Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Rodina jednodeskových počítačů Orange Pi se rozrostla o Orange Pi One. Na desce o velikosti 69 × 48 mm se nachází Allwinner H3 SoC (CPU: čtyřjádrový ARM Cortex-A7, GPU: Mali400MP2), 512MB DDR3 SDRAM, 10/100M Ethernet RJ45, HDMI. Orange Pi One lze koupit na AliExpressu za 9,99 USD + nejlevnější dopravné 3,64 USD.
Tiskni
Sdílej:
co s tou nenasitnostou po cislach furt ludia maju??? viac pruzkov viac adidas?Například na zkompilování gnuradia potřebuješ 2 GB. A dělat crosskompilaci je fakt strašné. Naštěstí mám ARM s 2 GB RAM.
Inak s RPI Zero je to luxus, ten je za 5$ aj za 1$ bez LAN/WIFI nanicco s tou nenasitnostou po ethernetech furt ludia maju??? viac pruzkov viac adidas?
A na ine veci bez potreby sieteNikdo neřekl, že je potřeba síť dělat po ethernetu nebo wifi.
Inak s RPI Zero je to luxus, ten je za 5$ aj za 1$ bez LAN/WIFI nanicJak pro koho. Já pro to využití mám. A pro někoho je zase na nic deska s málem paměti.
su zase lepsie jednocipove mikroprocesoryNa nich neběží Linux.
na ostatne veci je vyhodnejsia nejaka varianta konkurencieJaká? Levnější než RPi se stejnými parametry je podle mě jenom Orange Pi PC, a tam bude podpora v mainline až ve 4.5, možná i později.
Čo je zlé na cross kompilácii? Na notebooku skompilujem kernel za 2 minúty, na ARM-e (A20) za hodinu. Aj keby som to tam prenášal potom cez RS232 ušetrím s cross kompiláciou minimálne čas na uvarejnie kávy.
Čo je zlé na cross kompilácii?Nenašel jsem rozumný návod a vlastní pokusy jsem po chvíli vzdal. Pokud nějaký máš, budu moc rád.
Žiaden univerzálny návod nepoznám. Ja používam buildroot (vlastne celú distribúciu si kompilujem od nuly), ktorý rieši väčšinu problémov za mňa.
crossdev -S -v -t armv6j-hardfloat-linux-gnueabi
. Mám takhle několik cross chainů pro AVR a ARM prakticky zadarmo.
To je fascinující, jak se snad v každé diskuzi o RPi najde někdo, kdo vidí jenom svůj jeden use-case, a začne vynášet soudy, proč je ta které deska pro všechny k ničemu.No ono hlavně vzhledem k tomu, že Orange Pi nabízí různý desky s různou RAM, nemá úplně smysl se o tom hádat