Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
Americký výrobce čipů Nvidia získal od vlády prezidenta Donalda Trumpa souhlas s prodejem svých pokročilých počítačových čipů používaných k vývoji umělé inteligence (AI) H20 do Číny. Prodej těchto čipů speciálně upravených pro čínský trh by tak mohl být brzy obnoven, uvedla firma na svém blogu. Americká vláda zakázala prodej v dubnu, v době eskalace obchodního sporu mezi oběma zeměmi. Tehdy to zdůvodnila obavami, že by čipy mohla využívat čínská armáda.
3D software Blender byl vydán ve verzi 4.5 s prodlouženou podporou. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Videopředstavení na YouTube.
označili, že chtějí várku AspenJsou jen pro zamestnance.
Já jsem si vždycky myslel, že hlavní problém s Android hardware je v tom, že výrobci hw dodávají většinu ovladačů jako binárku zkompilovanou pro konkrétní, většinou zastaralou, verzi Android jádra místo toho, aby se svůj kód snažili vyvíjet v upstreamu. A tedy že provozovat trochu jiné jádro je dost problém a na aktuální vanilku se dá rovnou zapomenout. Zatímco na 10 starý laptop s intel chipsetem a grafikou, který má všechny ovladače ve vanilce, nainstaluju i dneska libovolné aktuální distro nebo zkompiluju vlastní jádro.Jeden problém jsou binární drivery. Druhá věc je, že na mobilu potřebuji jiné UI než na desktopu. A tohle donedávna nikdo neřešil (rozhraní Qtopia pominu
Takže mě trochu překvapuje, že jsi rozběhal distro s linuxem 5.4 na tom tvém Nexusu. Kdo udržuje ten github.com/grate-driver/linux strom s patchi pro Nvidia Tegra co v tom Nexusu je? Jak jsi řešil ovladače ostatního hardware?Vývoj pro tegry udržuje digetx [#tegra na irc.freenode.net]
A aniž bych chtěl společnost Purism nějak shazovat (cíl jejich snažení mi přijde simpatický, i když bych měl spustu výhrad k jejich způsobu komunikace), nechápu jak jejich práce problém co jsem popsal výše usnadní.Jejich práce je z mého pohledu nejhodnotnější v tom, že připravují prostředí použitelné běžnými uživateli (bez toho, aby museli v životě použít terminál). Běžný uživatel si zařízení koupí => více peněz na vývoj dalšího => větší marketshare = ochota výrobců SW zohlednit zařízení ve vývoji => další výrobci linuxového hardwaru => větší konkurence => lepší ovladače => zachování svobody výběru a volby
Tiskni
Sdílej: