Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
tak v německu byl extrémně předražený (myslím že i tolik, že koupě z korei vyšla i se clem levnějc).Jo tak na hardkernel stránkách píšou $26 za 16GB eMMC a na pollin.de chtěj 30 EUR za 8GB eMMC
jinak nevim jak jsou na tom ostatni, ale tohle ma treba podporu 4K+h265, ma to 8Mb SPI NOR flash (pro U-Boot?), pak narozdil od Bananu to bude mit lepsi SW podporu jak oficialni, tak neoficialni Armbian (ten ma Orange v oblibe)...Tak ta SW podpora by mě zajímala, hlavně co tě vede k takovýmu optimismu. Mám zkušenost s Orange Pi One a podpora byla dost tristní.
Tá doska vyzerá ako keby na ňu niekto náhodne vysypal súčiastky. Brr až mi z toho prešiel mráz po chrbte
Ale teraz vážne, má ten layout konkrétnu výhodu oproti štandardnému pravoúhlemu layoutu?
Tiež ma to v prvom momente napadlo, ale všetci to riešia tak, že súčiastky sú prinajhoršom v 45° uhle. Toto je ... divné a odvážne ;)
…si bez číny neutřeme ani (_!_)
Kde že to vynalezli papír? :-)
Na rozdíl od vás nejsem jasnovidec, takže nevím předem, že by taková deska nemohla mít lepší poměr výkon/cena nebo výkon/příkon než desky s x86_64 procesory. Jen by na ní holt neběžely Windows, což je samozřejmě z hlediska odbytu problém.
Pochopitelně ale nemám na mysli desku s procesorem kategorie, která se dává na "ovocné" desky, ty jsou opravdu určené buď na hraní nebo na aplikace, kde stačí minimální výkon CPU. Ale když je možné mít na jedné straně RPi a na druhé Cavium ThunderX, mělo by být možné i něco mezi. Koneckonců zmíněný Opteron A1100 je příkladem, že to jde.
Ma to rozumny upstreamovy kernel, UEFI a ACPI? Pokud ne, tak fakt nemam chut hrat si s necim silenym, kde je clovek zavisly na vyrobci, jakou ma naladu a jestli se na podporu nevykasle.Aby sis pak nehrál s nefunkčním ACPI v linuxu
Tiskni
Sdílej: