Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Mozilla oznámila, že v Německu spouští testování Cliqzu ve Firefoxu. Méně než 1 % uživatelů, kteří si stáhnou Firefox z oficiálních stránek, dostanou Firefox s předinstalovaným doplňkem Cliqz, který bude veškerou jejich aktivitu, tj. také adresy navštívených webových stránek, posílat na servery Cliqzu. Mozilla investovala do společnosti Cliqz sídlící v Mnichově v srpnu loňského roku. Cliqz vyvíjí webový prohlížeč Cliqz, fork Firefoxu, jenž dle vývojářů vylepšuje vyhledávání a současně chrání soukromí uživatelů. Cliqz vyvíjí také stejnojmenný doplněk Cliqz Firefoxu a experiment Cliqz Firefox Test Pilotu. Z popisu experimentu: "Cliqz GmbH sbírá data ohledně vašeho vyhledávání a prohlížení, včetně textů, které píšete do adresního řádku, dotazů zaslaných na určité vyhledávače a dat ohledně interakce s webovou stránkou, včetně pohybů myší, rolování a stráveného času". Společnost Cliqz mimo jiné koupila v únoru letošního roku rozšíření webových prohlížečů Ghostery zabraňující sledování uživatelů.
Tiskni
Sdílej:
Vlákno bylo přesunuto do samostatné diskuse.
Nesouhlasím. Nestačí mít možnost to rozšíření vypnout/odinstalovat, taková věc prostě nesmí být opt-out - a už vůbec ne, pokud by to bylo bez varování. Tady nejde o power users, kteří mají about:addons
otevřenou každou chvíli a jsou přirozeně podezíraví. Tohle jsou hotové balíčky, které si instalují neznalí uživatelé, z nichž mnozí nejspíš ani netuší, že nějaká rozšíření vůbec existují, a pokud ano, nenapadne je, že by si hned po instalaci měli zkontrolovat, jestli tam náhdou od Mozilly nedostali nějaké kukaččí vejce, o které nestojí.
Vysloveně výsměchem je pak odstavec oznámení začínající "One of Mozilla’s core privacy principles is No Surprises", kde se nepíše ani slovo o tom, že by postižený uživatel byl při instalaci (nebo při prvním spuštění) varován, že jeho instalace bude rozšíření obsahovat a že ho může vypnout (nebo se ho instalátor rovnou zeptal, zda o to stojí). No surprises, indeed. Vrcholem je pak "That is why we are telling you about this today." (tradiční odkaz na Douglase Adamse a nástěnku v suterénu stavebního úřadu).
Tím hůř…
Ale je-li to tak, je to další nepříjemná změna. Kdysi bylo nějaké rozšíření součástí distribučního balíčku v openSUSE a v přehledu rozšíření jsem ho viděl a mohl jsem ho tam i zakázat (ale ne odinstalovat). Ale to bylo IIRC ještě v době, kdy ten přehled byl implementovaný jako dialog, ne stránka.
activity-stream@mozilla.org.xpi e10srollout@mozilla.org.xpi formautofill@mozilla.org.xpi shield-recipe-client@mozilla.org.xpi aushelper@mozilla.org.xpi firefox@getpocket.com.xpi onboarding@mozilla.org.xpi webcompat@mozilla.org.xpi clicktoplay-rollout@mozilla.org.xpi followonsearch@mozilla.com.xpi screenshots@mozilla.org.xpi
Pokud jde o Konqueror, to je už roky neudržovaný, zastaralý a naprosto nepoužitelný prohlížeč
Zajímavé, já ho občas používám na věci, kde nechci, aby se mi do toho pletl můj profil z Firefoxu, a přijde mi naopak, že je na tom poslední dobou o hodně lépe než dřív.
firefox --no-remote
--new-instance
, ale to z nějakého důvodu nestačilo.
Někdo se SEO včetně reklam živí, jiný je vymýšlí a další je testuje
Existuje právo na soukromí, které je jednoznačně nadřazeno tomu, že se někdo živí reklamami.