abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    dnes 04:00 | Zajímavý software

    Nourish (GitHub) je nový správce oken pro Linux. Tradiční plochy nahrazuje nekonečným plátnem a posouváním a přibližováním. Využívá vlastní kompozitor pro Wayland s názvem y5. Videoukázka.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 3
    včera 15:33 | Komunita

    Po 20 letech a 17 otevřených (open source) krátkých filmech Blender Studio oznámilo plán na svůj první celovečerní film. Cílem samozřejmě není jenom nový otevřený film, ale především vývoj a vylepšení otevřených nástrojů pro spolupráci napříč celým procesem a vytvoření otevřené příručky (playbook) pro filmovou produkci ve velkém měřítku s informacemi, které jsou obvykle dostupné pouze uvnitř komerčních studií, a pomoci tak nezávislým tvůrcům překonat technické a organizační bariéry.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 05:00 | Nová verze

    Byla vydána nová verze 26.6.25 svobodného multiplatformního video editoru Shotcut (Wikipedie) postaveného nad multimediálním frameworkem MLT. Shotcut je vedle zdrojových kódů k dispozici také ve formátech AppImage, Flatpak a Snap.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    26.6. 14:44 | IT novinky

    Apple bez varování odstranil ze svého obchodu sociální síť VKontaktě i další aplikace skupiny VK, jako je VK Music nebo VK Video [Novinky.cz].

    Ladislav Hagara | Komentářů: 14
    26.6. 14:22 | IT novinky

    V dubnu loňského roku představený poštovní klient Notion Mail bude 22. září ukončen.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 3
    26.6. 04:33 | Komunita

    Konference OpenAlt 2026 hledá přednášející. Proběhne o víkendu 7. a 8. listopadu na půdě Fakulty informačních technologií VUT v Brně. Témata konference jsou: Otevřený a svobodný software, IoT a Hnutí tvůrců, Vzdělávání, Bezpečnost a soukromí, Otevřená společnost, komunity a data, OpenMobility a další.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    26.6. 04:22 | IT novinky

    Společnosti OpenAI a Broadcom oznámily čip optimalizovaný pro AI pojmenovaný Jalapeño.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    25.6. 20:22 | Nová verze

    Deno (Wikipedie), běhové prostředí (runtime) pro JavaScript, TypeScript a WebAssembly, bylo vydáno v nové verzi 2.9. Hlavní novinkou je deno desktop pro převod Deno projektu na desktopovou aplikaci. Jedná se o alternativu k frameworkům Electron nebo Tauri.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    25.6. 15:44 | IT novinky

    Od zítra jsou Datové schránky oficiálně na nové adrese datovka.gov.cz. Adresa mojedatovaschranka.cz zůstává funkční do 27. srpna 2026, následně budou uživatelé automaticky přesměrováni na datovka.gov.cz.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 3
    25.6. 13:44 | Nová verze

    Dolphin (Wikipedie), tj. open source multiplatformní emulátor herních konzolí GameCube a Wii od Nintenda, byl vydán ve verzi 2606. S podporou Game Boy Playeru.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    Které desktopové prostředí na Linuxu používáte?
     (11%)
     (7%)
     (2%)
     (17%)
     (31%)
     (4%)
     (6%)
     (2%)
     (15%)
     (26%)
    Celkem 2002 hlasů
     Komentářů: 30, poslední 3.4. 20:20
    Rozcestník
    Štítky: není přiřazen žádný štítek



    Vložit další komentář
    29.9.2016 01:31 Olaf
    Rozbalit Rozbalit vše Re: PIXEL, nové desktopové prostředí pro Raspberry Pi
    Prokristapána, už zase další prostředí. Poslední dobré plnotučné a zároveň svižné prostředí, aniž by vypadalo 20 let staré, bylo KDE 4.1x. To fungovalo i na starých pomalých netboocích. Jinak samé paskvily. Dnes je na tom linuxový desktop hůř než kdysi (kdo by si to před 10 lety byl pomyslel?). Jsem rád, že jsem z drtivé části migroval na OS X. Bohužel, ale je to tak -- chce-li člověk fakt produktivně fungovat, linuxový desktop to dnes už (už!) nenabídne. Ach jo. Schade.
    k3dAR avatar 29.9.2016 02:01 k3dAR | skóre: 63
    Rozbalit Rozbalit vše Re: PIXEL, nové desktopové prostředí pro Raspberry Pi
    Produktivne placat kraviny ti jde koukam dobre :) i kdyz s tebou nesouhlasim, ani v tom ze neni dnes vhodne DE co by umoznovalo produktivne fungoovat, ani v tom ze by bylo spatne kdyz vznikne nejake nove DE (trisneni sil je (ne)vymysl)... tak PIXEL neni zadne nove desktopove prostredi, ale vytunene stavajici LXDE prevazne do vzhledu...
    - pri startu se misto textoveho prubehu zobrazuje Splashscreen s cislem verze Rapsbian image
    - jiny font, jine ikony, nove tema_oken
    - pridano 16 fotografii pro pozadi plochy
    - login screen ve vzhledu odpovidajici desktopu
    
    A veci co nesouvisi se vzhledem:
    - moznost vypnout radio v nabidce BT a Wifi
    - predinstalovan server (i klient) RealVNC
    - predinstalovan emulator pridavne desky SenseHAT
    - predinstalovan+primarni_browser Chromium (s podporou HW akcelerace prehravani videa) 
      + pluginy uBlockOrigin a h264ify
    porad nemam telo, ale uz mam hlavu... nobody
    29.9.2016 12:28 filbar | skóre: 36 | blog: Denicek_programatora | Ostrava
    Rozbalit Rozbalit vše Re: PIXEL, nové desktopové prostředí pro Raspberry Pi
    Akorát proč to nedali rovnou to LXDE? :O
    k3dAR avatar 29.9.2016 15:10 k3dAR | skóre: 63
    Rozbalit Rozbalit vše Re: PIXEL, nové desktopové prostředí pro Raspberry Pi
    "(skoro)rovnou LXDE" bylo do ted... nicmene asi si myslel proc ne rovnou LXQt? asi protoze tam nekdo premysli ;)
    porad nemam telo, ale uz mam hlavu... nobody
    pavlix avatar 29.9.2016 15:28 pavlix | skóre: 54 | blog: pavlix
    Rozbalit Rozbalit vše Re: PIXEL, nové desktopové prostředí pro Raspberry Pi
    Neměl spíše namysli contribution do LXDE?
    Já už tu vlastně ani nejsem. Abclinuxu umřelo.
    little.owl avatar 29.9.2016 21:51 little.owl | skóre: 22 | blog: Messy_Nest | Brighton/Praha
    Rozbalit Rozbalit vše Re: PIXEL, nové desktopové prostředí pro Raspberry Pi
    Jsem rád, že jsem z drtivé části migroval na OS X.
    S OSX to jde od Snow Leopard do haje.
    chce-li člověk fakt produktivně fungovat, linuxový desktop to dnes už (už!) nenabídne.
    Velmi subjektivni. OSX ci jejich klavesnice me produktivite rozhodne nepomaha (a Siri uz vubec ne).
    A former Red Hat freeloader.
    Pavel Půlpán avatar 1.10.2016 08:16 Pavel Půlpán | skóre: 22 | Trutnov
    Rozbalit Rozbalit vše Re: PIXEL, nové desktopové prostředí pro Raspberry Pi
    Souhlas, velmi subjektivní. Já si nedokážu představit produktivní práci bez linuxového desktopu a to se nedá říct, že bych používal nějakej starší odladěnější DE.
    An infinite number of monkeys typing into GNU Emacs would never make a good program.
    pavlix avatar 1.10.2016 09:19 pavlix | skóre: 54 | blog: pavlix
    Rozbalit Rozbalit vše Re: PIXEL, nové desktopové prostředí pro Raspberry Pi
    Vidím to stejně, a to používám i3 a ani ho nepoužívám zrovna dlouho, navíc mi pomáhá, že mám Gentoo, vlastní patche a vlastní ebuildy. :) A na druhém stroji mám Fedoru v defaultu s Gnome.
    Já už tu vlastně ani nejsem. Abclinuxu umřelo.
    little.owl avatar 1.10.2016 13:25 little.owl | skóre: 22 | blog: Messy_Nest | Brighton/Praha
    Rozbalit Rozbalit vše Re: PIXEL, nové desktopové prostředí pro Raspberry Pi
    Vida, dokonvergovali jsem do stejneho stavu. Pouzivam take kombinaci Gnome3 a i3/sway.
    A former Red Hat freeloader.
    pavlix avatar 1.10.2016 23:08 pavlix | skóre: 54 | blog: pavlix
    Rozbalit Rozbalit vše Re: PIXEL, nové desktopové prostředí pro Raspberry Pi
    Docela by mě zajímalo, jak řeší Wayland rozložení klávesnice a jestli je to stejně debilní jako v případě X.Org.

    Já už tu vlastně ani nejsem. Abclinuxu umřelo.
    little.owl avatar 2.10.2016 15:17 little.owl | skóre: 22 | blog: Messy_Nest | Brighton/Praha
    Rozbalit Rozbalit vše Re: PIXEL, nové desktopové prostředí pro Raspberry Pi
    Tomu jsme se celkem uspesne vyhybal. Wayland je protokol a specifikuje keymap format. Zatim jedine formaty layoutu, ktery jsou specifikovany, jsou no keymap, kdy klient musi rozument raw kodum (WL_KEYBOARD_KEYMAP_FORMAT_NO_KEYMAP) a XKB (WL_KEYBOARD_KEYMAP_FORMAT_XKB_V1 ) kde k interpretaci se pouziva xkbcommon. Wayland jako protokol nerika jak se dale s keymap pracuje a ani vlastne neumoznuje keymap nastavit jako setxkbmap a je na vlastnim kompozitoru jak to vse vyresi (treba ruzna gsettings v Gnome). Knihovna xkbcommon podle vseho nacita keymap a implementuje vnitrni stavy (modifikatory Shift, Alt ci vice layoutu), soude podle quick guide. Hlavni vyhodu vidim v tom, ze cela XKB vec se da na urovni Wayland protokolu nahradit - prida se dalsi enum ve formatu - ale to se jen tak hned nestane.
    A former Red Hat freeloader.
    pavlix avatar 2.10.2016 17:52 pavlix | skóre: 54 | blog: pavlix
    Rozbalit Rozbalit vše Re: PIXEL, nové desktopové prostředí pro Raspberry Pi
    Aha, takže s přechodem na Wayland přijdeme o jednotnou konfiguraci klávesnice napříč všemi WM, samé lepší zprávy. ;)
    Já už tu vlastně ani nejsem. Abclinuxu umřelo.
    little.owl avatar 3.10.2016 11:14 little.owl | skóre: 22 | blog: Messy_Nest | Brighton/Praha
    Rozbalit Rozbalit vše Re: PIXEL, nové desktopové prostředí pro Raspberry Pi
    To ze to nespecifikovali na urovni protokolu je po zkusenosti s X to nejlepsi co mohli udelat.
    napříč všemi WM
    Kompozitory. Hadam ze mensi WM budou sdilet knihovny, neco jako WLC, takze to nebude s tou fragmentaci tak horke, navic na XKB to bude stat jeste velmi dlouho.
    A former Red Hat freeloader.
    pavlix avatar 3.10.2016 14:07 pavlix | skóre: 54 | blog: pavlix
    Rozbalit Rozbalit vše Re: PIXEL, nové desktopové prostředí pro Raspberry Pi
    Takže je situace u X.Org a Wayland víceméně stejně špatná s tím, že X.Org člověku dává alespoň trochu té jistoty, že to bude fungovat pro všechny X11 aplikace stejně. Ale tak si říkám, když to není specifikováno na úrovní knihovny, jak se teda předává keyboard input aplikacím a jak aplikace vědí, jak ho interpretovat?
    Já už tu vlastně ani nejsem. Abclinuxu umřelo.
    29.9.2016 17:09 koroptev
    Rozbalit Rozbalit vše Re: PIXEL, nové desktopové prostředí pro Raspberry Pi
    Klasika, nekomu se nelibi default pozadi, tak vyrobi novou distribuci.
    k3dAR avatar 29.9.2016 18:20 k3dAR | skóre: 63
    Rozbalit Rozbalit vše Re: PIXEL, nové desktopové prostředí pro Raspberry Pi
    klasika je spis, ze se koroptev vyjadruje lzive a hloupe k tomu cemu nerozumi... ;)
    porad nemam telo, ale uz mam hlavu... nobody
    30.9.2016 10:51 koroptev
    Rozbalit Rozbalit vše Re: PIXEL, nové desktopové prostředí pro Raspberry Pi
    Vzdy, kdyz chci videt aktualne nejpopularnejsi tematka a pozafi linuxoveho dedktopu, poustim distrowatch.com, co ty?
    17.10.2016 17:55 kiko
    Rozbalit Rozbalit vše Re: PIXEL, nové desktopové prostředí pro Raspberry Pi
    A nějaký navod, jak nainstalovat toto nove prostředí do 2016-09-23-raspbian-jessie-lite?

    Založit nové vláknoNahoru

    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.