Ve funkci koordinátora k bitcoinové kauze skončil bývalý ústavní soudce David Uhlíř. Informaci, kterou zveřejnil Deník N, potvrdila Radiožurnálu ministryně spravedlnosti Eva Decriox (ODS). Uvedla, že odchod byl po vzájemné dohodě. „Jeho mise je ukončená, auditní procesy se už povedlo nastavit,“ řekla. Teď má podle ministryně další kroky podniknout policie a státní zastupitelství. Koordinátorem jmenovala ministryně Uhlíře 19. června.
Byla vydána nová verze 25.07.26 svobodného multiplatformního video editoru Shotcut (Wikipedie) postaveného nad multimediálním frameworkem MLT. Nejnovější Shotcut je již vedle zdrojových kódů k dispozici také ve formátech AppImage, Flatpak a Snap.
Po 9 týdnech vývoje od vydání Linuxu 6.15 oznámil Linus Torvalds vydání Linuxu 6.16. Přehled novinek a vylepšení na LWN.net: první a druhá polovina začleňovacího okna a Linux Kernel Newbies.
Americký výrobce čipů Intel propustí 15 procent zaměstnanců (en), do konce roku by jich v podniku mělo pracovat zhruba 75.000. Firma se potýká s výrobními problémy a opouští také miliardový plán na výstavbu továrny v Německu a Polsku.
MDN (Wikipedie), dnes MDN Web Docs, původně Mozilla Developer Network, slaví 20 let. V říjnu 2004 byl ukončen provoz serveru Netscape DevEdge, který byl hlavním zdrojem dokumentace k webovým prohlížečům Netscape a k webovým technologiím obecně. Mozille se po jednáních s AOL povedlo dokumenty z Netscape DevEdge zachránit a 23. července 2005 byl spuštěn MDC (Mozilla Developer Center). Ten byl v roce 2010 přejmenován na MDN.
Wayback byl vydán ve verzi 0.1. Wayback je "tak akorát Waylandu, aby fungoval Xwayland". Jedná se o kompatibilní vrstvu umožňující běh plnohodnotných X11 desktopových prostředí s využitím komponent z Waylandu. Cílem je nakonec nahradit klasický server X.Org, a tím snížit zátěž údržby aplikací X11.
Byla vydána nová verze 6.18 živé linuxové distribuce Tails (The Amnesic Incognito Live System), jež klade důraz na ochranu soukromí uživatelů a anonymitu. Nově se lze k síti Tor připojit pomocí mostu WebTunnel. Tor Browser byl povýšen na verzi 14.5.5. Thunderbird na verzi 128.12.0. Další změny v příslušném seznamu.
Meta představila prototyp náramku, který snímá elektrickou aktivity svalů (povrchová elektromyografie, EMG) a umožňuje jemnými gesty ruky a prstů ovládat počítač nebo různá zařízení. Získané datové sady emg2qwerty a emg2pose jsou open source.
Byla vydána (𝕏) nová verze 25.7 open source firewallové a routovací platformy OPNsense (Wikipedie). Jedná se o fork pfSense postavený na FreeBSD. Kódový název OPNsense 25.7 je Visionary Viper. Přehled novinek v příspěvku na fóru.
Před 40 lety, 23. července 1985, společnost Commodore představila první počítač Amiga. Jednalo se o počítač "Amiga od Commodore", jenž byl později pojmenován Amiga 1000. Mělo se jednat o přímou konkurenci počítače Apple Macintosh uvedeného na trh v lednu 1984.
Napriklad taka "maximalizacia" - v MacOS by podla interface guidelines mala sposobit, ze sa okno zvacsi na taku velkost, aby dokazalo zobrazit pokial mozno cely svoj obsah.Kéž by to tak bylo. Uvědomil jsem si, že je to odlišný přístup, jenže příliš často nefunguje. Pak nezbývá nic než trefovat se do úzkého rožku okna a roztahovat manuálně. K tomu si uživatel musí zvykat na odlišné chování kurzoru, a tím se stává trefit se obtížným úkolem.
Takže platí nemožnost konfigurace á la GNOME?Možnost či nemožnost konfigurace ke spokojenosti je subjektivní, ne objektivní. Taky jsem s Gnome 3 spokojenější než s KDE 4, i když jsem byl několikaletým uživatelem KDE 2 a KDE 3. Má současná preference mezi Gnome a KDE je Gnome 3 > Gnome 2 > KDE 3 > KDE 4.
Nejde o to čo ide a čo nejde nastaviť.
To je ale právě společně s množstvím kritických chyb to jediné, oč jde. Uživatel chce prostředí ovládat nějakým, sobě vlastním způsobem -- prostředí mu to buď umožní, nebo neumožní. To je řešitelné dvěma způsoby, buď bude prostředí konfigurovatelné, nebo si bude každý vyvíjet vlastní prostředí (maximálně tak by museli být všichni lidé stejní, aby mohli používat stejné prostředí). Třetí varianta je nespokojený uživatel.
Jediný další podstatný faktor je přítomnost chyb. A ano, zde může být s KDE SC problém, byť většinou není přímo v KDE SC, ale třeba v ovladačích.
To je řešitelné dvěma způsoby, buď bude prostředí konfigurovatelné, nebo si bude každý vyvíjet vlastní prostředí (maximálně tak by museli být všichni lidé stejní, aby mohli používat stejné prostředí).To je s prominutím pitomost. Nejsou dvě tyto dvě možnosti, ale tyto dva extrémy a možnosti mezi nimi. Já nejsem zastánce „jeden desktop vládne všem“ a jsem za diverzitu rád, ale vůbec no neznamená, že jsem si napsal od začátku do konce celé prostředí, které používám.
v BeOS (Haiku) mam to iste.. ked kliknem na maximalizovat tak sa mi okno nezvecsi na celu obrazovku ale na velikost urcenu obsahom.. teda ak mam vela ikoniek vo vnutri prieskumnika (trackera) tak sa mi zvecsi co ja viem len hoizontalne alebo naopak vertikalne podla toho co je vo vnutri.. to iste aj s terminalom
Není ta funkční vlastnost u toho terminálu spíše na obtíž?Vo vacsine pripadov nie, programatori zvycajne pocitaju so sirkou 80 znakov. V minime vynimiek nie je problem to okno natiahnut aj na sirku.. Ale ono asi vsetko dost zavisi od navykov a tak.
Tiskni
Sdílej: