Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
dárek v podobě luxusní brašny ASUS STREAMLINE MESSENGER brašna na notebooky 16" v hodnotě bez mála 700,- Kč
No to je luxus jak sviňa. Označení "luxusní" nemám rád, ale pokud bych ho něčemu připisoval, určitě by to nebyla tuctová brašna pod litr, nýbrž... pro tohle označení mě nic až tak nenapadá, ale co třeba nějaký crumpler s doživotní zárukou?
FYI píše se "bezmála", ne "bez mála"; kapitálky jsou obvykle považovány za hulvátství.
Ty laptopy ani nekomentuju, 15,6" širokoúhlý 16:9; 1366 x 768 px; ColorShine lesklý s LED podsvícením hovoří za vše.
Tím netvrdím, že snaha domluvit se s výrobcem je apriori špatná, ale takhle...? *headdesk*
Už několik měsíců se snažím domluvit se zástupci všemožných značek o možnost otestovat jejich modely nabízené bez OS ohledně kompatibility s UbuntuOcenuji snahu otestovat prodavane modely s Linuxem
Hlavní je to že vzhledem k naší snaze něco dělat firma Asus.as dost tlačí na výrobce Asus aby dodávala lepší modely třeba s Full HD displeji a také nějaké Zenbooky už s předinstalovaným Ubuntu (cena Ubuntu nijak nezvyšuje cenu oproti bez OS).Hlavni je aby i drazsi modely byly dostupne bez OS, nacpat mi na notebook Ubuntu a pak mi ho prodat za vyssi cenu nez s Windows, neni pro me zadna vyhra, spise naopak.
... už s předinstalovaným Ubuntu (cena Ubuntu nijak nezvyšuje cenu oproti bez OS).Zvysuje to logisticke a distribucni naklady. Navic pokud nebude system s Linuxem prodavan s podporou, neni rozdil mezi verzi s instalovanym Linuxem nebo bez OS v podstate zadny. Z vaseho clanku:
GRUB_CMDLINE_LINUX_DEFAULT="quiet splash acpi_osi="Nutnost disablovat OSI u Asusu indikuje opet problemy s ACPI kompatibilitou pod Linuxem a pokud tohle Asus nebude chtit vyresit, nema snahu snit o jeho podpore Linuxu.
Tiskni
Sdílej: