Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Již tuto středu proběhne 50. Virtuální Bastlírna, tedy dle římského číslování L. Bude L značit velikost, tedy více diskutujících než obvykle, či délku, neboť díky svátku lze diskutovat dlouho do noci? Bude i příští Virtuální Bastlírna virtuální nebo reálná? Nejen to se dozvíte, když dorazíte na diskuzní večer o elektronice, softwaru, ale technice obecně, který si můžete představit jako virtuální posezení u piva spojené s učenou
… více »No, být majitelem nějaké dotčené domény... fakt by mě zajímalo, u jakého soudu bych měl dané rozhodnutí o zabavení napadnout.Pokud by to byla česká doména, tak určitě u českého - žalobou proti České republice. Podobně u dalších národních domén, akorát nemám jasno, jak by to bylo u domény .eu. Pravděpodobně by šlo o belgický soud a žalobu proti Belgickému království, protože EURid má sídlo právě v Belgii, takže předpokládám, že zabavování těchto domén nařizuje právě Belgie. Případně by se samozřejmě mohlo jednat i o žaloby proti správcům jednotlivých TLD, pokud jednali dobrovolně, bez právního důvodu.
To je jako kdyby dodavatel sušenek dodával napodobeniny cizí značky a nějaký mizerný městský soud jako předběžné rozhodnutí nakázal zavřít všechna Tesca.Pozor, zrovna Tesco mělo takovým soudním rozhodnutím před časem obstavený majetek. Šlo o něčí vcelku bezvýznamnou pohledávku (desítky tisíc?), kvůli které jim soud zakázal nakládat s majetkem za miliardy. I když to je samozřejmě něco jiného, než zničit podnik jako takový.
Přijde mi, že soudci berou odstavování online služeb v rámci předběžných opatření na lehkou váhu.Nejen online služeb. Předběžné opatření je vždycky velmi otazná záležitost, protože soudci rozhodují v řádu hodin podle něčeho, co jim žalující strana připraví. A pokud to udělá působivě, soudci to raději nařídí. Naopak jindy z případu úplně čiší, že by se předběžné opatření mělo vydat (např. při některých insolvenčních řízeních, kdy hrozí, že se dlužník zbaví posledního zpeněžitelného majetku), ale vydáno není.
Na základě ustanovení § 79f trestního řádu může CZ.NIC omezit disponování s doménou .CZ; doména tak může být na základě požadavku policie (ve fázi přípravného řízení je nutný souhlas státního zástupce, jinak souhlas soudu) zablokována a vyřazena z DNS.
V případě zabavování domén je možné, že by došlo k propadnutí domény. V této situaci se ale nejedná o zajišťovací institut, jako ve výše popsaném případě, ale již o jeden z druhů trestu - viz § 70 trestního zákoníku. Trest však může být uložen pouze soudem a propadnutá věc či jiná majetková hodnota pak připadá státu.
Když to tedy shrneme, tak omezení dispozic s doménou na žádost Policie ČR provedeme (pokud by šlo o žádost EUROPOLu, tak na žádost příslušné složky české policie - ta je pod Policejním prezidiem, Úřadem SKPV). O propadnutí by musel rozhodnout soud (jde o zásah do vlastnických práv, která jsou chráněna Ústavou).
S požadavkem na omezení dispozic ze strany PČR jsme se už setkali (jde o jednotky případů), ale o propadnutí domény zatím nevíme.
Tiskni
Sdílej: