OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
změny především v oblasti podpory nových platforem (ramips, bcm2708), v oblasti síťování (5 a 10 MHz kanály na ath5k a ath9k ovladačích, nová implementace netifdOno ani tak nejde o novou implementaci jako o úplně novou službu na konfiguraci sítě. A co víc, je to kompletní změna paradigmatu, kdy se halda skriptů nahrazuje centrální konfigurační službou. Nesleduju vývoj OpenWRT zblízka, nicméně dosud byl netifd jen odvážným projektem. Pokud správně chápu release notes, tak nové vydání OpenWRT používá network démona jako výchozí možnost. OpenWRT je relativně konzervativní projekt, takže nasazení network démona vnímám jako další indicii, že je to správná cesta.
mno me spis pripada, ze si honis trikoSpise si ujasnuje smer a spravnost koncepce a v tomto smyslu je jeho pristup korektni.
pouzit "network démon" a "konzervativní" v jedny vete je imho protimluv...Vubec tomu tak nemusi.
Spise si ujasnuje smer a spravnost koncepce a v tomto smyslu je jeho pristup korektni.+1 Skutečně existují alternativní přístupy. Ale docela se těším, až netifd budu mít čas pořádně vyzkoušet. A jsem zvědavý, jak řešili některé problémy, na které narážím s NetworkManagerem.
Vubec tomu tak nemusi.Především se v té konkrétní větě nejedná o protimluv, ale o kontrast. OpenWRT skutečně je konzervativní projekt, ne? Podle mého názoru někdy až extrémně konzervativní. To podle mě ukazuje na to, že tvůrci netifd dokázali obhájit užitečnost a bezpečnost této změny. To je vše, co jsem tím chtěl říct.
Pokud se podíváš na netifd (jsou tam i velikosti použitých knihoven, každá z nich v řádu jednotek KiB), pak zjistíš, že se jedná o minimalistický a funkční projekt, který si ve srovnání s programem NetworkManager nezadá do jeho velikosti a složitosti, ale za to dělá přesně to, co má dělat.A ještě ho dali do kupy v relativně krátkém čase a nejspíš bez podpory nějaké silné firmy na trhu (více informací nemám). Kdo mě zná, tak ví, že je to jediný podobný projekt mimo NetworkManager, kterému jsem přikládal nějaký smysl (narozdíl od nějakých šesti dalších). Takže s tím honěním trika má kolega výše pravdu, ale úplně se minul v důvodu proč. Mám radost, že se daří projektům, kterým jsem věřil, tedy jak OpenWRT, tak i konkrétně netifd.
který si ve srovnání s programem NetworkManager nezadá do jeho velikosti a složitosti, ale za to dělá přesně to, co má dělat.Pravda je, že ve světě, kde vzniklo netifd je svět o poznání jednodušší, navíc mu předcházely skripty postavené nad dobře navrženým konfiguračním formátem. To se třeba o Fedoře a network-scripts říct nedá. V některých případech je mi líto tříštění sil, ale konkrétně v tomto případě si myslím, že mají oba dva projekty smysl a ani jeden z nich není obecně zastupitelný tím druhým (alespoň ne v dnešní podobě).
TL-WR1043NDTu tady jednu mám, v provozu.
Pouzivate na tomto routeru nekdo tu zminenou novou verziNeměl jsem čas, tak jsem si ho nechával nastavit. Mám tam 12.09. Webové rozhraní bylo v základím image tuším už předtím, nicméně součást mého zadání bylo webové rozhraní v první řadě zablokovat.
Funguje okPřijde mi, že jo.
a je webovy rozhrani hned v zakladni instalaciJe.
Tiskni
Sdílej: