OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Zadne dukazy nemam, kazdy si ale muze udelat obrazek sam a pouzit jednoduchou aritmetiku.1) rád se bavím o konkrétních věcech. Mohl by si se o svou aritmetiku podělit s námi? 2) ano, změnili refund policy, ale je to docela logické, neboť když peníze investuješ, nemůžeš si je dovolit vracet. Hint - zkoušel si někdy začít vyrábět vlastní hardware? Zeptej se @CZ.NIC kolik je stál vývoj HW a proč Turris Omnia a MOX stojí kolik stojí... A teď fakta:
Co se týká Pine64, je to slušný základ, každopádně je třeba si zase uvědomit, že oproti Purismu se nepodílí na vývoji SW a ovladače jim napsala komunita. Jejich investice je pouze HW. Zase na druhou stranu s výrobou HW už zkušenosti mají, takže je to tak trochu sázka na jistotu.A to je spatne, ze jim ovladace pise komunita? IMHO to je jadro tech jejich (Purism) problemu - NIH syndrom (Phosh included).
[...] Phosh je jen jeden z moznych systemu pro Pine64, coz opet beru jako plus. [...]a v tech ostatnich GNU/Linux systemech jako neni GNOME nebo KDE s vysledky prace od Purism? (a ano vim ze v UBPorts, LuneOS, SailfishOS, Maemo Leste ne)
Na Wikipedii se píše:
License: closed-source, Linux kernel patches under GPLv2, B2G under MPL
Tak jak to tedy je? To nevypadá moc otevřeně.
Jinak mne ale příjemně překvapil ten počet podporovaných zařízení a i to, že se dělá tolik tlačítkových telefonů, na kterých jde provozovat nějaký OS.
The only part of KaiOS code that has been open sourced is the Linux kernel (under GPLv2) and the core FirefoxOS components (e.g. Gecko, under MPLv2). All of the proprietary code produced by the developer is closed source, which is not in violation of either GPL or MPL. Doesn't seem likely that this will be changing anytime soon.Takže horší než Jolla... https://www.reddit.com/r/KaiOS/comments/94mhby/source_code/
Tiskni
Sdílej: