Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Již tuto středu proběhne 50. Virtuální Bastlírna, tedy dle římského číslování L. Bude L značit velikost, tedy více diskutujících než obvykle, či délku, neboť díky svátku lze diskutovat dlouho do noci? Bude i příští Virtuální Bastlírna virtuální nebo reálná? Nejen to se dozvíte, když dorazíte na diskuzní večer o elektronice, softwaru, ale technice obecně, který si můžete představit jako virtuální posezení u piva spojené s učenou
… více »Český statistický úřad rozšiřuje Statistický geoportál o Datový portál GIS s otevřenými geografickými daty. Ten umožňuje stahování datových sad podle potřeb uživatelů i jejich prohlížení v mapě a přináší nové možnosti v oblasti analýzy a využití statistických dat.
Kevin Lin zkouší využívat chytré brýle Mentra při hraní na piano. Vytváří aplikaci AugmentedChords, pomocí které si do brýlí posílá notový zápis (YouTube). Uvnitř brýlí běží AugmentOS (GitHub), tj. open source operační systém pro chytré brýle.
Jarní konference EurOpen.cz 2025 proběhne 26. až 28. května v Brandýse nad Labem. Věnována je programovacím jazykům, vývoji softwaru a programovacím technikám.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Před 25 lety zaplavil celý svět virus ILOVEYOU. Virus se šířil e-mailem, jenž nesl přílohu s názvem I Love You. Příjemci, zvědavému, kdo se do něj zamiloval, pak program spuštěný otevřením přílohy načetl z adresáře e-mailové adresy a na ně pak „milostný vzkaz“ poslal dál. Škody vznikaly jak zahlcením e-mailových serverů, tak i druhou činností viru, kterou bylo přemazání souborů uložených v napadeném počítači.
Byla vydána nová major verze 5.0.0 svobodného multiplatformního nástroje BleachBit (GitHub, Wikipedie) určeného především k efektivnímu čištění disku od nepotřebných souborů.
1 je záměr - BFU v případě, že mu Pg nenaběhne je v ..., tudíž má PG nastaven bezpečný a exttrémně nízký shared_buffers. DBA si kdekoliv přečte, že tuto hodnotu je třeba změnit a dokáže změnit i SHMMAX.Ne -- není to jen buffers, jsou to všechny hodnoty a těch je asi 10 nebo 20. Na půlku z nich člověk potřebuje toho znát opravdu hodně, aby s nima dokázal efektivně pracovat. Na internetu se povalují stovky konfigurací typu "tohle mi funguje", ale já bych ocenil, kdyby člověk dostal několik oficiálních variant, ze kterých by si vybral. Tím jak to je udělané teď se to řadí do kategorie programů, u kterých hned po instalaci musím do settings a všechno předělat, což je relikvie.
2-3 to je více-méně problém všech SQL db - tady záleží na homogenitě dat, která zpravováváte, vzájemných závislostech - bezpochyby lze hodně vylepšovat UI v PostgreSQL - nyní jsem přepsal dotaz a zkrátil jej z 8000 ms na 30 msNo a my jsme zkrátili z 80 000 ms na 500 ms a to tak že před dotaz se dalo "set enable_seqscan off" a to podle mě není moc dobrá vizitka plánovače.
jak do přesnosti odhadů tak do kvality planeru o generaci před MySQL nebo FirebirdemZe svých znalostí internálií MySQL mám tušení že kdybych to zkusil tam tak to dopadne lépe, ale nezkusil jsem to.
4 - je tam základ, v 9.1 už funguje docela dobře (včetně indexování např. partišnama) - ale není to příliš user friendlyMáte k tomu nějaký link? Naposled co jsem četl (9.0) tak to neumělo skoro nic. Nebyly to partitions které by se chovaly jako tabulky včetně FK, ale byly to prostě rozkopírované tabulky (které si člověk musel rozkopírovat sám), neumělo to FK, a na plánovač se muselo s citem, aby pochopil kde nemusí prohledávat.
konkrétní čísla jsou problém - záleží na hw, zátěži, datech, jak je napsaná aplikace. Databázi nelze nastavit obecně bez znalosti aplikace. A musíte tomu rozumět, abyste věděl, čeho si všímat.
Zase je řada důvodů, proč Vám nemusí sedět statistiky. Je vždycky nutné řešit konkrétní problém.
člověk můsí vědět, kam chce databázi dostat. pokud tomu člověk nerozumí, tak vymyslí píS tím vším já souhlasím, ale to neznamená že bych měl být uvrhnut do doby kamenné a všechno si řešit sám - to je mi pak ta databáze k ničemu. Když ten program dělá chybu v jedné věci, tak si řeknu jasně, nic není dokonalé, ale když je to 5 věcí, tak to je zoufalství. A všechny hluboké znalosti o databázích, kromě toho, jít a přeprogramovat to, jsou k ničemu.
Malé databáze jsou v pohodě, ale optimalizace velkých databází je docela alchymie, která vyžaduje zkušenosti a intuici.No a to je přesně můj případ. Mám velkou databázi. Plánovač dělá kraviny, protože má špatně statistiky. Lze statistiky upravit? Ne. Lze použít partitions? Ne. Lze něco jiného? Ne. Jediná alchymie je znásilnit plánovač nastaveníma které hraničí spíše s kacířstvím.
Tím jak to je udělané teď se to řadí do kategorie programů, u kterých hned po instalaci musím do settings a všechno předělat, což je relikvie.Oracle mi taky zrovna neprisel jako soft, kterej se jen nainstaluje a pracuje sam od sebe.
Tiskni
Sdílej: