Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
Pracuju na něm 8h denně již půl roku v práci a k mému překvapení mě Gnome 3 vážně vyhovuje. Jistě, jsou tam oblasti, které potřebují dopilovat (např. notifikace), ale obecně se mi vážně líbí. Zvláště podpora více monitorů je výrazně lepší než v Gnome 2.
Heh To mi pripomenulo... V práci mi dali (bez môjho súhlasu) MS Office s tými ribbonmi. To sa fakt nedá. A tak, než by som furt hľadal a furt klikal, našrotil som sa klávesové skratky. Ribbony zvyšujú efektivitu.
Jen chci upozornit, ze tahle survey je neoficialni, je to iniciativa Phoronixu a vyvojari Gnome se od ni tvrde distancuji. To take znamena, ze na vysledky nebude bran zretel a stavba otazek je docela nestastna.
Jinými slovy: vývojáři GNOME se zase ukázali jako banda čůráků, kterým jsou uživatelé zcela ukradení, ačkoliv jimi skoro furt argumentují při obhajování svých perverzních nápadů. Pochopil jsem to správně?
RTFA. Phoronix je zprostředkovatel, původcem té ankety je někdo jiný, tuším vývojář GNOME.
tuším vývojář GNOME.Což je tuším tak trochu irelevantní. Já jsem přispěvatel Abclinuxu (ve smyslu článků), a když udělám anketu třeba o tom, proč/jestli ovládání Abclinuxu stojí totálně zaprd, taky to nikdo nebude brát vážně. A Luboš mě právem zrube za to, že jsem se nezeptal a nezahrnul otázky, na které by se třeba zeptat chtěli. Když Abclinuxu bude chtít vědět, co si návštěvníci myslí, udělá oficiální anketu.
GNOME se od toho distancuje od začátku a žádnou snahu o komunikaci nevykazuje.A já v tom nevidím problém.
Moc dobře si vzpomínám na oznámení některých nových vlastností jako odstranění nastavení akce při zaklapnutí víka, při kteréžto příležitosti vývojáři rázně odmítali jakékoliv "zpátečnické" připomínky.Stačí aby to bylo přístupné přes GSettings a lidi můžou klidně používat nějakou neoficiální verzi gnome settings, když bude nejhůř. Pokud to bude používat hodně lidí, vrátí se to do oficiálního Gnome. Nevidím v tom zásadní, či dokonce neřešitelný, problém.
Tiskni
Sdílej: