Sovereign Tech Agency (Wikipedie), tj. agentura zabezpečující financování svobodného a otevřeného softwaru německou vládou, podpoří GFortran částkou 360 000 eur.
Microsoft hodlá zrušit zhruba tři procenta pracovních míst. Microsoft na konci loňského června zaměstnával kolem 228.000 lidí. Tři procenta z tohoto počtu představují téměř 7000 pracovních míst.
V říjnu loňského roku provedl Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) místní šetření u společnosti Seznam.cz. Krajský soud v Brně tento týden konstatoval, že toto šetření bylo nezákonné.
Branch Privilege Injection (CVE-2024-45332, Paper) je nejnovější bezpečnostní problém procesorů Intel. Intel jej řeší ve včerejším opravném vydání 20250512 mikrokódů pro své procesory. Neprivilegovaný uživatel si například může přečíst /etc/shadow (YouTube).
Dle plánu byl vývoj Firefoxu přesunut z Mercurialu na Git. Oficiální repozitář se zdrojovými kódy je na GitHubu.
V terminálovém multiplexoru GNU Screen byly nalezeny a v upstreamu ve verzi 5.0.1 už opraveny bezpečnostních chyby CVE-2025-23395, CVE-2025-46802, CVE-2025-46803, CVE-2025-46804 a CVE-2025-46805. Podrobnosti na blogu SUSE Security Teamu.
Training Solo (Paper, GitHub) je nejnovější bezpečnostní problém procesorů Intel s eIBRS a některých procesorů ARM. Intel vydal opravnou verzi 20250512 mikrokódů pro své procesory.
Byla vydána nová verze 25.05.11 svobodného multiplatformního video editoru Shotcut (Wikipedie) postaveného nad multimediálním frameworkem MLT. Nejnovější Shotcut je již vedle zdrojových kódů k dispozici také ve formátech AppImage, Flatpak a Snap.
Svobodný elektronický platební systém GNU Taler (Wikipedie, cgit) byl vydán ve verzi 1.0. GNU Taler chrání soukromí plátců a zároveň zajišťuje, aby byl příjem viditelný pro úřady. S vydáním verze 1.0 byl systém spuštěn ve Švýcarsku.
Spolek OpenAlt zve příznivce otevřených řešení a přístupu na 209. brněnský sraz, který proběhne tento pátek 16. května od 18:00 ve studentském klubu U Kachničky na Fakultě informačních technologií Vysokého učení technického na adrese Božetěchova 2/1. Jelikož se Brno stalo jedním z hlavních míst, kde se vyvíjí open source knihovna OpenSSL, tentokrát se OpenAlt komunita potká s komunitou OpenSSL. V rámci srazu Anton Arapov z OpenSSL
… více »Tento stav mi pripomína jedinu vec. Knihu Zvieracia farma od Orwella. Tam chvílu po revolúcii všetko vyzeralo pekne, všetci mali vízie o lepšej budúcnosti, ale prasatá prevzali moc , a postupnými krokmi sa vrátili vykorisťovanm zvieratiek do čias pred revolúciou. Myslím že OpenSUSE 10.3 bol najlepší OpenSUSE aky som mal možnosť vyskúšať, čím novšia verzia , tým viac chýb. Spoločnosti ako Novell, Red Hat, cannonical (+ peniaze od Microsoftu a zmluva s Novellom) prevzali moc na linuxom, snažia sa zničiť jeho slobodu, totálne ho skomercionalizovať, a to čo aj ostane zadarmo bude uplne nepoužitelné. Čím viac , tým viac sa vzdalujeme od vízie lepšieho a slobodného softwaru. Ešte pár rokov,a Linux bude vyzerať tak ako by ani pod GNU GPL nikdy neexistoval a bol to čisto komerčný projekt.Opensuse nebude použitelné a komerčný SLED bude rovnako nepoužitelný bordel ako mrkvosoft windows. Cheme aby nekomerčný linux bol nepoužitelná nestabilná sračka ? Hračka pre programátorov ktorých baví hladať nové chyby a opravovať ich, a ked sa im konečne podarí mať stabilnu verziu, tak pride nejaky blbec z Novellu a povie nainštaluj a oprav novu verziu ak chceš mať updaty, lebo chcem zarobiť na tvojej prakticky otrockej praci za ktoru nedostaneš nič a ja potom zisk zo SLEDu ? Hlúpo využiť všetkých použivtelov OPenSUSE a nechať ich nech si naivne myslia, že robíme niečo dobré pre ich milovaný operačný systém .Myslím si že to celé padá na zlom ekonomickom modeli. Myslím že tvorcovia opensource softwaru zle vyriešili financovanie tvorby softwaru. Potom prisli firmy ako Novell a Red HAt a začali zarábať a mať zisk na niečom čo malo byť zadarmo a o tom aj rozhodovať. . A teraz sme vydaní na ich milosť. Treba konečne sa zobudiť a vymyslieť ako by sa dal dalej financovať OpenSUSE, a další open source software bez Novellu. Chcem aj nadalej používať OpenSUSE, chcem aby sa vylepšovalo a nie aby sa zhoršovalo,chcem OpenSUSE bez Novellu a komercie. Komunita,rázne povezdme nie Novellu a dalším softwarovým korporáciam, áno kvalitnému a stabilnému slobodnému softwaru.Treba začať konať kým je ešte čas. Dúfam že vznikne skupina ktorá by poskytovala dlhší cyklus podpory, dúfam že vzniknu aj dalšie skupiny, najlepšie nezávisle od Novellu ktorých záujmom bude udržat kvalitu OpenSUSE.Myslím si že pokial by sa nezmenil postoj Novellu,bolo by zaujímave sa odtrhnúť od Novellu.
začali zarábať a mať zisk na niečom čo malo byť zadarmo a o tom aj rozhodovaťJe to v první řadě z šedesáti procent jejich kód. Mají právo o něm rozhodovat, jak morální, tak i právní – četl sis vůbec tu slavnou GPL?
Tiskni
Sdílej: