Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Již tuto středu proběhne 50. Virtuální Bastlírna, tedy dle římského číslování L. Bude L značit velikost, tedy více diskutujících než obvykle, či délku, neboť díky svátku lze diskutovat dlouho do noci? Bude i příští Virtuální Bastlírna virtuální nebo reálná? Nejen to se dozvíte, když dorazíte na diskuzní večer o elektronice, softwaru, ale technice obecně, který si můžete představit jako virtuální posezení u piva spojené s učenou
… více »vim ~/.emacs
for ( i = 0; i < strlen(string); ++i ) {autoři si s optimalizacemi moc hlavu nedělali. Je to o vyhnutí se dynamické alokaci (o 4kB poli v lokální proměnné nemluvě). Na githubu mají dobrou opravu:
Do not double escape names. Fixes #36
S tou předčasnou optimalizací je trochu vedle. Jak je vidět z
Asi optimalizovali na obsazenou paměť ne na výkon, ale vyústilo to v to, že si paměť nechtěně přepisovali. To už mi snad přijde lepší, když tam bude únik paměti a program je nakonec sestřelen OOM killerem, než aby tam byla potenciálně bezpečnostní díra v podobě přetečení.
Samozřejmě ideál je to napsat tak, aby paměť neunikala, žralo jí to třeba o něco víc, ale konstantně, a bylo to bezpečné.
for ( i = 0; i < strlen(string); ++i ) {
Někdy se iteruje v opačném směru, k nule, což je trochu nezvyk, ale vlastně proč ne (pokud nezáleží na pořadí).
Nebo si klasicky uložit délku do proměnné.
o 4kB poli v lokální proměnné nemluvě
A jak by to mělo být správně? Alokovat dvojnásobek délky vstupu + uvozovky a nulový bajt? (jak navrhuje Kruci pod článkem) Nebo si alokovat nějakou dynamickou strukturu (jakou?) o velikosti tak 120 % vstupu, protože tam se to většinou vejde (a případně se ještě zvětší).
Do not double escape names. Fixes #36
Njn, chyba tam zůstala dál, jen se přestala projevovat.
for ( i = 0; i < strlen(string); ++i ) {Někdy se iteruje v opačném směru, k nule, což je trochu nezvyk, ale vlastně proč ne (pokud nezáleží na pořadí).
Nebo si klasicky uložit délku do proměnné.
Se zapnutými optimalizacemi by měl překladač toereticky uložit výsledek strlen(string)
do neviditelné automatické dočasné proměnné (popř. registru) a tu používat v cyklu, i když osobně bych na to raději nespoléhal - překladač musí mít jistotu, že vrácená hodnota je konstantní po celou dobu cyklu (tj. např. žádná pointerová aritmetika nebo předávání dalším funkcím, pokud není parametr const
), v opačném případě bude volat strlen(string)
při každém průchodu. Když už si někdo nechce zaplácávat zásobník, může proměnné použité k uchování délky řetězce nastavit jako register
a doufat, že to překladač pochopí správně a nebude jí alokovat žádnou paměť.
A i když iterovat "pozadu" je sice z algoritimického hlediska ekvivaltení iterování směrem vpřed, procesor, cache a paměti apod. jsou dělané na to, že se paměť čte směrem dopředu, ne odzadu (viz prefetch),
vsprintf()
, ta zajímavá funkce se jmenuje realloc()
. Na začátku si alokuješ těch 120% a když to nebude stačit, tak jen string = realloc(string, 2 * strlen(string))
a hotovo.
assert, že char *string náhodou nesměřuje někam do csv[]
Jenže pak by nešlo escapovat dvakrát. V tomto programu to asi není potřeba, ale jinak se to hodí (např. když chci někam vložit ukázku, jak vypadá escapovaný kód).
Pro mě má funkce prostě nějaký definiční obor a nějakou návratovou hodnotu a můžu ji zanořit třeba stokrát a pořád by měla fungovat. Proč by měla mít takové omezení jenom kvůli tomu, jaký jazyk jsem si pro implementaci vybral?
Dobré řešení asi je předávat ten buffer zvenku jako parametr a uvnitř nic nealokovat, ale pak to zase není funkce, ale spíš procedura.
Dobré řešení asi je předávat ten buffer zvenku jako parametr a uvnitř nic nealokovat, ale pak to zase není funkce, ale spíš procedura.Hlavne nevis jak velky ho budes potrebovat.
To je pravda – musím znát implementační detaily té funkce (od kterých bych měl normálně abstrahovat), abych určil maximální velikost výstupu. Jak to tedy napsat správně?
Na tom mi nesedí, že se paměť uvolňuje někde jinde, než kde byla alokována, resp. že je za to odpovědný někdo jiný a je to hodně náchylné k chybám. Ale asi je to v C normální…
BTW: dá se to nějak automaticky analyzovat nebo to musí všechno pročítat člověk? Odhalí nějaký nástroj tyhle problémy?
Tiskni
Sdílej: