Jak si zobrazit pomocí Chrome a na Chromiu založených webových prohlížečích stránky s neplatným certifikátem? Stačí napsat thisisunsafe.
V repozitáři AUR (Arch User Repository) linuxové distribuce Arch Linux byly nalezeny a odstraněny tři balíčky s malwarem. Jedná se o librewolf-fix-bin, firefox-patch-bin a zen-browser-patched-bin.
Dle plánu by Debian 13 s kódovým názvem Trixie měl vyjít v sobotu 9. srpna.
Vývoj linuxové distribuce Clear Linux (Wikipedie) vyvíjené společností Intel a optimalizováné pro jejich procesory byl oficiálně ukončen.
Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Projekt Lutris, svobodný správce her na linuxovém desktopu, na Patreonu oznámil, že ke svým 10. narozeninám dostal 25 000 dolarů z programu Epic MegaGrants společnosti Epic Games.
Tiskni
Sdílej:
Anarchie != svoboda. Jak svobodný by sis připadal např. ve společnosti, která by ti na jednu stranu nezakazovala zabíjet druhé, ale zároveň by to nezakazovala ani druhým?
Smyslem existence softwaru je, aby sloužil uživatelům a poskytoval jim nějaký užitek. Proto má smysl se na věc dívat právě z pohledu uživatele. A tomu zaručuje svobodu GPL resp. copyleftové licence.
Proč bych dělal odvozené dílo kdybych ho nechcel šířit dál ?
Abys ho používal? Vždyť píšu, že smyslem existence softwaru je, aby se používal. Takže si ten software buď upravíš pro sebe a budeš z toho mít užitek (ještě větší, než kdybys použil neupravenou verzi). Nebo ti někdo může zaplatit za to, abys upravil software pro jeho potřeby. Tzn. za svoji práci dostaneš zaplaceno. Nikdo tě nenutí pracovat zadarmo.
[...] vezmu ten bastl Lutris, udělám z něho něco použitelného [...]Lutris pouzitelny je, asi bys mel vzit ten bastl Wallace a udelat neco pouzitelneho z nej