Microsoft is talking it up, Linux GUI applications should "just work" under WSL2 without the need for any third-party software, unlike past work by the community on getting an X11 server working with WSL.Zdroj
The more interesting work is in user-space with Microsoft to provide a "real and full D3D12 API" for Linux. "This is the real and full D3D12 API, no imitations, pretender or reimplementation here… this is the real deal. libd3d12.so is compiled from the same source code as d3d12.dll on Windows but for a Linux target." The current support allows only offscreen rendering until the WSL2 GUI support is in place. This support will also require Windows WDDMv2.9 graphics drivers. Before getting too excited, the Direct3D 12 library for Linux will be closed-source. The DirectX core and D3D12 libraries will be closed-source and shipped as part of Windows. With it targeting the DXGKRNL kernel interfaces, these libraries will likely be of little value to Wine / Proton and the like unless there was a new layer implemented so the DXGKRNL interfaces could be re-implemented for bare metal Linux systems. Via this Direct3D 12 implementation is also how WSL2 will support OpenGL, OpenCL, and Vulkan. You may recall recently Microsoft and Collabora announced their work to map OpenGL and OpenCL over DirectX 12.Zdroj
K čemu to má směřovat? Aby časem vznikaly „linuxové“ aplikace, které budou chodit jen pod Windows?
Tento článek není dostatečně ozdrojován
soukromi uz neniMožná v životě lidí jako jsi Ty.
Proste na soukromi zapomen a chovej se spise tak aby ty udaje byli tretim stranam k nicemu.Takže klasický argument "kdo nemá co skrývat, nemá se čeho bát"? Apropo, jak definuješ údaje, které jsou třetím stranám k ničemu?
+1
Jenže jejich strategie je Embrace, extend, and extinguish a nejde jim o kompatibilitu nebo kvalitu ale o to, aby uživatelé byli závislí na jejich proprietárních produktech a cloudu.
Jakkoli špatný ten WinGet je, tak oni ho v Microsoftu ani nevymysleli -- dle The Day AppGet Died tu myšlenku okopírovali od autora nezávislé aplikace AppGet, kterého nejdřív dlouho balamutili a mazali mu med kolem huby:
The story of how Microsoft embraced and then killed AppGet.
...
What bothers me is how the whole thing was handled. The slow and dreadful communication speed. The total radio silence at the end. But the part that hurts the most was the announcement. AppGet, which is objectively where most ideas for WinGet came from, was only mentioned as another package manager that just happened to exist; While other package managers that WinGet shares very little with were mentioned and explained much more deliberately.
Tiskni
Sdílej: