Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Již tuto středu proběhne 50. Virtuální Bastlírna, tedy dle římského číslování L. Bude L značit velikost, tedy více diskutujících než obvykle, či délku, neboť díky svátku lze diskutovat dlouho do noci? Bude i příští Virtuální Bastlírna virtuální nebo reálná? Nejen to se dozvíte, když dorazíte na diskuzní večer o elektronice, softwaru, ale technice obecně, který si můžete představit jako virtuální posezení u piva spojené s učenou
… více »Český statistický úřad rozšiřuje Statistický geoportál o Datový portál GIS s otevřenými geografickými daty. Ten umožňuje stahování datových sad podle potřeb uživatelů i jejich prohlížení v mapě a přináší nové možnosti v oblasti analýzy a využití statistických dat.
Kevin Lin zkouší využívat chytré brýle Mentra při hraní na piano. Vytváří aplikaci AugmentedChords, pomocí které si do brýlí posílá notový zápis (YouTube). Uvnitř brýlí běží AugmentOS (GitHub), tj. open source operační systém pro chytré brýle.
Holandský designér Dave Hakkens před nedávnem vypustil do světa projekt, lépe řečeno jen návrh projektu, který by měl vyřešit problém vlastně permanentní zastaralosti chytrých telefonů a také problém hromadění obrovského množství elektroodpadu. Celý telefon by měl být poskládaný z různých bloků, které by se daly vyměňovat a tím by se upgradovaly nebo upravovaly funkce zařízení podle potřeby. Rozbité součástky by se tedy daly velice jednoduše vyměnit a ty staré nebo nepotřebné bychom díky kompatibilitě všech zařízení mohli prodat nebo někomu věnovat. Více v propagačním videu nebo na webových stránkách projektu.
Tiskni
Sdílej:
designéra [...] Pokud má vzniknout nějaký standard [...] je dobře, že se o tom mluví [...]To je všecko hezké, ale co to mění na tom, že je ta idea naprosto neproveditelná?
Co se týká minimalizace, s tou také počítá? Z ATX skříně taky neuděláte kastli velikosti ITX tím, že vyndáte rozšiřující karty z bordu a vyjmete dva ze čtyř instalovanejch DIMMů... Důvod, proč se tyhle věci nedají dělat není v nějakejch maličkostech, je to proto, že něco stylu ATX se tady prostě praktikovat nedá - není to ani u velkech noteboků, a čím menší mobilní zařízení, tím je ta nemožnost modularity evidentnější.
To je všecko hezké, ale co to mění na tom, že je ta idea naprosto neproveditelná?Mně to teda vůbec neproveditelný nepřijde. Přirovnávat to k ATX nebo k rozhraním v desktopovém PC je imho nesmysl, protože v těhle případech nikdy nebyl velký důraz na zpětnou nebo dopřednou kompatibilitu. Existují ale případy, kde na to důraz kladen byl. Například USB, to je staré už skoro 20 let, a přitom je stále zpětně kompatibilní. A zrovna to USB by se jako interní rozhraní pro tyhle kostičky asi použít dalo, ačkoli nevím, jestli to je optimální volba (asi ne). Celkově bych se určitě neobával, že by to nebylo proveditelný z technických důvodů. Mnohem horší jsou obchodní/marketingové překážky. Žádná velká telefony vyrábějící firma něco takového nebude v životě podporovat, ty se naopak snaží seč můžou, aby musel člověk kupovat nový telefony co nejčastějc...
Celkově bych se určitě neobával, že by to nebylo proveditelný z technických důvodů. Mnohem horší jsou obchodní/marketingové překážky. Žádná velká telefony vyrábějící firma něco takového nebude v životě podporovat, ty se naopak snaží seč můžou, aby musel člověk kupovat nový telefony co nejčastějc...No, mě konsternuje zrovna, jak lidi furt jako argument, proč to nevyjde, vytahujou zrovna tohle. Už jsem dokonce viděl nějakýho pitomce, co plácnul, že toho designera nejspíš někde zabásnou za nějaký vykonstruovaný obvinění. Zkrátka, každej maník na netu do detailu rozumí světovýmu uspořádání a všem těm konspiracím svobodnejch zednářů, iluminátů a rosenkruciánů. Nadějnou ideu zaříznou zlé korporace!!!1one. Ale 95% lidí, co to video vidí, si očividně neumí představit, jak se ti komponenty skládaj v tom telefonu, že potřebujou 9001 spojů na PCB, že tam je kolikrát důležitý časování signálu (dýlka drah), a že [GASP!] taky třeba není možný všechny komponenty rozchodit se stejným PCB, do kterýho by se jenom nacvakaly do konektorů (plus ty problémy s velikostí, mechanickou odolností a tak podobně)... a to je na webech, kde se čtenáři tváří, že rozumí počítačům/hardwaru.
Ale 95% lidí, co to video vidí, si očividně neumí představit, jak se ti komponenty skládaj v tom telefonu, že potřebujou 9001 spojů na PCB, že tam je kolikrát důležitý časování signálu (dýlka drah), a že [GASP!] taky třeba není možný všechny komponenty rozchodit se stejným PCB, do kterýho by se jenom nacvakaly do konektorů (plus ty problémy s velikostí, mechanickou odolností a tak podobně)... a to je na webech, kde se čtenáři tváří, že rozumí počítačům/hardwaru.Ok, tak mi vysvětli technický důvody, proč by to nemohlo fungovat třeba na tom USB. Dneska má USBčko i trapnej Atmel AVR, takže pro jakoukoli z těch součástek by to imho neměl být problém a pro nějakej centrální SoC by jistě nebyl problém mít USB hub s pár 3.0 portama pro věci, který to potřebujou (storage, wifi, ...), a 2.0 portama pro zbytek (kamerka, bluetooth, ...). Nebo případně ekvivalentní řešení s FireWire S3200. Disclaimer: Je mi jasný, že ani jedno asi není optimální volba, ale jako proof-of-concept by to imho šlo.
imho neměl být problém a pro nějakej centrální SoC by jistě nebyl problém mít USB hub s pár 3.0 portama pro věci, který to potřebujou (storage, wifi, ...), a 2.0 portama pro zbytek (kamerka, bluetooth, ...)Že zrovna té kaměeře jste dal USB 2.0 :) Nezapomínáte, že ty kamery snímají i video? Zkuste si spočítat, kolik potřebuje raw 1920x1080 x 30 snímků za vteřinu. A dnešní mobily mají třeba 8megapixelové senzory. Ale i s tím USB 3.0 - co třeba overhead (nejen co se týče výkonu, ale i spotřeby), latence? Myslím, že inženýři by vám to USB nakopali do zadku... "I trapnej Atmel" - no právě. Hardware v smartphonech je prakticky na úrovni PC, to se jednoduše nedá srovnávat.
Že zrovna té kaměeře jste dal USB 2.0 :) Nezapomínáte, že ty kamery snímají i video? Zkuste si spočítat, kolik potřebuje raw 1920x1080 x 30 snímků za vteřinu.Nic, co by nové verze USB nebo FireWire nezvládaly...
Ale i s tím USB 3.0 - co třeba overhead (nejen co se týče výkonu, ale i spotřeby), latence? Myslím, že inženýři by vám to USB nakopali do zadku...Určitě to má vysokou spotřebu i latenci. Vždyť jsem psal, že je mi jasný, že to není optimální. Tvoje agresivita je úplně zbytečná. Nechápu, proč musíš lidem kopat věci do zadku jen kvůli nějakému nápadu, konceptu...
"I trapnej Atmel" - no právě. Hardware v smartphonech je prakticky na úrovni PC, to se jednoduše nedá srovnávat.Já jsem je nesrovnával, chtěl jsem tím říct, že USB může být i v relativně velmi jednoduchých součástkách... No ale to už je asi jedno...
Uzasna myslenka, su ale zvedavej jestli je to realizovatelny.
"Super idea, vymyslete někdo, jak to udělat! Na mě nekoukejte, já jen nadhazuju interesantní koncept do placu!"Co se může stát nejhoršího? Při nejhorším to prostě nevyjde. Nechápu, kvůli čemu se tak rozčiluješ. Z mého pohledu by bylo fajn mít telefon alespoň trochu modulární, podle toho, jak technické možnosti dovolí, minimálně by bylo fajn mít vyměnitelnou baterku a displej.
Na druhou stranu hledání rozumného kompromisu mezi modularizací a vyhozením celého předmětu díky tomu, že jedna část zastarává, ať již funkčně nebo morálně, by bylo přínosné.Na to by stacil nejaky upgrade kit, kdy po dvou-trech letech vymenite vnitrnosti telefonu, zakladni desku a baterii, i kamerovym modulem, a vse ostatni vcetne prislusenstvi muzete pouzivat dale. To mi prijde realistickejsi nez toto lego.