OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
>> Dále se v prohlášení píše například to, že patenty představují riziko pro celou společnost.
Bohužel tohle většinu lidí nezajímá. Aneb jak se říká: "O peníze jde až v první řadě."
>>"účinné prosazování práv k duševnímu vlastnictví je klíčové pro udržení hospodářského růstu ve všech odvětvích a celosvětově"
S tím souhlasím. Pokud vydám sw jako open source (GPL), tak tím také prosazuju svoje právo a očekávám, že další se budou řídit mým rozhodnutím (respektovat ho) a neporuší mnou danou licenci. Třeba že sw nepřekompilují, nezmění mu název a dál ho budou šířit bez zdrojových kódů.
Tak a ted kdo ma pravdu? Jsou to dohady.Dohady to nejsou - ve skutečnosti existuje příklad z historie. Je tak paradoxní, největší podpora ACTA je ze stáda firem z oboru, jehož Mecca vznikla jako důsledek možnosti porušovat patenty. Za ACTA by ve 20. letech stál Edison, MPPC, nebo Eastmann Kodak, kdežto na straně druhé stojí lidé a studia zakládající Holywood (třeba William Fox, Paramount, nebo Warner Bros). O udržitelnosti a úspěšnosti obou strategií si pak každý dokáže udělat obrázek sám.
Škoda. Raději měli obnovit non-US repositáře.Přesně tak. Exportu americké demence do světa mají všichni tak akorát po krk.
Tiskni
Sdílej: