NÚKIB upozorňuje na kritickou zranitelnost v SharePointu. Jedná se o kritickou zranitelnost typu RCE (remote code execution) – CVE-2025-53770, která umožňuje neautentizovaný vzdálený přístup a spuštění kódu, což může vést k úplnému převzetí kontroly nad serverem. Zranitelné verze jsou pouze on-premise verze a to konkrétně SharePoint Server 2016, 2019 a Subscription Edition. SharePoint Online (Microsoft 365) není touto zranitelností ohrožen.
Společnost Valve zpřísnila pravidla pro obsah, který je možné distribuovat ve službě Steam. Současně řadu her ze Steamu odstranila. V zásadách a pravidlech přibylo omezení 15: Obsah, který by mohl porušovat pravidla a normy stanovené zpracovateli plateb a souvisejícími sítěmi platebních karet a bankami nebo poskytovateli připojení k internetu. Sem spadají zejména určité druhy obsahu pouze pro dospělé.
Dle analytics.usa.gov je za posledních 90 dnů 6,2 % přístupů k webových stránkám a aplikacím federální vlády Spojených států z Linuxu.
Jak si zobrazit pomocí Chrome a na Chromiu založených webových prohlížečích stránky s neplatným certifikátem? Stačí napsat thisisunsafe.
V repozitáři AUR (Arch User Repository) linuxové distribuce Arch Linux byly nalezeny a odstraněny tři balíčky s malwarem. Jedná se o librewolf-fix-bin, firefox-patch-bin a zen-browser-patched-bin.
Dle plánu by Debian 13 s kódovým názvem Trixie měl vyjít v sobotu 9. srpna.
Vývoj linuxové distribuce Clear Linux (Wikipedie) vyvíjené společností Intel a optimalizováné pro jejich procesory byl oficiálně ukončen.
Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Borec si s tím návodem dal docela práci. Akorá se mi zdá těch 7.6 kkč docela pálka.
A ještě jedna věc. Má tam 2GB paměti a dělá k tomu 4GB swap. Swap jako dvojnásobek paměti je IMO záležitost devadesátých let, důvod je prostý: disky jsou pomalé. Měl jsem doma počítač se 64MB RAM a k tomu swap pár set mega a bylo to v pořádku. Disk byl schopen po těch stovkách megabajtu běhat docela rychle, takže program, který se do RAM nevešel byl schopen tak nějak běžet. Od té doby narosly kapacity, ale přístupová doba je u disku pořád stejná, takže si nedovedu představit program, který reálně používá gigabajty swapu. Swap je dnes jen odkladiště na leakující programy
Neukláda se tam něco při uspávání? Někde jsem to viděl, nevím jestli na abclinuxu, nebo v učitelských novinách . Z vlastní hlavy to nemám a ani netuším množství dat takto uložených do swapu. Je-li to vůbec pravda
Toz to mas malou predstavivost, kamarade. Grafici by mohli povidat... Nebo ja - delam v CAD/CFD a obcas by se mi hodilo vic, nez 10GB swapu k tem 32GB RAM a zatracene by ses divil, v jak malo minutach se ten swap zaplacne.
Na druhou stranu - na fileserveru jsou uz ty 2 GB do jiste miry zbytecne, resp. je k nim zbytecne vubec swap delat.
A na konec - takovy fileserver bych si opravdu nepostavil, protoze ja potrebuju prakticky nepretrzity provoz a to stoji cca 400-500Kc rocne za kazdych 10W spotreby. Takze bych platil neco mezi 2000-2500 rocne za elektriku. Navic je to velke a hlucne. Vyber zdroje byl taky chyba, protoze bezny PC zdroj ma pri odberu 10% a mene dost ubohou ucinnost, klidne 50-60%. Mel zainvestovat par stovek navrch a koupit 90W bezvetrakovy zdroj. Vratily by se mu do roka.
resp. je k nim zbytecne vubec swap delatTo si nemyslim, pokud mate swap oddil, jadro si muze dovolit vyuzivat volnou pamet jako diskovou cache.
Tiskni
Sdílej: