Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
Za posledních čtrnáct dní jsem softwaru na zpracování fotografií z rawu vyzkoušel několik. Většina z nich již toho umí poměrně dost, ale žádný z open source mi nepřijde použitelný. Vyzkoušel jsem rawtherapee, rawstudio, darktable, ufraw i komerční aftershot. A co mi na nich hlavně vadí?
Díky Google Picasaweb API je možné přistupovat k uloženému obsahu (fotogalerie) a zobrazit si jej třeba u sebe na webu. Chvíli jsem na hledal hotové řešení, ale nebavilo mě se probírat tunou balastu. Na sf.net jsem našel pár projektů, ale žádný nedělal co jsem chtěl.
O kopírkách platebních karet jsem doposud jen slyšel. Dneska jsem jednu bohužel i viděl (a použil).
Protože jsem dnes měl celý den volno a po emerge --sync zmizely spousty blokovaných balíků Xorg, rozhodl jsem se updatovat z verze 6.8 na 7.1
Jádro 2.6.15 také nebylo nejčerstvější.. prostě jsem risknul update výborně fungujícího systému
Občas se někdo ptá, proč Gmail, mám přece seznam, centrum atd. Seznam i centrum poměrně dobře okopírovali Gmail, ale je tu několik drobností, kvůli kterejm je Gmail trochu napřed...
Zaregistroval jsem si vserver u pipni (btw opravdu perfektní služba) a stáhnul Apache a PHP. Po úspěšné kompilaci jsem přidal PostgreSQL, kde je po dokompilování potřeba vytvořit usera postgres, pod kterým databáze poběží. To jsem udělal, ale přihlášení přes su ani přes ssh nešlo. Začal jsem daný problém zkoumat...
Již více než půl roku používám GnuPG - podepisuji maily, soubory, mám nastaven klíč v Psi a možnost šifrovat komunikaci přes jabber/icq, ale zdá se, že to mám naprosto zbytečně. Žádný z kontaktů GPG nepoužívá, většina ani neví co to je.. Podepisování mailu asi jen otravuje příjemce zbytečným textem, šifrování jsem ještě nevyužil.
Prochazel jsem se takhle polem a napadl me takovej for. Je zalozen na jednom anglickem plemeni psa. Na druhou stranu jsem neprisel na nic noveho: