Jak si zobrazit pomocí Chrome a na Chromiu založených webových prohlížečích stránky s neplatným certifikátem? Stačí napsat thisisunsafe.
V repozitáři AUR (Arch User Repository) linuxové distribuce Arch Linux byly nalezeny a odstraněny tři balíčky s malwarem. Jedná se o librewolf-fix-bin, firefox-patch-bin a zen-browser-patched-bin.
Dle plánu by Debian 13 s kódovým názvem Trixie měl vyjít v sobotu 9. srpna.
Vývoj linuxové distribuce Clear Linux (Wikipedie) vyvíjené společností Intel a optimalizováné pro jejich procesory byl oficiálně ukončen.
Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
No, být majitelem nějaké dotčené domény... fakt by mě zajímalo, u jakého soudu bych měl dané rozhodnutí o zabavení napadnout.Pokud by to byla česká doména, tak určitě u českého - žalobou proti České republice. Podobně u dalších národních domén, akorát nemám jasno, jak by to bylo u domény .eu. Pravděpodobně by šlo o belgický soud a žalobu proti Belgickému království, protože EURid má sídlo právě v Belgii, takže předpokládám, že zabavování těchto domén nařizuje právě Belgie. Případně by se samozřejmě mohlo jednat i o žaloby proti správcům jednotlivých TLD, pokud jednali dobrovolně, bez právního důvodu.
To je jako kdyby dodavatel sušenek dodával napodobeniny cizí značky a nějaký mizerný městský soud jako předběžné rozhodnutí nakázal zavřít všechna Tesca.Pozor, zrovna Tesco mělo takovým soudním rozhodnutím před časem obstavený majetek. Šlo o něčí vcelku bezvýznamnou pohledávku (desítky tisíc?), kvůli které jim soud zakázal nakládat s majetkem za miliardy. I když to je samozřejmě něco jiného, než zničit podnik jako takový.
Přijde mi, že soudci berou odstavování online služeb v rámci předběžných opatření na lehkou váhu.Nejen online služeb. Předběžné opatření je vždycky velmi otazná záležitost, protože soudci rozhodují v řádu hodin podle něčeho, co jim žalující strana připraví. A pokud to udělá působivě, soudci to raději nařídí. Naopak jindy z případu úplně čiší, že by se předběžné opatření mělo vydat (např. při některých insolvenčních řízeních, kdy hrozí, že se dlužník zbaví posledního zpeněžitelného majetku), ale vydáno není.
Na základě ustanovení § 79f trestního řádu může CZ.NIC omezit disponování s doménou .CZ; doména tak může být na základě požadavku policie (ve fázi přípravného řízení je nutný souhlas státního zástupce, jinak souhlas soudu) zablokována a vyřazena z DNS.
V případě zabavování domén je možné, že by došlo k propadnutí domény. V této situaci se ale nejedná o zajišťovací institut, jako ve výše popsaném případě, ale již o jeden z druhů trestu - viz § 70 trestního zákoníku. Trest však může být uložen pouze soudem a propadnutá věc či jiná majetková hodnota pak připadá státu.
Když to tedy shrneme, tak omezení dispozic s doménou na žádost Policie ČR provedeme (pokud by šlo o žádost EUROPOLu, tak na žádost příslušné složky české policie - ta je pod Policejním prezidiem, Úřadem SKPV). O propadnutí by musel rozhodnout soud (jde o zásah do vlastnických práv, která jsou chráněna Ústavou).
S požadavkem na omezení dispozic ze strany PČR jsme se už setkali (jde o jednotky případů), ale o propadnutí domény zatím nevíme.
Tiskni
Sdílej: