Byla vydána nová verze 25.05.11 svobodného multiplatformního video editoru Shotcut (Wikipedie) postaveného nad multimediálním frameworkem MLT. Nejnovější Shotcut je již vedle zdrojových kódů k dispozici také ve formátech AppImage, Flatpak a Snap.
Svobodný elektronický platební systém GNU Taler (Wikipedie, cgit) byl vydán ve verzi 1.0. GNU Taler chrání soukromí plátců a zároveň zajišťuje, aby byl příjem viditelný pro úřady. S vydáním verze 1.0 byl systém spuštěn ve Švýcarsku.
Spolek OpenAlt zve příznivce otevřených řešení a přístupu na 209. brněnský sraz, který proběhne tento pátek 16. května od 18:00 ve studentském klubu U Kachničky na Fakultě informačních technologií Vysokého učení technického na adrese Božetěchova 2/1. Jelikož se Brno stalo jedním z hlavních míst, kde se vyvíjí open source knihovna OpenSSL, tentokrát se OpenAlt komunita potká s komunitou OpenSSL. V rámci srazu Anton Arapov z OpenSSL
… více »GNOME Foundation má nového výkonného ředitele. Po deseti měsících skončil dočasný výkonný ředitel Richard Littauer. Vedení nadace převzal Steven Deobald.
Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
…windows ma sve vyhody…
Yeti už byl viděn, zatímco tohle↑ ještě ne.
Ne vsichni jsou v IT, spousta lidi se zivi necim uplne jinym a pocitac nechtej konfigurovat ale jenom pouzivat.
Ne všichni jsou v IT a spousta lidí se živí něčím úplně jiným než neustálým odvirováváním, odstraňováním malwaru a spywaru, čištěním „registru“, manuální instalací každé kraviny stahováním nepodepsaných „exáčů“ z webu a jejich spouštěním pod „administrátorem“, bez možnosti automatické aktualizace drtivé většiny softwaru…
Uživatelé chtějí svůj počítač používat, nechtějí být používaní svým počítačem. Ergo, svobodný desktop je pro netechnické uživatele vhodnější a bezpečnější než zavirovaný closed-source paskvil.
…a neni jenutnekonfigurovat…
…není možné je konfigurovat… ← To je obrovský rozdíl.
Obrazek chces i videt a na to by lunix musel mit desktopove prostredi...Ne, obrázky lze prohlížet i bez desktopového prostředí. Je to sice poněkud hardcode i na linuxovou komunitu, ale jde to.
lépe než pod Windows 10ahoj neznalku a mozna clen svedku kedarovho v dnesni dobe jede vsechno lepe pod windows protoze je windows 11 jede lepe nez vsechno pod windows 11
Ta hra mi jede z HDD EXT4 asi 10x líp než na SSD s NTFS, kde je Win+hra. A to je co říct, nemyslíš?je co rict myslim a to ze kdyz ti luniks oreze vsechny efekty a krasny tilingy s texturama tak ti to pujde lepe ale tohle vim udelat aj ja ve profesionalnim windows 11 kdyz zakazu ultra nastaveni a to se vykonem rovna luniks ultra nastaveni pozdravuj kedara
Tiskni
Sdílej: