Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
Americký výrobce čipů Nvidia získal od vlády prezidenta Donalda Trumpa souhlas s prodejem svých pokročilých počítačových čipů používaných k vývoji umělé inteligence (AI) H20 do Číny. Prodej těchto čipů speciálně upravených pro čínský trh by tak mohl být brzy obnoven, uvedla firma na svém blogu. Americká vláda zakázala prodej v dubnu, v době eskalace obchodního sporu mezi oběma zeměmi. Tehdy to zdůvodnila obavami, že by čipy mohla využívat čínská armáda.
3D software Blender byl vydán ve verzi 4.5 s prodlouženou podporou. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Videopředstavení na YouTube.
Open source webový aplikační framework Django slaví 20. narozeniny.
V Brestu dnes začala konference vývojářů a uživatelů linuxové distribuce Debian DebConf25. Na programu je řada zajímavých přednášek. Sledovat je lze online.
Před 30 lety, tj. 14. července 1995, se začala používat přípona .mp3 pro soubory s hudbou komprimovanou pomocí MPEG-2 Audio Layer 3.
Vidím, že teď jsou ke stažení opravdu jen zdrojáky, ne binárky.Online instalátory jsou taky dostupný. V době, kdy většina hipsterských programátorů ani neví co všechno a odkud má ve svých buildech mi potřeba internetového připojení pro instalaci Qt (pro vývoj) nepřijde jako nějaký zásadní omezení...
Je to docela pruda kazdy predelavat neco kvuli tomu, ze uz to nejde prekompilovat.
Qt drží velice dobrou zpětnou kompatibilitu a to dokonce i přes major verze (mám netriviální Qt projekt, který lze zkompilovat od Qt 4.8 po Qt 5.15). Pokud někdo vytváří SW tak, že mu s novější (minor) verzí Qt nejde přeložit, dělá něco zásadně špatně...
Mimochodem kvuli tem jejich zmenam v instalatoru se ve Wiresharku rozhodli, ze zrusi CI pro windows, protoze to nejde bez prihlasovacich udaju ani nainstalovat. V projektu nitroshare jsou pro zmenu ty prihlasovaci udaje zadratovane v gitu.
To jako že s každým buildem někdo tahá a instaluje celé Qt znovu z online instalátoru?! Pokuď někdo takhle plejtvá prostředkama, tak si snad ani nic jinýho nezasluhuje, než aby mu to přestalo fungovat... Až si tohle přečte Gréta...
Instalace "do projektu"?! K tomu přece slouží macdeployqt/windeployqt, kde se právě z jedné instalace Qt vykopírují potřebné části Qt pro daný projekt. Build pak může bez problémů probíhat oproti té jedné instalaci, nijak jí nemodifikuje. Nevidím důvod se spoléhat na nějakou cache a Qt pokaždé znovu instalovat (byť z cache)...
Třeba nejznámější Windows CI (kterej používá i ten Wireshark, takže tý historce moc nevěřim) - AppVeyor - má to Qt normálně předinstalovaný a žádný "šašení" s cache instalátoru AFAIK neprovádí.
Je sice pravda, ze kompatibilita je docela dobra, ale ne dokonala. Treba ted resim co budu delat s deprecated controls1. Protoze v controls2 neni zadny view, ktery by implementoval selection (oznaceni vice polozek) podobne jako to ma TableView viz https://wiki.qt.io/New_Features_in_Qt_5.15#Deprecated_Modules Taky mam jeden starsi projekt, ve kterem je jeste WebKit.Je to docela pruda kazdy predelavat neco kvuli tomu, ze uz to nejde prekompilovat.Qt drží velice dobrou zpětnou kompatibilitu a to dokonce i přes major verze (mám netriviální Qt projekt, který lze zkompilovat od Qt 4.8 po Qt 5.15). Pokud někdo vytváří SW tak, že mu s novější (minor) verzí Qt nejde přeložit, dělá něco zásadně špatně...
Tohle by melo resit nejak rozumne samotne CI. Po nainstalovani zavislosti by se mel pouzivat uz jen snapshot. Soucasne chces mit build reprodukovatelny i jinde bez nutnosti rucne odklikavat nejake instalatory, ale jednoduse spustenim skriptu. Proto maji lidi tak radi reseni jako docker/podman.Mimochodem kvuli tem jejich zmenam v instalatoru se ve Wiresharku rozhodli, ze zrusi CI pro windows, protoze to nejde bez prihlasovacich udaju ani nainstalovat. V projektu nitroshare jsou pro zmenu ty prihlasovaci udaje zadratovane v gitu.To jako že s každým buildem někdo tahá a instaluje celé Qt znovu z online instalátoru?! Pokuď někdo takhle plejtvá prostředkama, tak si snad ani nic jinýho nezasluhuje, než aby mu to přestalo fungovat... Až si tohle přečte Gréta...
Naklikat jsem myslel instalaci Qt do nějakého vlastního image třeba pro CI typu Jenkins. Pokuď se použije nějaká služba typu AppVeyor (že nemá novou verzi Qt 5 minut po vydání mě netankuje, Qt není JavaScript framework, který je zastaralý už v okamžiku tagování v GITu), tak je to ještě jednodušší, tam je to změna na 1-2 řádky. Ale jinak samozřejmě, jakákoliv vlastní práce je vždy méně výhodná než libovolně veliké cizí náklady. Ale ne vždy to "za cizí" jde...
Co se týče automatizovaných testů UI, tak to je sice hezká hračka, ale možnosti omezené (lidský pohled to stejně nenahradí) a náklady vysoké... Pro spoustu (osobně bych řekl drtivou většinu) projektů je to úplně mimo ekonomickou realitu.
Tiskni
Sdílej: