Byla vydána nová major verze 8.0.0 svobodného systému pro detekci a prevenci průniků a monitorování bezpečnosti počítačových sítí Suricata (Wikipedie). Přehled novinek v oficiálním oznámení a v aktualizované dokumentaci.
Mastodon (Wikipedie) - sociální síť, která není na prodej - byl vydán ve verzi 4.4. Přehled novinek s náhledy a videi v oznámení na blogu.
Instituce státní správy nebudou smět využívat produkty, aplikace, řešení, webové stránky a webové služby poskytované čínskou společností DeepSeek. Na doporučení Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost rozhodla o jejich zákazu vláda Petra Fialy na jednání ve středu 9. července 2025.
Jack Dorsey představil (𝕏, Nostr) svůj nový projekt bitchat. Jedná se o bezpečnou decentralizovanou peer-to-peer aplikaci pro zasílání zpráv bez potřeby internetu, serverů a telefonních čísel. Využívá se Bluetooth Mesh Network. Detaily v technické dokumentaci. Zdrojové kódy jsou k dispozici pod licencí Unlicense.
Hudební přehrávač Amarok byl vydán v nové verzi 3.3 "Far Above the Clouds". Nově je postaven na Qt6/KF6 a využívá GStreamer místo Phononu.
Společnost IBM představila novou generaci svých serverů: IBM Power11.
Multiplatformní digitální pracovní stanice pro práci s audiem Ardour byla postavena na GTK2. Vývojáři neplánovali její portaci na GTK3 nebo GTK4. Naopak, v lednu loňského roku si vytvořili vlastní fork GTK2 s názvem YTK. Ten v únoru letošního roku přestal být volitelným a nově byla zcela odstraněna podpora GTK2.
Byla vydána nová verze 6.4 linuxové distribuce Parrot OS (Wikipedie). Jedná se o linuxovou distribuci založenou na Debianu a zaměřenou na penetrační testování, digitální forenzní analýzu, reverzní inženýrství, hacking, anonymitu nebo kryptografii. Přehled novinek v příspěvku na blogu.
Společnost initMAX pořádá sérii bezplatných webinářů věnovaných novému Zabbixu 7.4. Podrobnosti a registrace na webu initMAX.
… více »Byla vydána verze 7.0 open source platformy pro správu vlastního cloudu OpenNebula (Wikipedie). Kódový název nové verze je Phoenix. Přehled novinek v poznámkách k vydání v aktualizované dokumentaci.
Byl aktualizován TIOBE Index (Wikipedie). Programovacím jazykem roku 2019 byl vyhlášen programovací jazyk C. Jeho popularita vzrostla meziročně o 2,44 %. Aktuální žebříček popularity programovacích jazyků vede Java následovaná jazyky C, Python, C++, C#, ...
Tiskni
Sdílej:
The index is calculated from the number of search engine results for queries containing the name of the languageLMAO
Tak nějaká korelace tam samozřejmě bude: vývojáři běžně při programování řeší problémy a hledají na internetu → čím víc řešení se pro nějaký jazyk hledá (nebo k němu vznikají www stránky, které vyhledávač indexuje), tím víc lidí ho asi používá. Přibližně. Samozřejmě to nezohledňuje to, že někteří vývojáři třeba čerpají víc z knih nebo z offline dokumentace nebo jsou tak geniální a zkušení, že se nepotřebují s nikým radit.
Horší je, že to nezohledňuje obory, takže globální výsledky můžou být pro moje použití zcela irelevantní. Např. to, že je na světě spousta webařů, kteří mastí nějaké JavaScripty, je informace úplně k ničemu, když dělám něco jiného než weby.
Ale na to by žádný automaticky sestavovaný index nestačil a musel bys asi dělat průzkumy a dotazníky v jednotlivých firmách a týmech. U svobodného softwaru by trochu automatizovat šlo – analyzovat webové stránky projektů, určit obor/kategorii a pak stáhnout a analyzovat zdrojáky. Pak by z toho šlo říct třeba, že hry se dělají v C++, systémové nástroje v C atd. Nebo si vzít X nejpoužívanějších balíků/aplikací z nějaké distribuce a udělat si tu statistiku ručně.
Něco lze taky vyčíst na OpenHub.net. Dle jejich statistik je na prvním místě C (byť dlouhodobě klesá) a na druhém Java (mírný růst nebo konstantní) a pak PHP.
Něco lze taky vyčíst na OpenHub.net. Dle jejich statistik je na prvním místě C (byť dlouhodobě klesá) a na druhém Java (mírný růst nebo konstantní) a pak PHP.To je tim, že ses asi podíval jen na ten default výběr jazyků, kterej je zřejmě dost náhodnej. Přidal jsem si C++, Python, Go a Rust, viz přiložené SVG. První jsou zřejmě C++ s Pythonem, pak C a Java. Go dohání PHP. U Rustu mě překvapilo, že není úplně u země