Jak si zobrazit pomocí Chrome a na Chromiu založených webových prohlížečích stránky s neplatným certifikátem? Stačí napsat thisisunsafe.
V repozitáři AUR (Arch User Repository) linuxové distribuce Arch Linux byly nalezeny a odstraněny tři balíčky s malwarem. Jedná se o librewolf-fix-bin, firefox-patch-bin a zen-browser-patched-bin.
Dle plánu by Debian 13 s kódovým názvem Trixie měl vyjít v sobotu 9. srpna.
Vývoj linuxové distribuce Clear Linux (Wikipedie) vyvíjené společností Intel a optimalizováné pro jejich procesory byl oficiálně ukončen.
Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Misto toho aby tam bylo tlacitko odstranit vsechny partition, tak pri odstranovani prvni partition na tebe vyskoci dialog jestli chces odstranit vsechny.
Je tam toho spoustu. Napriklad:On je to vlastne dialog pro potvrzeni odebrani jedne polozky, ktery ma na sobe zaroven zaskrtavatko "odstran vsechno". Ale souhlasim ze to muze pusobit trochu neprehledne. Kazdopadne v F24 uz tam bude konecne multiselekce (klasicky přez shift/ctrl), coz by tohle mohlo vyresit vic intuitivne.
- Misto toho aby tam bylo tlacitko odstranit vsechny partition, tak pri odstranovani prvni partition na tebe vyskoci dialog jestli chces odstranit vsechny.
To je dobra pripominka - asi by se hodilo to tlacitko nejak zviraznit, alespon treba po tom co uzivatel neco zmeni.
- Kdyz chci zmenit velikost partition, typ filesystemu, atd. tak tlacitko "aktualizovat" je pomerne daleko (Osobne mi vzdy trva par vterin nez ho najdu i kdyz vim ze ho hledam).
Tak to je zas obecne zalezitos navrhu rozhranni instalatoru - vsechny vnorene obrazovky (tzv. "spoke") maji pokazdne potvrzovaci tlacitko vleho nahore. Prehledove obrazovky ("tzv. "hub") pak vzdy vpravo dole, jelikoz po nich uzivatel postupuje zleva-doprava & nejde se vratit. Pokud vsak uzivatel navstivi jen obrazovku pro nastaveni ulozist, tak asi nemusi byt zjevne ze to takhle funguje.
- Hlavni potvrzovaci tlaciko je nelogicky nad tim co se ma potvrdit (musis si nejdriv precist co je dole a pak se vratit nahoru).
To je v zasade proto, ze nastaveni ulozist v Anaconde je navrzeno na principu "top-down" - uzivatel vybira jake mountpointy chce (jak velky ma byt, jaky filesystem ma mit, ma to byt na oddilu/LVM/RAIDu, etc.) a Anaconda mu je automaticky vyrobi. To na nekoho muze pusobit jako "ze to nema pod kontrolou". Gparted zase pracuje na opacnem principu "bottom-up" - uzivatel postupne sklada pokrocilejsi konfigurace uloziste "odspoda" z jednotlivych bloku. V tomto pripade ma uzivatel konfiguraci plne pod kontrolou, ovsem pro uspesne vytvoreni pokrocilejsich konfiguraci musi mit uzivatel dostatecne pokrocile znalosti. A jeste jedna vec co se vizualizace tyce - Gparted je pomerne omezeny co se podporovanych technologii tyce. Napiklad u LVM "konci" u tvorby LVM PV - vg, lv, thin pool. etc. proste (na rozdil od Anacondy) nevyrobi a tedy ani nezvizualizuje.
- Celkove pro zobrazeni rozdeleni partitions se pouziva jiny typ zobrazeni (viz gparted)
/boot
instaloval na flashku a po instalaci jsem ho teprve přesunul do LVM (ať už jako celou volume nebo jenom soubory do volume s /root
). Tou dobou to už uměl Debian, na kterém jsem to ovšem už nějakou dobu předtím dělal úplně stejně, akorát jsem navíc instaloval GRUB2.
/root
jsem měl samozřejmě namysli /
.
Proč to neumí instalátor?Na to sice odpověď nemám, instalátor je pro mě ta věc, kvůli které neexistuje dostatečná dokumentace a podpora k příjemnějším instalačním metodám, jako je na jedné straně ruční instalaci distribucí (výchozí metoda v Gentoo) a na druhé straně plně automatizovaná instalace.
Tiskni
Sdílej: