Vývoj linuxové distribuce Clear Linux (Wikipedie) vyvíjené společností Intel a optimalizováné pro jejich procesory byl oficiálně ukončen.
Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
každopádně to vypovídá o smutném mentálním rozpoložení typického českého linuxáka.Tady je to už dávno spíš plac pro typickýho českýho kreténa než linuxáka.
Pošahaní aktivisti a jejich propaganda jsou ten problém, na ně by sis měla stěžovat.Však si na vás taky stěžuje, ale holt to si může taky stěžovat na nejbližší lampárně.
Jak jste vlastně zjistili, že je autorka LG TV?
lol ty si s tou vypadlou sitnicí fakt jako někam rychle zajdi než to dopadne špatně :D :D hele hnedka druhá vygooglená fotka, noa kdo chce fakt jako 100% dukaz, tak zbytek už je stará dobrá forenzní věda hele :P ;D
veľmi feminínne teda nevyzerá
A co? O tomboyi nebo buči jsme někdy slyšeli?
keď sa o niekom v IT oblasti príliš zdôrazňuje ženský rod, tak je to obvykle transka
Co se kde „příliš zdůrazňuje“? To zní akorát jako slepota vůči mužskému rodu, vnímanému jako implicitnímu.
Když se vrátím k tomu, kdo vypadá femininně, nebylo by od věci položit si duální otázku. Mnoho zdejší verbeže nevypadá zrovna maskulinně (např. z akcí si pamatuju spousty tzv. mániček), ale to se zdaleka tolik nerozmazává, že? Ostatně tolik se tím zaobírat taky není nutně projev zdravé maskulinity IMNSHO.
A co? O tomboyi nebo buči jsme někdy slyšeli?Nebo třeba taková Dana Drábová
Mnoho zdejší verbeže nevypadá zrovna maskulinně (např. z akcí si pamatuju spousty tzv. mániček), ale to se zdaleka tolik nerozmazává, že?Já si myslím, že na delších vlasech u chlapa není nic špatného. Viz třeba americké rockové a metalové hvězdy (hlavně z 80s, ale vydrželo jim to dodnes), Mirek Ševčík, Jarda Jágr, Láďa Jakl, Jaromír Nohavica, Bohumil Kulínský, František Janeček, Milan Knížák, Dan Landa (no dobře, tak ten ne) a další. Spojovat si délku vlasů s maskulinitou, homosexualitou nebo politickou orientací vypovídá o ne zrovna dobrém úsudku řečníka. Tuhle chybu dělali někteří staří komunisté, když "máničky" automaticky považovali za nepřátele státu. Je vidět, že zeleno-digitální komunisté dělají tu samou chybu. Moc se toho nezměnilo...
Já asi žiju v nějakém jiném světě, kde mi žádnou „všudypřítomnou LGBT propagandu“ nikdo netlačí.Možná skutečně žiješ v jiném světě a zajímáš se o svůj obor a ostatní věci moc neřešíš. To je v pořádku. Ale pokud se bavíme o tom průměrném mainstreamovém světě, tak tam té LGBT a BLM propagandy je, víc než je zdrávo. Podílí se na tom velké korporace (někdy si myslí, že jim to přinese víc zákazníků a zisků, ale často se spíš bojí mediálního a neziskovkářského lynče, pokud by tak nečinily), podporují to představitelé měst (zdravíme Prahu) i politici na úrovni států (ať už z přesvědčení, hlouposti, vypočítavosti nebo strachu z ukřičené menšiny a nátlakových skupin). Většina novinářů to samozřejmě podporuje - mají rádi lynčování, vyhazování lidí z práce a rozdělenou společnost (když se lidi navzájem nenávidí a nadávají si, tak to je pro novináře ráj a mj. vyšší čtenost a vyšší tržby z reklamy).
Podílí se na tom velké korporace (někdy si myslí, že jim to přinese víc zákazníků a zisků, ale často se spíš bojí mediálního a neziskovkářského lynče, pokud by tak nečinily)OK, tady souhlasím, že tu občas zejména ze zahraničních korporací vybublají nějaké podivnosti ohledně inkluzivity, a především mě pak děsí situace, kdy někomu lynč na sociálních sítích způsobil velké problémy kvůli něčemu, co prý bylo sexistické, byť se třeba jednalo o omyl/přeřeknutí/dezinterpretaci. Příklad, kdy se strhla bouřka kvůli tomu, že někdo nějakou věc pojmenoval „domain driven design“ čili DDD. Což je prý označení velikosti podprsenky a proto příšerné. Jednak mi přijde divné monopolizovat si třípísmenkové zkratky ještě k tomu s nízkou entropií, ale především mě vyděsilo, že sám jsem, jako neameričan/nerodilý mluvčí význam DDD neznal, takže bych tohle klidně mohl takhle pojmenovat a pak by mě někdo lynčoval že jsem sexista. Nebo překotné přejmenovávání master-slave v protokolech i tam, kde to nedává smysl, na alternativy, které nedávají smysl (asi nejlepší mi přijde projekt kde změnili Master na Leader, německy Führer), by do toho šlo započítat.
podporují to představitelé měst (zdravíme Prahu)Tady si myslím, že mají kritikové nesmyslnou přecitlivělost - vždyť původní pisatel zmiňoval doslova fotbal, což je co do četnosti výskytu ve městě/na ulicích i podpory města o mnoho řádů intenzivnější než Prague Pride pochod.
i politici na úrovni států (ať už z přesvědčení, hlouposti, vypočítavosti nebo strachu z ukřičené menšiny a nátlakových skupin)To jak?
Ale soudě podle toho, kolik lidí to tady zmiňuje, to buď je někde viditelně a přehlídl jsem to, nebo měli nějaké nutkání to důsledně najít (což je trochu creepy jak píše Kate).V tomhle případě šlo spíš o provokaci autora zprávičky (snaha vyvolat bouřlivou diskusi a zvýšit návštěvnost umírajícího portálu, což se mu povedlo), zatímco autor/ka knížky tím asi nikoho moc neobtěžuje. Taky mi přijde, že zde by člověk musel aktivně pátrat, aby mohl být pohoršen. Takže taky moc nechápu, proč je zrovna tady tolik reakcí - beru to spíš jako reakci na jiné případy, která z nějakého náhodného důvodu vybublala tady.
Jak vypadá to tlačení LGBT propagandy?Viz třeba nedávný případ: The smallest Pride contribution, kde autor tahá zbytečně politiku do čistě technické záležitosti (opravy chyby kolem Unicodu) a následně to i další homoaktivisti zneužívají k LGBT propagandě, když šíří raději odkaz na tenhle zbytečný výkřik (kromě politické agitky se tam člověk nic nedozví) než odkaz na bugreport v Debianu wrongly splits up extended grapheme clusters (like certain emoji), který je informačně hodnotný a asi mu nelze nic zásadního vytknout (duhové vlaječky tam sice jsou, ale jen jako příklad a zcela nepodstatná záležitost v poměru k ostatním informacím).
si stavíme takový blátěný chýše :D :D :D ;D
Ale kdyz vlezes na blog a vidis tam duhove barvicky ktere vidis na Prague pride, ktere ti v kazdem mediu tlaci do hlavy jako znak svobody lbqt+ komunity tak se lidi vztekaj ze je toho uz vsude moc. At se kazdy treba citi konem nebo zehlickou ale nemusi mi o tom rikat a nemusi mit na to pochod a obtezovat dalsi lidi treba omezenim dopravy.#72
Lidem je u prdele […] Lidi nezajima […]
Evidentně zajímá dostatečně na vygenerování desítek komentářů.
Ale kdyz vlezes na blog a vidis tam duhove barvicky ktere vidis na Prague pride, ktere ti v kazdem mediu tlaci do hlavy jako znak svobody lbqt+ komunity tak se lidi vztekaj ze je toho uz vsude moc.
Jenom někteří lidi, konkrétně ti duševně slabí, kteří nejsou sto unést, že není veškerá pozornost implicitně upřená na ně jako po celý zbytek roku.
At se kazdy treba citi konem nebo zehlickou ale nemusi mi o tom rikat a nemusi mit na to pochod a obtezovat dalsi lidi treba omezenim dopravy.
Že takové námitky nevidím pokaždé, když tady blokujou dopravu sportovci, katolíci a já nevím, kdo ještě.
To je mi novinka, že veškerá doprava se odehrává na pražské magistrále.
Tiskni
Sdílej: