Spolek OpenAlt zve příznivce otevřených řešení a přístupu na 209. brněnský sraz, který proběhne tento pátek 16. května od 18:00 ve studentském klubu U Kachničky na Fakultě informačních technologií Vysokého učení technického na adrese Božetěchova 2/1. Jelikož se Brno stalo jedním z hlavních míst, kde se vyvíjí open source knihovna OpenSSL, tentokrát se OpenAlt komunita potká s komunitou OpenSSL. V rámci srazu Anton Arapov z OpenSSL
… více »GNOME Foundation má nového výkonného ředitele. Po deseti měsících skončil dočasný výkonný ředitel Richard Littauer. Vedení nadace převzal Steven Deobald.
Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Dá, plánuji o tom napsat krátce v blogu, až mi skonči jísté ... období
Ve zkratce jde o to, že ulimit neumí limitovat unmapped paměť, ale cgroups to umí, takže řešením je zabalit "dd" (nebo jinou věc) do cgroupy a omezit paměť na pár MB. Bohužel nic elegantnějšího v rámci současného kernelu pravděpodobně možné není.
Zdravím jaderné znalce, můžete mi osvětlit, jaktože má plánovač cpu (takový) vliv na odezvu desktopu při sledování HD videa, které dekóduje grafická karta? A nebo si to programujou fanATIci, kteří jí ještě namají...
napr. maximalna latencia Wind River Linux (byvaly RTLinux Pro) je 48 nanosekund maximalna latencia Windows NT jadier (treda aj Windows, 2000, XP, Vista, 7 ) je 300 milisekund teda takmer 7 500x vysia a teda horsia.z pohladu riadneie v realnom caseAž na to, že v Linuxe (napr. posledné Ubuntu) mi vždy horšie prehráva HD videá, a vôbec kopíruje súbory na disku než na starom dobrom WinXP (cez DXVA). A aby to nebolo až také subjektívne, tak aj v tejto diskusii sa ľudia sťažujú na pomalé I/O operácie v Linuxe...
Jakmile ale přijde na grafické operace, windows hravě X porazí, je tam míň vrstev, je to celkově snazší. Pokud má rendering čehokoli vyšší FPS na Linuxu s Xorg než na Windows, velmi pravděpodobně je za tím chyba na straně Windows.+1
Tiskni
Sdílej: