Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
Americký výrobce čipů Nvidia získal od vlády prezidenta Donalda Trumpa souhlas s prodejem svých pokročilých počítačových čipů používaných k vývoji umělé inteligence (AI) H20 do Číny. Prodej těchto čipů speciálně upravených pro čínský trh by tak mohl být brzy obnoven, uvedla firma na svém blogu. Americká vláda zakázala prodej v dubnu, v době eskalace obchodního sporu mezi oběma zeměmi. Tehdy to zdůvodnila obavami, že by čipy mohla využívat čínská armáda.
3D software Blender byl vydán ve verzi 4.5 s prodlouženou podporou. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Videopředstavení na YouTube.
Open source webový aplikační framework Django slaví 20. narozeniny.
V Brestu dnes začala konference vývojářů a uživatelů linuxové distribuce Debian DebConf25. Na programu je řada zajímavých přednášek. Sledovat je lze online.
Před 30 lety, tj. 14. července 1995, se začala používat přípona .mp3 pro soubory s hudbou komprimovanou pomocí MPEG-2 Audio Layer 3.
změny především v oblasti podpory nových platforem (ramips, bcm2708), v oblasti síťování (5 a 10 MHz kanály na ath5k a ath9k ovladačích, nová implementace netifdOno ani tak nejde o novou implementaci jako o úplně novou službu na konfiguraci sítě. A co víc, je to kompletní změna paradigmatu, kdy se halda skriptů nahrazuje centrální konfigurační službou. Nesleduju vývoj OpenWRT zblízka, nicméně dosud byl netifd jen odvážným projektem. Pokud správně chápu release notes, tak nové vydání OpenWRT používá network démona jako výchozí možnost. OpenWRT je relativně konzervativní projekt, takže nasazení network démona vnímám jako další indicii, že je to správná cesta.
mno me spis pripada, ze si honis trikoSpise si ujasnuje smer a spravnost koncepce a v tomto smyslu je jeho pristup korektni.
pouzit "network démon" a "konzervativní" v jedny vete je imho protimluv...Vubec tomu tak nemusi.
Spise si ujasnuje smer a spravnost koncepce a v tomto smyslu je jeho pristup korektni.+1 Skutečně existují alternativní přístupy. Ale docela se těším, až netifd budu mít čas pořádně vyzkoušet. A jsem zvědavý, jak řešili některé problémy, na které narážím s NetworkManagerem.
Vubec tomu tak nemusi.Především se v té konkrétní větě nejedná o protimluv, ale o kontrast. OpenWRT skutečně je konzervativní projekt, ne? Podle mého názoru někdy až extrémně konzervativní. To podle mě ukazuje na to, že tvůrci netifd dokázali obhájit užitečnost a bezpečnost této změny. To je vše, co jsem tím chtěl říct.
Pokud se podíváš na netifd (jsou tam i velikosti použitých knihoven, každá z nich v řádu jednotek KiB), pak zjistíš, že se jedná o minimalistický a funkční projekt, který si ve srovnání s programem NetworkManager nezadá do jeho velikosti a složitosti, ale za to dělá přesně to, co má dělat.A ještě ho dali do kupy v relativně krátkém čase a nejspíš bez podpory nějaké silné firmy na trhu (více informací nemám). Kdo mě zná, tak ví, že je to jediný podobný projekt mimo NetworkManager, kterému jsem přikládal nějaký smysl (narozdíl od nějakých šesti dalších). Takže s tím honěním trika má kolega výše pravdu, ale úplně se minul v důvodu proč. Mám radost, že se daří projektům, kterým jsem věřil, tedy jak OpenWRT, tak i konkrétně netifd.
který si ve srovnání s programem NetworkManager nezadá do jeho velikosti a složitosti, ale za to dělá přesně to, co má dělat.Pravda je, že ve světě, kde vzniklo netifd je svět o poznání jednodušší, navíc mu předcházely skripty postavené nad dobře navrženým konfiguračním formátem. To se třeba o Fedoře a network-scripts říct nedá. V některých případech je mi líto tříštění sil, ale konkrétně v tomto případě si myslím, že mají oba dva projekty smysl a ani jeden z nich není obecně zastupitelný tím druhým (alespoň ne v dnešní podobě).
TL-WR1043NDTu tady jednu mám, v provozu.
Pouzivate na tomto routeru nekdo tu zminenou novou verziNeměl jsem čas, tak jsem si ho nechával nastavit. Mám tam 12.09. Webové rozhraní bylo v základím image tuším už předtím, nicméně součást mého zadání bylo webové rozhraní v první řadě zablokovat.
Funguje okPřijde mi, že jo.
a je webovy rozhrani hned v zakladni instalaciJe.
Tiskni
Sdílej: