Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Před 25 lety zaplavil celý svět virus ILOVEYOU. Virus se šířil e-mailem, jenž nesl přílohu s názvem I Love You. Příjemci, zvědavému, kdo se do něj zamiloval, pak program spuštěný otevřením přílohy načetl z adresáře e-mailové adresy a na ně pak „milostný vzkaz“ poslal dál. Škody vznikaly jak zahlcením e-mailových serverů, tak i druhou činností viru, kterou bylo přemazání souborů uložených v napadeném počítači.
Byla vydána nová major verze 5.0.0 svobodného multiplatformního nástroje BleachBit (GitHub, Wikipedie) určeného především k efektivnímu čištění disku od nepotřebných souborů.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
However, following the shocking behavior of administrators of Wikipedia, the distribution on all the Wikipedia sites of screenshot or any part of the documentation is forbidden without autorisation.Admini Wikipedie jsou jednoznačně grázlové, jestli porušovali licenci. (Bez ohledu na důvody nasazení této licence.)
Články na Wikipedii nemá psát člověk sám o sobě nebo o svém produktu či firmě.A od kolika procent mého zdrojového kódu už nesmím o programu psát na Wikipedii?
Články na Wikipedii nemá psát člověk sám o sobě nebo o svém produktu či firměČlánky na Wikipedii samozřejmě může psát člověk sám o sobě (a několik takových článků znám a sám se chystám takový napsat), ale musí vycházet nejen ze svého pohledu na věc, ale hlavně z hodnocení jiných (např. jak o něm píší na cizích blozích), které uvede do citací (s tím samozřejmě souvisí fakt 2, když není cizí hodnocení, nemá článek smysl). Ty pravidla o střetu zájmů se týkají toho, že člověk by neměl psát hodnocení vlastního produktu, ale třeba část o návrhu (pouze fakta, nikoliv hodnotící srovnání s konkurencí) je IMHO lepší, když napíše ten, kdo se v tom velmi dobře orientuje (což je právě ten, o kom to je)
Du benimmst dich wie ein Kind, dem man das Spielzeug weg genommen hat und nun schmollt.
Správaš sa ako dieťa, ktorému vzali hračku a teraz trucuje.
Taky se mi zdá, proto jsem napsal zprávičku abych znal reakce ostatních.
Problém mám jen s tím, že v tom něco mám a i když to na první pohled vypadá na divný nástroj, tak mi to funguje přesně tak, jak potřebuji.
Raději jsem pro jistotu zpanikařil a stáhl si zdrojové kódy od debianu :).
.
Šangala nikde nenapsal, že útoky jsou skutečné. Samozřejmě by daleko lepší bylo napsat: "Autor stáhl bouml, jako důvod uvedl spor, který subjektivně vnímá jako útoky". Ale to bychom neměli o čem diskutovat :) Šangala napsal: "Autor stáhl bouml. Důvod jsou útoky." Tvrdit, že tím Š. podsouvá čtenáři názor, že tyto útoky skutečně existují, je poněkud zavádějící, i když pocitově chápu, z čeho toto tvrzení vychází. Když srovnáme uvedenou konstrukci s jinou, např.: "Autor stáhl bouml. Důvod jsou mimozemšťané.", je podle mého zjevné, že tato formulace nemá na čtenářův názor na mimozemšťany žádný vliv. Nemáte pocit, že dojem o manipulaci vychází spíše z vašeho přesvědčení, že útoky jsou pouhým autorovým výmyslem?
Slovo údajný se používá i ve významu podezřelý, smyšlený a v neformálním kontextu jasně indikuje snahu mluvčího zpochybnit předkládané tvrzení. Mě by tedy formulace "údajné útoky" vedla k přesvědčení, že Šangala v jejich existenci nevěří, respektive interpretuje jinak skutečnost, kterou autor boumlu jako útoky vnímá. A to by tedy z mého pohledu byla ta manipulace, protože kromě faktů mi podsouvá i jejich výklad.
Troufám si tvrdit, že manipulace vyžaduje úmysl a kde úmysl není, je vhodnější mluvit o zavádějícím tvrzení. Navrhuji tedy jako smírné kompromisní řešení toto hodnocení: "Šangalova zpráva je tak stručná, že umožňuje zavádějící interpretaci."
Na závěr si dovolím jednu spekulativní otázku: Pokud útoky nejsou skutečné, znamená to, že (1) nejsou důvodem, nebo že (2) důvod také není skutečný, nebo že (3) autor bouml nestáhl? )
Tiskni
Sdílej: