Dle analytics.usa.gov je za posledních 90 dnů 6,2 % přístupů k webových stránkám a aplikacím federální vlády Spojených států z Linuxu.
Jak si zobrazit pomocí Chrome a na Chromiu založených webových prohlížečích stránky s neplatným certifikátem? Stačí napsat thisisunsafe.
V repozitáři AUR (Arch User Repository) linuxové distribuce Arch Linux byly nalezeny a odstraněny tři balíčky s malwarem. Jedná se o librewolf-fix-bin, firefox-patch-bin a zen-browser-patched-bin.
Dle plánu by Debian 13 s kódovým názvem Trixie měl vyjít v sobotu 9. srpna.
Vývoj linuxové distribuce Clear Linux (Wikipedie) vyvíjené společností Intel a optimalizováné pro jejich procesory byl oficiálně ukončen.
Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Síla projektu tkví v tom, že běžný uživatel nemusí znát podstatu systému, kompilovat a zkoumat závislosti.síla i slabost ... nebudeme jmenovat náš oblíbený takyOS, že?
portinstall
? - nebo má snad autor zprávičky pocit, že FreeBSD je sto let za opicemi a mučí své příznivce klasickým "dependency hell" a "svatou trojkombinací" configure, make, make install
? (jistě, stát se může, ale za normálních okolností?)
portinstall
(resp. pkg_add
) místo udělat klik-klik, tak vytýkám to, že to neumí klik-klik, a nepíšu bláboly o tom, že uživatel musí rozumět kompilaci!
běžný uživatel by pokud možno nic systémového kompilovat či zkoumat neměl, na to má svého admina,Prakticky to ovsem dopada tak, ze jak s MS Windows, tak s Linuxem (event. *BSD) je velka cast beznych uzivatelu napul vlastnim administratorem. Totiz ti, kteri chteji neco vic, nez se spokojit s predinstalovanymi a prednastavenymi funkcemi (programy) a tupe odklikavat. Computer s operacnim systemem a ruznymi programy je prilis flexibilni a komplexni zalezitost, aby se clovek spokojil s jednim dvema knofliky. Vzdy ochotnych pratel neni mnoho a platit si admina pro domaci computer, na to spousta lidi proste nema (ti, co na to maji, si obvykle muzou dovolit zaplatit i nekoho, kdo pro ne na tom compu pracuje ;) Logicka reakce je usnadnit administraci systemu, jak to jen jde, pricemz asi neni velky rozdil mezi instalaci programu pomoci nekolika kliknuti a podrobnym navodem, jak totez udelat v prikazove radce jednim povelem (napr. emerge, pkg_add, pacman). Ten prvni je jen pohodlnejsi, intuitivnejsi a zabere samo-administratorovi mene casu, pricemz v naproste vetsine lidi instaluji i "rucne" (tj. pomoci spravce balicku) defaultni nastaveni. Pokud zustane v systemu moznost delat to obojim zpusobem, tj. rucne zadat pozadovane parametry instalace/kompilace, neni vubec co namitat.
... je velka cast beznych uzivatelu napul vlastnim administratorem.nějak si nerozumíme, asi ... je jistý rozdíl mezi tím, když jeden člověk zastává dvě role, tedy je zároveň adminem i uživatelem, a tím, kdy se uživatel pokouší o administraci ... aneb když je pan ředitel na dovolené, zřejmě za něj nebude podepisovat smlouvy sekretářka, jen proto, že podnik nemá na to mít dva ředitele ... nebo ještě jinými slovy, ne každý pěšák má na to mít v torně maršálskou hůl
Tiskni
Sdílej: