Jak si zobrazit pomocí Chrome a na Chromiu založených webových prohlížečích stránky s neplatným certifikátem? Stačí napsat thisisunsafe.
V repozitáři AUR (Arch User Repository) linuxové distribuce Arch Linux byly nalezeny a odstraněny tři balíčky s malwarem. Jedná se o librewolf-fix-bin, firefox-patch-bin a zen-browser-patched-bin.
Dle plánu by Debian 13 s kódovým názvem Trixie měl vyjít v sobotu 9. srpna.
Vývoj linuxové distribuce Clear Linux (Wikipedie) vyvíjené společností Intel a optimalizováné pro jejich procesory byl oficiálně ukončen.
Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Jojo... v kontextu aktuální aféry C2000 series (úplně jiný problém) a ve světle nějakých historických insider mailů co mám od malých TW výrobců... se samozřejmě škrábu na hlavě, jestli je (opět) chyba v křemíku, nebo se k němu linux třeba jenom choval nedostatečně uctivě. Nebo jinak než Windows, chtělo by se říci, ale našel jsem i zmínky, že někomu mrznou i Windows... což se v mém případě nepotvrdilo.
To dlouhé vlákno bug reportu končí pár pochvalnými referencemi, že uvedený patch funguje a že ho autor předložil maintainerům. Tak snad konečně. Koukal jsem, co je ten patch zač... víceméně brání nějakému dynamickému cvičení s hodinami GPU, zasekává jakousi proměnnou v ladění spotřeby na pevnou hodnotu. Ejhle, tady je docela dobrý rozbor. A úplně na konci to shrnuje Len Brown, jehož e-mail končí intel.com, který hlasuje dost důrazně pro přijetí tohoto patche (vlastně revertu).
Popravdě... já na to přišel teprve před týdnem, v rámci řešení zámrzů jednoho konkrétního modelu HW, po docela dlouhém zkoušení a porovnávání (mám sklad HW za zády) v Ubuntu a v Debianu s různými kernely. Zkusil jsem bay trailových kompů asi pět různých modelů a tenhle jediný vykazoval systematický problém. Samo že jsem zkusil Googlit hned jako první věc, ale zpočátku jsem asi nezkoušel správná klíčová slova... ten link na Phoronix přidal moderátor (díky), já o něm nevěděl Na uvedený kernelový bug report jsem narazil kupodivu Googlem, zároveň při štrachání ve zdrojácích kernelu (cpufreq apod.) kde jsem hledal, jak by šlo EISTem třeba trochu přidat napětí (upravit VID). Až dodatečně jsem našel několik zmínek v bubuntích fórech.
Phoronix tvrdí (a tuším i nějaké zmínky ve fórech) že údajně stejný problém má Braswell. Die-shrink CPU jádra Silvermont z 22 na 14 nm, doplněný upgradem grafiky z "generace Ivy Bridge" na "generaci Broadwell". Hm. Tak nevím co je tam za společného jmenovatele... žeby "Intel"?
Len Brown, jehož e-mail končí intel.com
On i ten Mika Kuoppala má e-mail se stejnou doménou, přičemž v podstatě uvádí, že k tomu řešení se došlo na základě bisectů. Celé se to zdá potvrzovat informace agentury JPP, že u některých hardwarových vendorů jsou (interní) vývojáři linuxových driverů v pozici občanů druhé kategorie, kteří musejí škemrat o důležité informace (a často marně).
Tiskni
Sdílej: