Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
* Improved interoperability with other network management tools. The externally created software devices are not managed until they're activated.Takze uz je mozny bejt pripojenej k internetu pres wifi a pritom mit zaroven strcenej do eth0 wifirouter, kterej ode me chce nekdo nastavit, aniz by mi prestal fungovat internet? pripadne jiny sitovy zarizeni, ktery vyzaduje nastavit si ip adresu rucne z konzole, aniz by mi ji nm prepsal? Se bojim, ze se zas spusti dhcp a bude to vpitchi. pritom by stacilo zaskrtavatko na zakazani wired. (jde zakazat sit jen jako celek, nebo jde zakazat jen wifi. zakazat jen wired bez zakazani wifi nejde)
Takze uz je mozny bejt pripojenej k internetu pres wifi a pritom mit zaroven strcenej do eth0 wifirouter, kterej ode me chce nekdo nastavit, aniz by mi prestal fungovat internet?A ono to nešlo? Já takovou věc dělá odjakživa a už dlouho kvůli tomu NM nevypínám. Ale na druhou stranu se naše situace můžou mírně lišit, ať už v adresaci té wifi nebo konfiguraci samotného NetworkManageru.
pripadne jiny sitovy zarizeni, ktery vyzaduje nastavit si ip adresu rucne z konzole, aniz by mi ji nm prepsal? Se bojim, ze se zas spusti dhcp a bude to vpitchi. pritom by stacilo zaskrtavatko na zakazani wired.To popravdě řeším konfigurací. Pro eth0 mám asi tři různé profily (connection) a aktivuju je podle potřeby. Vzhledem k tomu, že mám laptop povětšinou na wifi, nepotřebuju ethernet připojovat automaticky.
Síťový kabel mám nastaven na dhcpCo to znamená?
wifi spravuji přes wpa-supplicant a pro různé vpn mám zástupce na ploše.To ale taky není řešení pro každého.
Tiskni
Sdílej: