Byla vydána nová verze 25.05.11 svobodného multiplatformního video editoru Shotcut (Wikipedie) postaveného nad multimediálním frameworkem MLT. Nejnovější Shotcut je již vedle zdrojových kódů k dispozici také ve formátech AppImage, Flatpak a Snap.
Svobodný elektronický platební systém GNU Taler (Wikipedie, cgit) byl vydán ve verzi 1.0. GNU Taler chrání soukromí plátců a zároveň zajišťuje, aby byl příjem viditelný pro úřady. S vydáním verze 1.0 byl systém spuštěn ve Švýcarsku.
Spolek OpenAlt zve příznivce otevřených řešení a přístupu na 209. brněnský sraz, který proběhne tento pátek 16. května od 18:00 ve studentském klubu U Kachničky na Fakultě informačních technologií Vysokého učení technického na adrese Božetěchova 2/1. Jelikož se Brno stalo jedním z hlavních míst, kde se vyvíjí open source knihovna OpenSSL, tentokrát se OpenAlt komunita potká s komunitou OpenSSL. V rámci srazu Anton Arapov z OpenSSL
… více »GNOME Foundation má nového výkonného ředitele. Po deseti měsících skončil dočasný výkonný ředitel Richard Littauer. Vedení nadace převzal Steven Deobald.
Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
GPL je orientovaná na uživateleTak to se mi nezdá, v čem přesně?
Kdo chce pochopit, pochopí…Rád bych :).
OK, tak to rozepíšu. Smyslem GPL je zajistit, že příjemce SW bude mít určitá práva a že mu budou za všech okolností zaručena. Jedná se ovšem o práva, jejichž význam většině uživatelů nic neříká, a je jim tedy celkem jedno, jestli je mají zaručena nebo ne. Ocení je - až na pár výjimek - jen uživatel, který je sám programátor nebo má aspoň k programování blízko. Většina uživatelů programování nerozumí a nevnímá tedy ani rozdíl mezi freeware a open source, natož mezi BSD a GPL. Pro ně je to prostě jedna škatulka "software zadarmo".
Co se týká samotného rozdílu mezi licencemi BSD a GPL, k tomu už jsem se vyjádřil mnohokrát. Podle mne je hlavní filosofický rozdíl v tom, že hlavním motivem GPL je zajistit, aby kód nemohl být použit v closed source projektu, i za cenu toho, že nebude moci být použit ani v non-GPL open source projektech; oproti tomu hlavním motivem BSD je zajistit, aby kód mohl být použit v jiných open source projektech, a to i za cenu, že bude moci být použit i v closed source projektu.
Bohužel opravdu "otevřený" mobil se těžko hledá a možná se ani nenajde.GeeksPhone
adb shell
ani ránu.
Nezlobme se na ně, Microsoft stejně jen přesně kopíruje Apple a doufá, že s napodobeninou předčí originál.
Proboha, jaké omezování lidských práv? Považujete za lidské právo to, aby soukromá společnost nabízela váš software?
Navíc, jak už tu bylo naznačeno, pokud jsou podmínky nastaveny tak, že MS je (re)distributorem, tak pokud nechce šířit i zdrojáky (které vlastně od autora ani nemusí dostat, nevyžádá-li si je), GPL software podle podmínek licence vlastně ani redistribuovat nesmí. Takže je vlastně naopak správné, že otevřeně odmítá takový SW nabízet, protože jinak by ho šířil v rozporu licencí, což by bylo daleko horší (a napadnutelné).
Na WP7 se jinak, než přes Market, aplikace dostat nedají (narozdíl od Androidu).
Obávám se, že jádro problému není v tom, že MS neredistribuuje GPL software, ale v této větě. Nedokážu si představit, proč by si člověk, který chce zdrojáky a možnost modifikace aplikací pro telefon, kupoval takový, do kterého půjdou aplikace nahrávat pouze prostřednictvím firemního distribučního kanálu. Navíc to dává smysl - nebylo snad smyslem GPLv3 právě to, aby se práva uživatele, garantovaná GPL, nedala znehodnotit tím, že upravený software stejně nepůjde na zařízení spustit?
Osobně si myslím, že umožnit šířit zdrojáky přes Market by bylo otázkou maximálně několika člověkodnů - prostě by se do té aplikace přidalo tlačítko "stáhnout zdrojáky" nebo jenom "ukaž link, kde jsou zdrojáky" a hotovo.
A proč by to měli dělat? Oni nemají zájem distribuovat zdrojáky, distribuují hotové aplikace jako černé skříňky. Chtějí aby uživatelé telefonů s jejich systémem používali jen aplikace, které prošly přes ně, a zaměřují se na uživatele, kterým to tak vyhovuje, ne na geeky, kteří se v tom chtějí vrtat. Je to vlastně jen do úplného konce dotažená filosofie, jejímž náznakem jsou "certifikované aplikace" z novějších verzí klasických Windows. GPL je s takovým distribučním modelem nekompatibilní, tak mají dvě možnosti: buď distribuční model změnit nebo GPL software nedistribuuovat. Zvolili si druhou a vy nemáte žádné právo vynucovat si tu první; máte ale samozřejmě právo si telefon s jejich systémem nekoupit a koupi takového telefonu komukoli rozmlouvat.
Tiskni
Sdílej: