Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
No v každom prípade tá podpora Qt pri 64MB RAM vyznie tak trochu ehm (nie že by sa to nedalo).
na automatizaci pouzivam dosky od acmesystems, napriklad <a href=http://www.acmesystems.it/arietta">arietta</a>
je to hardwareovo horsie, na multimedia nic moc, skor fakt len na automatizaciu. ale mas tam 100% zdokumentovany procesor, kompletne schemy, .... to na maline nenajdes.
To můžu vzít nějaký vysloužilý modem/router…
vo vyslouzilom routri mas vacsinou 32MB RAM, 8MB FLASH, che vela bastlit aby si tam dostal nejake nejake GPIO, UART ci I2C a dal tam dal nejaky vacsi storage, malokedy USB, minimum dokumentacie k CPU, zere jak krava, velke jak.....
ja viem, cest vynimkam
S tou velikostí máš pravdu, ale jinak: GPIO se používá na LEDky a UART tam většinou je. USB může být podporované čipem, ale nemusí být vyvedené na konektor – dá se připájet.
napriklad arietta: Availability: > 5 years
Souhlasím – takhle jsem to myslel – hodně lidí si totiž koupí novou desku (taky si kupuji kde co), i když by stačilo zrecyklovat to, co už doma mají a válí se jim to někde ve skříni.
One Micro USB Device 2.0, Support power in and data transmissio (Can Be use as serial and Ethernet)Sice z toho nejsem moc moudrý, ale pokud to chápu dobře, tak ono micro USB nejspíš podporuje OTG režim a může tudíž fungovat jako serial nebo ethernet gadget, případně serial+ethernet combo (CDC Composite - CDC Ethernet + ACM), takže by mělo stačit píchnout do toho microUSB kabel a připojit se přes SSH nebo sériovou konzolu.
Proč bych si měl k automatizaci pořizovat takovouto omezenou hračičku, která nemá konektory, nemá výkon a nemá paměť?V blizkem zemedelskem druzstvu maji traktor. Johndeere. K nemu ma vlecku, pluh a dalsi prislusenstvi. Kdyz jedou orat pole, je krasa sledovat, jak si to s temi hektary poradi. Maji na to uver, par milionu, ale vzhledem k tomu, jakou obdelavaji plochu, je to sranda. No a ja mam zahradku. Za barakem. Asi 3x3 metry. Chtel bych prokyprit pudu a nasadit jahody. Proc bych si mel kupovat motyku, kdyz si muzu na hypoteku poridit traktor s pluhem
Udělat z toho fotopast? Super nápadJakože to bude na ty srnky padat ze stromu?
Proč bych si měl k automatizaci pořizovat takovouto omezenou hračičku, která nemá konektory, nemá výkon a nemá paměť?Protože ne každý má doma rack 19'' a v něm [kráceno]. Nebo ho i má, ale to zařízení, které potřebuje ovládat, je na druhé straně domu, o patro níž, na střeše nebo přes zahradu (reálné příklady které jsem potkal) a to zařízení má sběrnici která prostě tak daleko nedosáhne nebo by jich musel několik nějak multiplexovat po 4žilovém ethernetovém kabelu.
Zapomněl jsem vlastně na ten největší projekt na kterém dělám, kde jsou takové krabičky rozeseté po celém středočeském kraji a sbírají dataNSA Litoměřice? :o
Nevím, jestli konkrétně tuhle, ale obecně mají malá zařízení výhodu v tom, že ti na pár 18650 článků poběží dost dlouho a můžou plnit funkci (třeba hlídat čidla, zaznamenávat data, posílat zprávy…). Kdežto ten server ti po půlhodině na UPSce lehne. Leda tam připojit ještě diesel
elektromer se protacel35W, tedy tou dobou podstatně méně než osvětlení malé místnosti.
procesor pracoval na 90%Nikoli, procesor se 99% času flákal.
Dneska to same udela kdejaky router.Pokud na něm běží alespoň standardní Debian, můžeme se bavit o srovnatelném užití.
pac uz se nikomu nevyplati se s tim bastlitNevím, o jakém bastlení je tu řeč.
Nikoli, procesor se 99% času flákal.I kompilující gentoo?
Taky jsem nedávno koukal, jak může být do-release-upgrade
rychlá záležitost, když je to server, kde je nainstalováno jen pár služeb
Akorát prvotní instalaci jsem prováděl s diskem přeneseným do výkonnějšího stroje.Njn ale to je cheating
distcc
?
Tiskni
Sdílej: