Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Jojo... v kontextu aktuální aféry C2000 series (úplně jiný problém) a ve světle nějakých historických insider mailů co mám od malých TW výrobců... se samozřejmě škrábu na hlavě, jestli je (opět) chyba v křemíku, nebo se k němu linux třeba jenom choval nedostatečně uctivě. Nebo jinak než Windows, chtělo by se říci, ale našel jsem i zmínky, že někomu mrznou i Windows... což se v mém případě nepotvrdilo.
To dlouhé vlákno bug reportu končí pár pochvalnými referencemi, že uvedený patch funguje a že ho autor předložil maintainerům. Tak snad konečně. Koukal jsem, co je ten patch zač... víceméně brání nějakému dynamickému cvičení s hodinami GPU, zasekává jakousi proměnnou v ladění spotřeby na pevnou hodnotu. Ejhle, tady je docela dobrý rozbor. A úplně na konci to shrnuje Len Brown, jehož e-mail končí intel.com, který hlasuje dost důrazně pro přijetí tohoto patche (vlastně revertu).
Popravdě... já na to přišel teprve před týdnem, v rámci řešení zámrzů jednoho konkrétního modelu HW, po docela dlouhém zkoušení a porovnávání (mám sklad HW za zády) v Ubuntu a v Debianu s různými kernely. Zkusil jsem bay trailových kompů asi pět různých modelů a tenhle jediný vykazoval systematický problém. Samo že jsem zkusil Googlit hned jako první věc, ale zpočátku jsem asi nezkoušel správná klíčová slova... ten link na Phoronix přidal moderátor (díky), já o něm nevěděl Na uvedený kernelový bug report jsem narazil kupodivu Googlem, zároveň při štrachání ve zdrojácích kernelu (cpufreq apod.) kde jsem hledal, jak by šlo EISTem třeba trochu přidat napětí (upravit VID). Až dodatečně jsem našel několik zmínek v bubuntích fórech.
Phoronix tvrdí (a tuším i nějaké zmínky ve fórech) že údajně stejný problém má Braswell. Die-shrink CPU jádra Silvermont z 22 na 14 nm, doplněný upgradem grafiky z "generace Ivy Bridge" na "generaci Broadwell". Hm. Tak nevím co je tam za společného jmenovatele... žeby "Intel"?
Len Brown, jehož e-mail končí intel.com
On i ten Mika Kuoppala má e-mail se stejnou doménou, přičemž v podstatě uvádí, že k tomu řešení se došlo na základě bisectů. Celé se to zdá potvrzovat informace agentury JPP, že u některých hardwarových vendorů jsou (interní) vývojáři linuxových driverů v pozici občanů druhé kategorie, kteří musejí škemrat o důležité informace (a často marně).
Tiskni
Sdílej: