Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Inými slovami to znamená, že Moblin končí... :(
Podľa môjho názoru tlačia GNU/Linux dopredu (myslím tým vývoj, nie presadzovanie) len komerčné firmy s Intelom na čele. Aj napriek tomu, že Moblin vykazuje super výsledky, tak sa naň asi zabudne alebo niečo podobné. Samozrejme, že ani ja sám nechcem aby sa niečo také stalo, no asi sa. Pravdepodobne som pesimista. ;)
Samozrejme si uvedomujem, čo tým chce Intel dosiahnuť, avšak neviem, či sa mu to podarí touto cestou. Neraz sa už stalo, že nejaký projekt nebol prijatý komunitou, či inými spoločnosťami. Jediný príklad ma teraz napadá Xara, ten vektorový editor. Uvedomujem si, že to nie je najlepší príklad, no každopádne nemám z odovzdania toho projektu do rúk Linux Foundation dobrý pocit. Ide o môj subjektívny pocit, takže sa nejedná o veľkú vec, no samozrejme by som sa rád mýlil. :)
O tom uzavretom renderovacom jadre som nemal ani potuchy, takže ten príklad beriem späť.
Myslím, že už nemám čo dodať, len že som zvedavý ako Moblin dopadne. ;)
Tiskni
Sdílej: