Vývoj linuxové distribuce Clear Linux (Wikipedie) vyvíjené společností Intel a optimalizováné pro jejich procesory byl oficiálně ukončen.
Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Plati obzvlast pro linuxaky! Rekni ne AMD!Na rozdíl od Macu má Linux pro AMD GPU již mnoho let kvalitní a stabilní ovladače, které jsou navíc otevřené.
NVIDIA Transitions Fully Towards Open-Source GPU Kernel Modules Jul 17, 2024 With the R515 driver, NVIDIA released a set of Linux GPU kernel modules in May 2022 as open source with dual GPL and MIT licensing. The initial release targeted datacenter compute GPUs, with GeForce and Workstation GPUs in an alpha state. At the time, we announced that more robust and fully-featured GeForce and Workstation Linux support would follow in subsequent releases and the NVIDIA Open Kernel Modules would eventually supplant the closed-source driver. NVIDIA GPUs share a common driver architecture and capability set. The same driver for your desktop or laptop runs the world’s most advanced AI workloads in the cloud. It’s been incredibly important to us that we get it just right. Two years on, we’ve achieved equivalent or better application performance with our open-source GPU kernel modules and added substantial new capabilities: Heterogeneous memory management (HMM) support Confidential computing The coherent memory architectures of our Grace platforms And more We’re now at a point where transitioning fully to the open-source GPU kernel modules is the right move, and we’re making that change in the upcoming R560 driver release.zdroj Nakonec jde jen o core-business NVIDIA, opravdu věříte tomu co jste napsal? V rámci prevence před "defamation suit" bývá dobrým zvykem používat otazník.
evidentne nechapou ze mac se nevypinaTo je podobně ekologický přístup jako to USB 2.0 a synchronizace fotek přes Internet u iPhonu? No, hlavně, že jsou uhlíkově neutrální.
sudo defaults write ; sudo defaults read
u beznych consumer grafaren do te vram nevejde.. a clovek jich musi koupit vicPokud jde velká úloha rozdělit na menší a tyto se vykonávají v dGPU násobně rychleji nez iGPU Apple proč by se jich pro dosažení stejného objemu výpočtů za určenou dobu mělo kupovat více? To moc nedává smysl. Tady je jedno srovnání výkonu v Machine Learning mezi Apple M3 Family a NVIDIA GPU. https://www.mrdbourke.com/apple-m3-machine-learning-test/
akorat ze ona se ta uloha u beznych consumer grafaren do te vram nevejde.. a clovek jich musi koupit vic a razem
Tiskni
Sdílej: