Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
Americký výrobce čipů Nvidia získal od vlády prezidenta Donalda Trumpa souhlas s prodejem svých pokročilých počítačových čipů používaných k vývoji umělé inteligence (AI) H20 do Číny. Prodej těchto čipů speciálně upravených pro čínský trh by tak mohl být brzy obnoven, uvedla firma na svém blogu. Americká vláda zakázala prodej v dubnu, v době eskalace obchodního sporu mezi oběma zeměmi. Tehdy to zdůvodnila obavami, že by čipy mohla využívat čínská armáda.
3D software Blender byl vydán ve verzi 4.5 s prodlouženou podporou. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Videopředstavení na YouTube.
ze by si nechcel na smartphone pisat diplomovu pracu
No, já osobně bych na smartphonu nechtěl dělat vůbec nic - a zatím se mi to daří, i když bohužel přibývá míst, kde se s lidmi bez smartphonu prostě nepočítá.
Prostě je pro mne to zařízení krajně nepraktické, ať už se ho snažím používat jako telefon nebo jako počítač. O foťáku ani nemluvě, kdykoli po mně někdo chce, abych ho vyfotil mobilem, jsem z toho nešťastný.
Když už by nebylo jiného zbytí (jako že pořád ještě je), tak bych asi spíš uvažoval o tom, že si jako doplněk ke klasickému telefonu (mimochodem, už pár let se marně snažím sehnat nějaký rozumný) pořídil nějaký tablet.
To já taky, chemickou fotografii už jsem opustil před drahnou dobou.
Na rozdíl od některých lidí se neřídím tím, jestli je technologie "moderní" nebo "stará", ale jak mi vyhovuje.
vrzalovi bude nástroj za půl míče k ničemu a virtus zahraje na první dřevo, co mu přijde v bazaru pod ruku
Zahraje, ale právě proto, že je virtuos, z toho nebude nijak šťastný, protože mnohem lépe pozná rozdíl mezi nástrojem špatným, dobrým a výborným. (I když to třeba nepozná publikum.)
Navíc tyhle neustále opakované fráze, že "fotku dělá fotograf, ne foťák", ignorují skutečnost, že existuje mnoho různých žánrů fotografie a u některých bez odpovídající výbavy (což nemusí být zdaleka jen foťák) žádnou parádu neudělá sebelepší fotograf. Extrémním příkladem může být třeba produktová fotografie na jedné straně a sportovní nebo wildlife na druhé.
Zrovna krajinky bych klidně uvedl jako další příklad oblasti, kde se mobil nechytá (a dost dobře ani nemůže). Ještě jsem neviděl mobil, který by dokázal za sebelepších světelných podmínek vyfotit třeba trávník nebo korunu stromu tak, aby tam nebylo zjevné, že kresba tam prostě není a software, v zoufalé snaze si nějakou vymyslet, výsledek dorazil.
Nějaký sprinty z místa na místo a chytání jedoucích motorek v závodu, to pak nemůžu ten aparát tak tejden ani vidět. Kór když mám většinu skel s ručním ostřením.
V tom je podle mne ta krása, že si každý může najít, co ho baví. Pro někoho jsou to krajinky a čekání na správné světlo, pro někoho adrenalin u sportu, jiný radši nastavuje světla v ateliéru, …
Ale inak prevratit ten koncept naruby a pouzit ten e-ink a nejaku slusnu HW klavesnicu a mohol by to byt zaujimavy "telefon" na textove spravy. Ten display by kludne mohol byt len par riadkovy aby sa to nedalo pouzit na web a appky.
Když už jste to nakousl... takový telefon s rozumnými klávesami, starým dobrým S40 (ne zmršeným S30+, které tam dávají dneska), místo LCD volitelně podsvícený e-ink (něco jako má např. Kindle Paperwhite 4) a k tomu dnešní efektivnější elektronika, to by byl splněný sen. Za takový by mi nebylo líto dát třeba 5000 Kč. Ale bohužel, dnes se uznávají jen dvě kategorie tlačítkových telefonů: "senior" a "outdoor"; kromě toho už je na trhu jen hromada přístrojů podivných značek s ještě podivnějším ovládáním, které mohou být užitečné snad jen jako "burner phone" pro pachatele organizované trestné činnosti.
v balení chybí takový to telefoní točítko hele :'( :'( si ho musíte asi sehnat někde na smeťáku ze starýho telefonu nebo nevim kde :O :'(
Tiskni
Sdílej: